Теми статей
Обрати теми

Щодо оформлення наказу про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Редакція ОП
Лист від 22.11.2010 р. № 235/06/186-10

Міністерство праці та соціальної політики України

Щодо оформлення наказу про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Лист від 22.11.2010 р. № 235/06/186-10

 

Юридичне управління Мінпраці в межах повноважень розглянуло лист <…> щодо правильного оформлення наказу про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, копія або витяг з якого подається до органу праці і соціального захисту для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та одним із прийомних батьків.

Згідно зі статтею 20 Закону України «Про відпустки» відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

надається за заявою жінки або осіб, зазначених у частині третій статті 18 цього Закону, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Жінка, яка повністю використала своє право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має стати до роботи наступного дня після дня, в який дитині виповниться три роки. Але оскільки особа, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, може у будь-який час перервати цю відпустку і стати до роботи,

у наказі про надання відпустки не можна зазначати точну дату закінчення відпустки. Період відпустки доцільно вказувати у наказі таким чином: «з (дата початку відпустки) до фактичного виходу на роботу».

Відповідно до пункту 20 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особи, які працюють, подають до органів праці та соціального захисту населення такі документи:

— заяву матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;

— копію або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки;

— копію свідоцтва про народження дитини;

— копію трудової книжки матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича), яка (який) здійснює догляд за дитиною.

Особам, що працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та господарювання, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Подання органам праці та соціального захисту населення інших документів, крім зазначених у пункті 20 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, не передбачено.

Типову форму наказу про надання відпустки (форма № П-3) затверджено наказом Державного комітету статистики України від 5 грудня 2008 р. № 489. Згідно з типовою формою у наказі про надання відпустки мають бути зазначені прізвище, ім'я та по батькові працівника, якому надається відпустка, назва структурного підрозділу, назва професії (посади), вид і період відпустки.

Законодавством

не передбачено зазначення у наказі про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відомостей про дитину, для догляду за якою надається відпустка, у тому числі дати народження, прізвища, ім'я та по батькові, статі дитини. Ці відомості органи праці і соціального захисту отримують зі свідоцтва про народження дитини, копія якого подається разом з копією або витягом з наказу про надання відпустки.

 

Коментар редакції

 

Мінпраці щодо зазначення в наказі дати закінчення відпустки для догляду за дитиною до трьох років

 

Мінпраці в листі, що коментується, звернуло увагу роботодавців на деякі моменти в оформленні наказу про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема на те, що в

ньому не можна зазначати точну дату закінчення такої відпустки. Мінпраці вважає, що було б доцільно вказувати в наказі лише дату початку відпустки без зазначення конкретної дати закінчення відпустки, тобто з формулюванням «до фактичного виходу на роботу». Аргумент тут тільки один: особа, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, може в будь-який час перервати цю відпустку і стати до роботи.

Дійсно, з цим можна погодитися, оскільки таке право чітко прописано у ст. 181 Кодексу законів про працю України та ст. 20 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Але тут слід мати на увазі таке. Підставою для надання відпустки для догляду за дитиною до трьох років

є заява працівника: матері або іншого члена сім'ї, або родича, які фактично доглядають за дитиною. Відповідну заяву особа подає на ім'я власника або уповноваженого ним органу. На підставі цієї заяви роботодавець видає наказ. Тому якщо жінка у поданій заяві конкретизує період відпустки, тобто вкаже дату виходу на роботу, то зазначення цієї дати в наказі буде правомірним. Однак у разі, якщо жінка вирішить не виходити на роботу, а побажає залишитися у відпустці, їй слід знову завчасно подати заяву, а роботодавцю — видати відповідний наказ. Крім того, як відомо, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому для того, щоб органи соцзахисту продовжували виплачувати допомогу жінці, необхідно буде знову надати новий витяг з наказу (розпорядження). Це, як бачимо, додасть жінці лише додаткового клопоту.

Єдиним позитивним моментом для роботодавця у випадку подання заяви із зазначенням дати виходу на роботу працівниці можна вважати те, що він може спланувати, на який саме період прийняти іншого працівника на роботу для заміщення тимчасово незайнятого робочого місця (посади). Нагадаємо, що працівник, прийнятий на період відпустки іншого працівника, підлягає звільненню в останній день відпустки працівника, тобто в день, який передує дню виходу на роботу працівника з відпустки.

 

Наталія ІВЛЄВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі