Працівник та підприємець в одній особі

Редакція ОП
Оплата праці Жовтень, 2011/№ 20
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Працівник та підприємець в одній особі

 

Алла ШУШМАН, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Працівник підприємства є також підприємцем — платником єдиного податку. Він пенсіонер за віком. Як оподатковується його зарплата?

(м. Шостка, Сумська обл.)

 

Спочатку визначимо: чи може фізична особа — підприємець (самозайнята особа), що є платником єдиного податку, бути також найманим працівником.

Отже, трудові відносини громадян регулюються

Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП), Законом України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР та іншими нормативно-правовими актами з цих питань. Також, як зазначено в ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV та ч. 2 ст. 2 КЗпП, громадяни реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.

Оскільки заперечень стосовно можливості працювати за трудовою угодою фізичним особам, які одночасно є приватними підприємцями, відповідні документи не містять, то фізична особа — підприємець може реалізовувати своє право на працю як найманий працівник.

У

листі Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва від 03.02.2011 р. № 999 також підтверджено, що фізична особа — підприємець має право на працю за умови, що її підприємницька діяльність не пов'язана з виконанням посадових обов'язків як працівника підприємства (установи, організації або фізичної особи) та здійснюється у вільний від таких обов’язків час.

У разі

якщо фізична особа — підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних видів діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, установленими Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) для платників податку — фізичних осіб (п. 177.6 ПКУ).

Обов'язки нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) до бюджету відповідно до

п.п. 168.1.1 ПКУ покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку та зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку ПДФО, визначену у відповідних пунктах ст. 167 ПКУ:

— 15 % — для зарплати, сума якої не перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, установлений законом на 1 січня звітного податкового року (

абзац перший п. 167.1 ПКУ);

— 17 % — із суми перевищення над 10-кратним розміром мінімальної заробітної плати (

абзац другий п. 167.1 ПКУ).

При визначенні бази оподаткування нарахований дохід у вигляді заробітної плати зменшується на суму

утриманого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) та суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП) за наявності права на неї.

Установлена до 01.01.2011 р.

абзацом «е» п.п. 6.3.3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV умова, стосовно того що ПСП не може застосовуватись до інших доходів платників податків, якщо він одержував протягом звітного місяця одночасно доходи від підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності, до ПКУ не перенесена.

Відтак, нагадуємо, що з 01.01.2011 р. згідно з

ПКУ розмір звичайної ПСП складає 470,50 грн., граничний розмір заробітної плати, до якого застосовується ПСП у загальному випадку, — 1320,00 грн. Для застосування ПСП платник податку зобов’язаний подати роботодавцю заяву (п.п. 169.2.2 ПКУ).

У разі якщо працівник має право на застосування ПСП у розмірі більшому, ніж звичайна, про це вказується в заяві, з наданням відповідних підтверджуючих документів (

п.п. 169.3.2 ПКУ).

Що стосується нарахування ЄСВ на зарплату найманого працівника, який одночасно є приватним підприємцем, то відзначимо таке.

На зарплату працівника, що є одночасно приватним підприємцем, нараховується ЄСВ на загальних підставах. Розмір ЄСВ

установлено у відсотках до суми заробітної плати, він залежить від класу професійного ризику виробництва, установленого для роботодавця за основним видом його діяльності, і становить від 36,76 до 49,7 %. Слід мати на увазі, що для окремих платників-роботодавців установлено спеціальні (пільгові) ставки ЄСВ у частині нарахувань на заробітну плату. Наприклад, для роботодавців, у яких працюють інваліди, ставка ЄСВ становить 8,41 % суми заробітної плати працівників-інвалідів (ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

Ставка ЄСВ у частині утримань для працівників у загальному випадку становить 3,6 %.

Приклад

.
Згідно зі штатним розписом оклад працівника (який є пенсіонером та займається підприємницькою діяльністю) складає 1240,00 грн. ВІн подав заяву про застосування ПСП на підставі п.п. 169.1.1 ПКУ. Як оподатковується зарплата такого працівника?

Оскільки заробітна плата менше ніж 1320,00 грн., то працівник має право на 100 % ПСП

470,50 грн.

Визначимо розмір ЄСВ у частині утримань:

1240,00 грн. х 3,6 : 100 = 44,64 грн.

ПДФО працівника з урахуванням ПСП складатиме:

(1240,00 - 44,64 - 470,50) х 15 : 100 = 108,73 грн.

Сума ЄСВ у частині нарахувань (ставка ЄСВ умовно — 38,52 %) становитиме:

1240,00 грн. х 38,52 : 100 = 477,65 грн.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд