Порядок оподаткування дивідендів, нарахованих за підсумками 2010 року

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Грудень, 2011/№ 24
Відповідь на запитання

Порядок оподаткування дивідендів, нарахованих за підсумками 2010 року

 

Тетяна РУДА, головний редактор

 

Як обкладається податком на доходи фізичних осіб сума дивідендів за 2010 рік, нарахованих засновникам підприємства — фізичним особам у грудні 2011 року?

(м. Харків)

 

Питання щодо порядку обкладення податком на доходи фізичних осіб суми дивідендів, нарахованих за підсумками 2010 року починаючи з 06.08.2011 р., на сьогодні виявилося проблематичним. Пояснимо чому.

Як відомо, з 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

Згідно з п.п. 164.2.8 ПКУ дивіденди включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, за винятком випадків, визначених п.п. 165.1.18 ПКУ.

У свою чергу, відповідно до п.п. 165.1.18 ПКУ не підлягають оподаткуванню дивіденди, що нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, який нараховує дивіденди, при виконанні спеціальних умов:

— таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента;

— у результаті нарахування збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Відповідно до п.п. 170.5.3 ПКУ дивіденди, нараховані платнику податків емітентом корпоративних прав — резидентом, який є юридичною особою, обкладаються податком на доходи за ставкою 5 %. Але з цього правила є виняток. Так, згідно з п.п. 153.3.7 ПКУ дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями чи іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, який передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми понад суму виплат, розрахованої на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, з метою оподаткування прирівняно до заробітної плати з відповідним оподаткуванням, а саме за ставкою 15 та/або 17 %.

Таким чином, з 1 січня 2011 року звичайні дивіденди, що виплачуються фізичним особам, оподатковуються за ставкою 5 % .

Водночас 06.08.2011 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI (далі — Закон № 3609). Згідно з новим п. 6 підрозд. 1 розд. XX ПКУ оподаткування доходів платника податків, нарахованих за підсумками податкових періодів до 1 січня 2011 року, здійснюється за ставками та відповідно до норм, що діяли до 1 січня 2011 року, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання). Ще раз звернемо увагу, що ця норма набрала чинності 06.08.2011 р.

Зауважимо, що в листі від 18.11.2011 р. № 5929/ 6/17-1115 (далі — лист № 5929) фахівці ДПСУ дійшли такого висновку: виходячи із зазначеної вище норми дивіденди за 2010 рік, нараховані з 06.08.2011 р., мають оподатковуватися за ставкою 15 %.

Однак, на нашу думку, дивіденди за 2010 рік, нараховані починаючи з дати набуття чинності Законом № 3609, тобто з 06.08.2011 р., також повинні оподатковуватися за ставкою 5 %. Пояснимо чому.

Справа в тому, що з положення, наведеного в п. 6 підрозд. 1 розд. XX ПКУ, на наш погляд, випливає таке: за старими правилами (що діяли до 01.01.2011 р.), оподатковуються ті доходи платника податків, що нараховані до 01.01.2011 р. та нараховані за підсумками податкових періодів до 01.01.2011 р., а виплачуються вже після зазначеної дати. Наприклад, до такого можна віднести випадок, коли фізичній особі до 01.01.2011 р. було нараховано винагороду за договором цивільно-правового характеру, а виплачується вона вже після 01.01.2011 р. У цій ситуації порядок оподаткування визначається правилами, що діяли до 01.01.2011 р., тобто до набуття чинності ПКУ.

Дивідендів за 2010 рік, нарахованих починаючи з 06.08.2011 р., зазначене положення, на нашу думку, не стосується. Якби законодавець хотів змінити ставку для обкладення податком на доходи фізичних осіб дивідендів, то найпростіше це було б зробити, змінивши безпосередньо її розмір у відповідних пунктах ПКУ.

Оскільки на місцях працівники податкових служб, найімовірніше, користуватимуться фіскальною думкою, викладеною в листі № 5929, підприємство свою точку зору буде змушене доводити в судовому порядку.

На наш погляд, у судовому розгляді правоту підприємства в цьому випадку довести буде неважко.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити