Теми статей
Обрати теми

Сплата єдиного соціального внеску підприємцем

Редакція ОП
Відповідь на запитання

Сплата єдиного соціального внеску підприємцем

 

Алла ШУШМАН, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Пенсіонер за віком здійснює підприємницьку діяльність (є платником єдиного податку). Чи повинен він сплачувти єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування?

(Миколаївська обл.)

 

З

01.01.2011 р. питання нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) регламентуються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Згідно з цим

Законом з 01.01.2011 р. усі платники єдиного податку без винятків зобов’язані були сплачувати за себе ЄСВ у розмірі 34,7 % мінімального розміру заробітної плати.

З 06.08.2011 р. набрав чинності

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI (далі — Закон № 3609), яким були внесені зміни до Закону про ЄСВ.

З

гідно зі ст. 7 розд. I Закону № 3609 фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, що обрали спрощену систему оподаткування, звільнені від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Звертаємо увагу, що зміни не передбачають винятків зі сплати ЄСВ за себе для фізичних осіб — підприємців, які є пенсіонерами чи інвалідами та знаходяться на загальній системі оподаткування.

Як зазначено в

роз'ясненні ПФУ від 18.08.2011 р., страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях. Тому платники, які обрали спрощену систему оподаткування, звільнені від сплати єдиного внеску за себе, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу починаючи з серпня 2011 року.

Слід відмітити, що відповідні зміни стосовно виключення з платників ЄСВ за себе платників єдиного податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, внесені також і до

Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 27.09.2010 р. № 21-5. Ці зміни внесені постановою ПФУ від 19.09.2011 р. № 26-1.

Отже, зробимо висновок: починаючи з серпня 2011 року пенсіонери за віком або інваліди

, що отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, зареєстровані приватними підприємцями, що обрали спрощену систему оподаткування (сплачують єдиний або фіксований податок), не є платниками ЄСВ з серпня 2011 року в частині сплати внеску за себе.

Якщо ж будь-який підприємець, у тому числі й пенсіонер чи інвалід, має найманих працівників, то він зобов’язаний сплачувати ЄСВ

за найманих працівників на загальних підставах. Тобто приватний підприємець як роботодавець залишається платником ЄСВ за найманих працівників у частині нарахувань і утримань незалежно від того, є він сам платником ЄСВ за себе чи ні.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі