Теми статей
Обрати теми

Щодо обкладення податком на доходи фізичних осіб дитячих святкових подарунків

Редакція ОП
Лист від 08.10.2012 р. № 2972/0/51-12/17-1115

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

Щодо обкладення податком на доходи фізичних осіб дитячих святкових подарунків

Лист від 08.10.2012 р. № 2972/0/51-12/17-1115

(витяг)

 

<…>

Оподаткування доходів фізичних осіб з 01.01.2011 р. здійснюється відповідно до розд. IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI (далі — Кодекс), абзацом «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 якого встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Відповідно до п.п. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Кодексу додаткові блага — це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розд. IV цього Кодексу).

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 164.5 статті 164 Кодексу (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Водночас п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, тобто у 2012 році — 536,50 грн., за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу вищевказані доходи, отримані платниками податку, відображаються податковим агентом у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою № 1ДФ відповідно до наказу ДПА України від 24.12.2010 р. № 1020, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2011 р. за № 46/18784. За ознакою «160» відображається вартість новорічних подарунків, яка надана у розмірі, що не перевищує 50 відсотків мінімальної заробітної плати, та за ознакою «126» — у разі перевищення такої суми.

При цьому зазначимо, що відповідно до п. 5.2 ст. 5 Кодексу, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

 

Заступник Голови А. Ігнатов

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Новорічні подарунки дітям

 

У листі, що коментується, ідеться про порядок звільнення від оподаткування дитячих новорічних подарунків, які надаються за рахунок коштів профспілки.

Нагадаємо, що рішення про надання таких подарунків приймається профкомом. Документально процедура видачі подарунків профспілкою (від прийняття рішення до фактичної їх видачі) оформляється так:

— приймається рішення профспілки про видачу дитячих новорічних подарунків та квитків;

— складається кошторис доходів і витрат на проведення новорічних заходів;

— складається список дітей членів профспілки, яким має бути надано новорічні подарунки (з урахуванням установленого вікового критерію);

— придбаваються новорічні подарунки;

— видаються новорічні подарунки на підставі спеціально складеної відомості із зазначенням прізвищ членів профспілки (батьків) та їхніх дітей з підписом батьків про отримання подарунків.

Зауважимо, що вік дитини, яка має право на новорічний подарунок від профспілки, профком має право визначити самостійно (див. лист Федерації профспілок України від 12.04.2005 р. № 05-30-513).

Що стосується звільнення від обкладення вартості отриманих новорічних подарунків податком на доходи фізичних осіб, то, як зазначено фахівцями ДПСУ у листі, що коментується, необхідно користуватися положеннями п.п. 165.1.39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ). Так, згідно з цим підпунктом ПКУ не включається до оподатковуваного доходу вартість подарунків (у тому числі переможцям та призерам спортивних заходів), якщо їх вартість не перевищує 50 % однієї мінімальної заробітної плати (з розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі. У 2012 році неоподатковувана вартість подарунка становить 536,50 грн.

У Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ неоподатковувану вартість подарунків має бути відображено з ознакою доходу «160».

Вартість новорічних подарунків не обкладається єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, оскільки члени профспілки не є її працівниками.

Незайвим вважаємо нагадати і про новорічні подарунки дітям, що видаються за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Так, згідно з постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про встановлення граничного розміру витрат з бюджету Фонду на придбання одного дитячого новорічного подарунка у 2012 році» від 31.07.2012 р. № 37 витрати Фонду на придбання одного дитячого новорічного подарунка у 2012 році встановлено в розмірі до 22,80 грн.

Процедуру отримання новорічних подарунків з Фонду визначено Порядком придбання та забезпечення дитячими новорічними подарунками дітей застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.10.2007 р. № 48 (далі — Порядок № 48).

На подарунки від Фонду мають право діти застрахованих осіб, під якими розуміються мати, батько, опікун, піклувальник, усиновлювач. Причому подарунки видаються тим працівникам, для яких ці підприємство, установа, організація є основним місцем роботи. Якщо працівниця за основним місцем роботи перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, то вона також має право на отримання новорічного подарунка для своєї дитини. Новорічний подарунок видається на дитину, якій станом на 1 січня наступного календарного року не виповнилося 14 років.

Підставою для прийняття рішення є відомість на видачу новорічних подарунків, що складається в довільній формі. Однак у ній обов’язково має бути зазначено: прізвища та ініціали застрахованих осіб (батьків) та їхніх дітей; число, місяць і рік народження дітей (п. 3.1 Порядку № 48). Факт отримання подарунків застраховані особи підтверджують своїм підписом у цій відомості (п. 3.4 Порядку № 48).

Рішення про виділення новорічного подарунка приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації. Таке рішення оформляється протоколом засідання комісії із соціального страхування (рішенням уповноваженого).

Вартість подарунків від Фонду не обкладається ні ПДФО (п.п. 165.1.1 ПКУ), ні ЄСВ. У Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ сума доходу у вигляді вартості виданого подарунка відображається з ознакою доходу «128». У гр. 3 і 3а необхідно зазначити вартість подарунка (згідно з накладною Фонду), а у гр. 4 і 4а — проставити нулі.

У ф. Ф4 ФСС з ТВП операції з видачі новорічних подарунків не відображаються.

 

Тетяна РУДА, головний редактор

(e-mail: t.rudaya@id.factor.ua)

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі