Про додаткову соціальну відпустку

Редакція ОП
Лист від 21.07.2010 р. № 215/13/116-10

Міністерство праці та соціальної політики України

Про додаткову соціальну відпустку

Лист від 21.07.2010 р. № 215/13/116-10

 

У Департаменті з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянуто <…> звернення та повідомляється.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про відпустки» (із змінами, внесеними Законом України від 19 травня 2009 року № 1343-VI та Законом України від 10 березня 2010 року № 1959-VI) жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Оскільки статтею 19 Закону України «Про відпустки» чітко не визначена сукупність декількох підстав для набуття права на додаткову соціальну відпустку тривалістю понад 7 календарних днів (з 01.01.2010 р. понад 10 календарних днів), Мінпраці разом з Мін'юстом та Головним науково-експертним управлінням Апарату Верховної Ради України у серпні 2007 року було проведено правову експертизу цього питання, в результаті якої визнано правомірним

вважати кожну підставу, визначену частиною першою цієї статті, окремою підставою, а саме:

— жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;

— жінка, яка має дитину-інваліда;

— жінка, яка усиновила дитину;

— одинока мати;

— батько, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

— особа, яка взяла дитину під опіку;

— один з прийомних батьків.

Тобто, наприклад, одинока мати, яка виховує дитину-інваліда, має право на соціальну додаткову відпустку за

двома підставами «одинока мати» та «жінка, яка має дитину-інваліда» тривалістю 17 календарних днів, а також жінка, яка усиновила дитину та стала вдовою, має право на соціальну додаткову відпустку за двома підставами «одинока мати» та «жінка, яка усиновила дитину» тривалістю 17 календарних днів.

Слід зазначити, що законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей. Тому, якщо працівник з якихось причин не скористався цим правом і не використав цю відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому

має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпустки, згідно зі статтею 24 Закону України «Про відпустки».

Водночас відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Тому тривалість невикористаних соціальних додаткових відпусток працівникам, які мають дітей,

за минулі роки, тобто до введення в дію з 1 січня 2010 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей», має визначатися відповідно до норм законодавства, які були чинними на той час.

Якщо жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років, у 2010 році бере соціальну відпустку за 2009 рік, то вона має бути надана їй тривалістю 7 календарних днів.

 

Директор Департаменту О. Товстенко

 

Коментар редакції

 

Роз’яснення від Мінпраці: нюанси надання додаткової соціальної відпустки

 

У листі, що коментується, Мінпраці в черговий раз звернуло увагу на таке: для надання соціальної додаткової відпустки на дітей особі, яка має на це право за

декількома підставами, необхідно враховувати кожну із таких підстав. За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

При цьому кожну підставу, визначену ч. 1 ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, слід вважати

окремою підставою, а саме:

— жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;

— жінка, яка має дитину-інваліда;

— жінка, яка усиновила дитину;

— одинока мати;

— батько, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

— особа, яка взяла дитину під опіку;

— один із прийомних батьків.

Також Мінпраці вказує на те, що законодавством

не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей. Тобто якщо працівник з якихось причин не взяв таку відпустку в минулі роки, то він не втрачає право на використання цієї відпустки в наступних роках або має право отримати компенсацію при звільненні.

Але тут варто звернути увагу на те, що тривалість невикористаних соціальних додаткових відпусток працівникам, які мають дітей,

за минулі роки має визначатися відповідно до норм законодавства, що були чинними на той час. Нагадаємо: аналогічні роз’яснення Мінпраці вже надавало в листах від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10 (див. «ОП», 2010, № 6, с. 15), від 20.10.2009 р. № 292/13/116-09.

Для зручності наведемо в таблиці тривалість додаткових соціальних відпусток за період 1997 — 2010 років.

 

Період, роки

Підстави для надання відпустки

жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років

жінка, яка має дитину-інваліда

жінка, яка усиновила дитину

батько, який виховує дитину без матері

особа, яка взяла дитину під опіку

одинока мати

один із прийомних батьків

кількість календарних днів

1997 — 2002 (за бажанням працівника)

5

Х

2003

7 (14*)

Х

2004

7 (14*)

Х

2010

10 (17*)

* За наявності декількох підстав.

 

Наталія ІВЛЄВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі