Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Про сплату часткової вартості путівки
Лист від 27.07.2010 р. № 06-32-1478
При видачі путівок застрахованим особам і членам їх сімей за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) необхідно керуватися Порядком отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду, затвердженим постановою правління Фонду від 25.02.2009 № 12, із змінами та доповненнями, внесеними постановою правління Фонду від 15.04.2010 № 10.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, може приймати рішення про виділення путівки застрахованій особі в одномісний номер з частковою оплатою в розмірі 50 % її вартості.
Як зазначено в пункті 4.13 Порядку, часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, а при відсутності каси — через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника. Часткова оплата вартості путівки до санаторію-профілакторію вноситься до каси підприємства, на утриманні якого перебуває цей санаторій-профілакторій.
За відсутності квитанції до прибуткового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається. Це передбачено пунктом 4.14 Порядку, яким, до речі, не визначено, хто має сплачувати часткову вартість путівки.
Виходячи з наведеного, вважаємо, що
підприємство може взяти на себе витрати по оплаті часткової вартості путівки в розмірі 50 % її вартості з урахуванням пункту 4.13 Порядку.При цьому така оплата розглядається як інші заохочувальні та компенсаційні виплати для працівника та
має бути обкладена податком з доходів фізичних осіб і з неї повинні справлятися страхові внески.Сума часткової оплати за путівку має бути відображена в звітності по коштах Фонду за формою Ф4-ФСС з ТВП (у рядку 6 таблиці III).
Ці кошти є додатковим надходженням для Фонду і в бухгалтерському обліку страхувальника мають бути відображені за кредитом субрахунку 652.
Заступник директора С. Буринський
Коментар редакції
Роботодавець може сплатити за працівника його частину вартості санаторно-курортної путівки
У листі, що коментується, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) надав роз’яснення щодо можливості підприємства взяти на себе витрати з оплати частини вартості путівки, яка надається застрахованій особі за рахунок коштів Фонду.
Зазначимо, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III одним із видів соціальних послуг фонду є оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей.
У свою чергу, основним документом, який визначає умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, є Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду, затверджений постановою правління Фонду від 25.02.2009 р. № 12 (далі — Порядок № 12) // див. «ОП», 2009, № 9, с. 6.
Як зазначено в п. 4.13 Порядку № 12 часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься
до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, а за відсутності каси — через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника. У разі відсутності квитанції до прибуткового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається (п. 4.14 Порядку № 12).У той же час у листі, що коментується, Фонд звертає увагу на те, що Порядком № 12 не визначено, хто саме має сплачувати часткову вартість путівки. Тому
зобов’язання щодо оплати частини вартості путівки, яка надається працівнику за рахунок коштів Фонду, може взяти на себе роботодавець. Можливість сплати роботодавцем частини вартості путівки може бути передбачена в колективному або трудовому договорі з працівником. Рішення про таку оплату оформлюють наказом (розпорядженням) керівника, на підставі якого бухгалтерія перераховує необхідну суму Фонду (бажано окремим платіжним дорученням). Згідно з усними роз’ясненнями фахівців Фонду в такому разі для виконання вимоги п. 4.14 Порядку № 12 путівка працівнику може бути видана на підставі копії платіжного доручення про перерахування підприємством часткової оплати суми до Фонду.Слід зазначити, що у цьому випадку така оплата відповідно до п.п. 2.3.4 Iнструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, розглядається як інші заохочувальні та компенсаційні виплати (виплати соціального характеру), які, у свою чергу, включаються до фонду оплати праці.
Тобто з часткової вартості путівки, яку сплатило підприємство за працівника, справляються страхові внески та утримується податок з доходів фізичних осіб на загальних підставах. Це випливає з норм п.п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (далі — Закон № 889). Про це також ішлося у листі ДПАУ від 25.05.2004 р. № 9402/7/17-3117. Також слід додати, що згідно з п. 3.4 ст. 3 Закону № 889 при нарахуванні доходів у будь-яких негрошових формах об’єкт оподаткування визначається як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який розраховується за відповідною формулою. На це неодноразово звертала увагу ДПАУ в листах від 17.10.2008 р. № 10155/6/0716, від 12.03.2010 р. № 2486/6/17-0716|5024/7/17-0717. Тобто базою оподаткування в такому випадку буде сума такої часткової оплати помножена на «натуральний» коефіцієнт.
У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ слід відобразити:
з ознакою доходу «41» — часткову вартість путівки, сплачену за рахунок коштів Фонду;
з ознакою доходу «01» — часткову вартість путівки, сплачену підприємством за працівника.
Крім того, суму часткової оплати за путівку підприємство відображає у звітності по коштах Фонду за формою Ф4-ФСС з ТВП у рядку 6 розділу III «Отримано від часткової оплати за путівку».
Наталія IВЛЄВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»