Теми статей
Обрати теми

Щодо порядку фінансування Фондом страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам

Редакція ОП
Лист від 18.02.2011 р. № 1742/0/14-11/18

Міністерство праці та соціальної політики України

Щодо порядку фінансування Фондом страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам

Лист від 18.02.2011 р. № 1742/0/14-11/18

 

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» внесені зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» щодо порядку фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам, які набрали чинності 1 січня 2011 року.

З метою забезпечення єдиного підходу у вирішенні питань, що виникають у цій сфері, повідомляємо.

На виконання абзацу першого частини першої статті 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі — Закон № 2240) розроблено Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який затверджено постановою правління Фонду від 22.12.2010 № 26 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 року за № 111/18849.

Зазначений Порядок набрав чинності з дня його опублікування (04.02.2011),

але поширюється на виплати, призначення яких здійснюється з січня 2011 року, в тому числі якщо страховий випадок настав до 1 січня 2011 року, але нарахування допомоги здійснюється після 1 січня 2011 року.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані страхувальником застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. У зв’язку з тим, що законодавством не встановлено обмежень щодо періодичності та частоти подання заяв-розрахунків з метою забезпечення своєчасності страхових виплат відповідно до вимог частини першої статті 52 Закону № 2240, такі заяви подаються страхувальниками в міру опрацювання документів, поданих застрахованими особами. Відповідно до роз’яснення виконавчої дирекції Фонду

у заяві-розрахунку зазначається повна сума коштів Фонду на матеріальне забезпечення без зменшення їх на суми обов’язкових платежів.

Частиною другою статті 21 Закону № 2240 передбачено, що страхувальник-роботодавець

відкриває окремий поточний рахунок (або окремий рахунок для бюджетних установ) для зарахування страхових коштів, які надаються Фондом і можуть бути використані страхувальником виключно для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Проте частина цих коштів має бути утримана в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших платежів, які відповідно до законів України утримуються з цих виплат, і за утримання яких роботодавець несе відповідальність згідно із законодавством України.

Зазначене рекомендуємо довести до відома відділень НБУ та банків України.

 

Заступник Міністра В. Коломієць

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Зі спецрахунка, окремо відкритого для зарахування допомог ФСС ТВП, можна сплатити утримані з лікарняних ПДФО та ЄСВ

 

У листі, що коментується, Мінпраці надало перше роз’яснення з питання практичного застосування нового порядку виплати допомог за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС ТВП).

Нагадаємо, що з 1 січня 2011 року діє новий механізм відшкодування соціальних допомог з ФСС ТВП, що регламентується Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів ФСС ТВП, затвердженим постановою правління ФСС ТВП від 22.12.2010 р. № 26 (далі — Порядок № 26) // «ОП», 2011, № 3, с. 26.

Зауважимо, що надані Мінпраці роз’яснення повністю збігаються з нашими висновками (див. коментар редакції до листа ФСС ТВП від 13.01.2011 р. № 01-16-45 // «ОП», 2011, № 2, с. 9 — 10).

Виділимо основні моменти листа, що коментується.

1. Незважаючи на те що Порядок № 26 набрав чинності в день його опублікування, тобто 4 лютого 2011 року, його норми діють для виплати допомог по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, на поховання, призначення яких здійснюється страхувальником із січня 2011 року. Таким чином, новий механізм відшкодування допомог за рахунок коштів ФСС ТВП діє і щодо перехідних лікарняних, коли страховий випадок настав до 1 січня 2011 року, а нарахування допомоги здійснюється вже після 1 січня 2011 року. На це вказував і ФСС ТВП у своєму листі від 13.01.2011 р. № 01-16-45 // «ОП», 2011, № 2, с. 7.

2. Для заяви-розрахунку страхувальника законодавчо не встановлено строків подання. Таку заяву-розрахунок роботодавець подає до органів ФСС ТВП у міру обробки документів, поданих застрахованими особами, без обмеження періодичності й частоти подання. Головна вимога для роботодавця — забезпечити своєчасність страхових виплат.

3. У заяві-розрахунку слід зазначити повну суму коштів ФСС ТВП на матеріальне забезпечення без зменшення її на суму обов’язково утримуваних платежів.

Зауважимо, що на сьогодні згідно з нормами законодавства допомога по вагітності та пологах і допомога на поховання не обкладаються ні єдиним соціальним внеском (далі — ЄСВ), ні податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО). Тому працівникам ці допомоги виплачуються в сумі, що надійшла від ФСС ТВП. Із сум допомоги по тимчасовій непрацездатності слід утримувати ПДФО за ставкою 15 (17) % та ЄСВ за ставкою 2 %.

Отже, як ми й роз’яснювали, ФСС ТВП відшкодовує роботодавцю суму лікарняних разом із сумою утримань ЄСВ та ПДФО.

4. Зі спеціально відкритого рахунка для зарахування сум допомог ФСС ТВП роботодавець має право перерахувати утримані з лікарняних ПДФО та ЄСВ.

Справа в тому, що в деяких страхувальників виникли проблеми з банками, які відмовлялися перераховувати зі спецрахунка суми ЄСВ та ПДФО, утримані з допомоги по тимчасовій непрацездатності, посилаючись на вимоги ч. 2 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III. Відповідно до вимог зазначеної норми страхові кошти, що надійшли на окремий поточний рахунок у банку, може бути використано страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам.

Однак обов’язки страхувальника-роботодавця щодо перерахування ЄСВ та ПДФО одночасно з отриманням за чеком або перерахуванням на рахунок працівника суми допомоги по тимчасовій непрацездатності закріплено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI та Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Оскільки витрати на сплату ЄСВ у частині нарахувань на суми лікарняних (за ставкою 33,2 %) — це витрати роботодавця, то й перераховуються вони з його поточного рахунка. А от ЄСВ у частині утримань та ПДФО утримуються за рахунок доходу у вигляді допомоги по тимчасовій непрацездатності. Тому суми ЄСВ та ПДФО мають перераховуватися зі спеціального рахунка, на який надходять кошти від ФСС ТВП.

Мінпраці в листі, що коментується, підтверджує: частину коштів, які надійшли на окремий рахунок від ФСС ТВП для виплати допомог, має бути утримано в рахунок сплати ПДФО, ЄСВ та інших платежів, які відповідно до законів України утримуються з таких виплат.

Оскільки НБУ України листом від 21.02.2011 р. № 25-111/406-2738 надіслав відділенням НБУ та банкам України для використання в роботі лист Мінпраці, що коментується, тепер банки на місцях не чинитимуть опору сплаті зі спецрахунка ПДФО та ЄСВ, утриманих із сум допомог.

 

Людмила ТРОХИМЕНКО, заступник головного редактора

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі