Теми статей
Обрати теми

Щодо нарахування та сплати єдиного внеску на соціальне страхування

Редакція ОП
Лист від 26.07.2011 р. № 15280/03-20

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

ЩОДО НАРАХУВАННЯ ТА СПЛАТИ ЄДИНОГО ВНЕСКУ НА СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ

 

Лист від 26.07.2011 р. № 15280/03-20

(витяг)

 

<…>

Базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 р. за № 994/18289.

Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8713.

Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170 (далі — Перелік).

Відповідно до пункту 14 зазначеного Переліку матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства, не є базою для нарахування єдиного внеску.

Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у пункті 3.31), відноситься до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Щодо нарахування єдиного внеску на вартість подарунка (призу), переданому переможцю (непрацівнику установи), повідомляємо наступне.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 частини першої статті 4 Закону платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Враховуючи вищезазначене,

на вартість подарунка (призу), переданого переможцю, який не перебуває у трудових відносинах із підприємством (установою), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нараховується.

 

Заступник Голови правління В. Короневський

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

ВАРТІСТЬ ПОДАРУНКА (ПРИЗУ), ПЕРЕДАНОГО НЕПРАЦІВНИКУ, ЄСВ НЕ ОБКЛАДАЄТЬСЯ

 

У листі, що коментується, ПФУ розглянув порядок обкладення окремих виплат єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ).

Виділимо ключові моменти цього листа.

1. Для того щоб визначити, чи обкладається ЄСВ та чи інша виплата, насамперед необхідно з’ясувати, чи є фізична особа, стосовно якої підприємство здійснює виплату, застрахованою особою.

Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464) застрахованими особами щодо підприємства є:

— наймані працівники;

— фізичні особи, які виконують роботи (надають послуги) за договорами цивільно-правового характеру, крім фізичних осіб — підприємців, які виконують роботи (надають послуги) за договорами цивільно-правового характеру, при цьому роботи, що виконуються (послуги, що надаються), відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Виходить, якщо підприємство здійснює виплату фізичній особі, яка не належить до жодної з перелічених вище категорій застрахованих осіб, то підприємство не нараховує ЄСВ на таку виплату.

Прикладом такої виплати якраз є

передача підприємством фізичній особі, яка не перебуває у трудових відносинах з підприємством, подарунка (призу). Вартість такого подарунка (призу) в цьому випадку ЄСВ не обкладається.

Що стосується найманих працівників, то в разі якщо підприємство здійснює виплату саме їм, необхідно визначити, чи включається така виплата до бази обкладення ЄСВ.

2. Згідно зі ст. 4 Закону № 2464 базою обкладення ЄСВ у частині виплат найманим працівникам є:

— сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включаються до основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, визначені в Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженій наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі — Інструкція № 5). При цьому слід ураховувати: постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 затверджено

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — Перелік № 1170);

— сума винагороди за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

— суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Виходячи з викладеного вище можна чітко визначити порядок обкладення ЄСВ матеріальної допомоги, про яку йдеться в

листі, що коментується.

Так,

матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім чи більшості працівників, наприклад на оздоровлення, належить до складу заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п.п. 2.3.3 Інструкції № 5). На цій підставі сума такої допомоги обкладається ЄСВ.

Що стосується

матеріальної допомоги разового характеру, яка надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, коли необхідність її отримання виникла раптово, то така допомога не обкладається ЄСВ, оскільки міститься в п. 14 Переліку № 1170. (Зазначені в Переліку № 1170 виплати не обкладаються ЄСВ.)

3. Хотілося б доповнити коментар порядком обкладення ЄСВ виплат, що здійснюються підприємством своїм колишнім працівникам. Так, згідно з роз'ясненням фахівця ПФУ (див. «ОП», 2011, № 11, с. 13)

як виняток ЄСВ нараховується та утримується з виплат, що нараховуються за відпрацьований до звільнення час фізичним особам, які на момент такого нарахування вже не є найманими працівниками такого підприємства. Прикладом таких виплат є премії, що нараховуються за підсумками роботи за квартал, рік.

Виплати

за невідпрацьований час, нараховані працівникам після їх звільнення, ЄСВ не обкладаються на тій підставі, що такі фізичні особи не є застрахованими особами стосовно цього підприємства.

 

Тетяна РУДА, головний редактор

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі