Якщо студентка йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Червень, 2010/№ 11
Відповідь на запитання

Якщо студентка йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами

 

Антоніна КЛИМЕНКО, начальник Управління соціально-економічного захисту Профспілки працівників освіти і науки України

 

Студентка медичного коледжу має статус дитини-сироти та отримує відповідну стипендію, гарантовану державою. Під час навчального року студентка йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Які виплати має отримувати така студентка? Чи потрібно виплачувати стипендію студентам, які йдуть у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?

(м. Погребище, Вінницька обл.)

 

Пунктом 24 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 р. № 882 (далі — Порядок № 882), зокрема, передбачено, що студентам, які навчалися за державним замовленням і перебувають в академічній відпустці за медичними показаннями відповідно до наказу керівника навчального закладу, в межах коштів, передбачених для виплати стипендій, щомісяця виплачується допомога у розмірі 50 відсотків мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу навчального закладу. Також передбачено, що студентам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, така допомога виплачується у розмірі соціальної стипендії, яку вони отримували до початку академічної відпустки за медичними показаннями.

Положенням про академічні відпустки та повторне навчання у вищих навчальних закладах освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України від 06.06.96 р. № 191/153

(далі — Положення № 191), установлено, що академічна відпустка — це перерва у навчанні, право на яку студент отримує у випадку зниження працездатності внаслідок порушень функцій організму, які зумовлені гострими захворюваннями, що потребують тривалого відновлювального лікування; загостреннями хронічних захворювань або частими захворюваннями (понад один місяць за семестр); анатомічними дефектами, які не дають змоги провести відновлювальне лікування під час навчання. Академічна відпустка за медичними показаннями надається студентам ректором (директором) вищого закладу освіти на підставі висновку лікарсько-консультативної комісії студентської поліклініки, а там, де вона відсутня, — головного лікаря лікувально-профілактичної установи, яка провадить медичне обслуговування студентів.

Положенням № 191

також установлено, що відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею віку 3-х років, а в разі, коли дитина хворіє та потребує домашнього догляду, — до досягнення дитиною 6-річного віку, надаються відповідно до Кодексу законів про працю України.

Відповідно до

ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/ВР відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є соціальною відпусткою.

Отже, із вищенаведеного випливає, що відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

не є академічною відпусткою. Тому норма п. 24 Порядку № 882 не може застосовуватися при визначенні права на допомогу студентці вищого навчального закладу у зв’язку з її вагітністю та пологами і в тому у випадку, якщо вона є особою з числа дітей-сиріт.

Водночас згідно зі

ст. 7 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-XII (далі — Закон № 2811) право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають усі жінки, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до ст. 5 Закону № 2811 усі види державної допомоги сім'ям з дітьми призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Згідно зі

ст. 9 Закону № 2811 допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми

затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 (далі — Порядок № 1751). Пунктом 3 Порядку № 1751 передбачено, що до таких жінок належать аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки вищих навчальних закладів I — IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладів. Порядком № 1751 передбачено також, що допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Відповідно до

п.п. 4 п. 7 Порядку № 1751 допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі місячної стипендії, але не менш як 25 відсотків розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць. Жінка, яка продовжує навчання, має право на виплату стипендії або допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами за її вибором. При цьому допомога призначається з дня припинення виплати стипендії по день закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд