Аспіранту призначено стипендію імені М. С. Грушевського: чи зміниться базовий місяць

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Січень, 2012/№ 1
Відповідь на запитання

Аспіранту призначено стипендію імені М. С. Грушевського: чи зміниться базовий місяць

 

Жанна ЛАВРЕНТЬЄВА, головний спеціаліст відділу рівня життя та моніторингу бідності Міністерства соціальної політики України

 

У листопаді 2009 року до аспірантури вищого навчального закладу ІІІ — ІV рівнів акредитації зараховано аспіранта, якому призначено стипендію в розмірі 843,60 грн. Базовим місяцем для нього було прийнято листопад 2009 року.

У серпні 2010 року розмір стипендії такого аспіранта становив 882,60 грн.

На 2010/2011 навчальний рік йому призначено академічну стипендію імені М. С. Грушевського: у вересні 2010 року її розмір склав 1691,65 грн., у серпні 2011 року — 1883,70 грн.

У 2011/2012 навчальному році такий аспірант отримує академічну стипендію, що склала у 2011 році: у вересні — 992,40 грн., у жовтні — 1021,80 грн., у грудні — 1089,60 грн.

Чи зміниться базовий місяць для такого аспіранта при проведенні індексації стипендії за вересень 2010 року? Яким буде базовий місяць при проведенні індексації його стипендії у 2011/2012 навчальному році?

(м. Харків)

 

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, отримані ними на території України, які не мають разового характеру. Зокрема, до таких доходів належать і стипендії, отже, вони є об'єктом індексації.

Механізм індексації грошових доходів громадян регламентується Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Відповідно до п. 5 цього Порядку в разі підвищення розмірів стипендій місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при розрахунку індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація стипендій у цьому місяці не провадиться, а для проведення подальшої індексації розрахунок індексу починається з наступного місяця.

При цьому сума підвищення стипендії має перевищувати можливу суму індексації.

Особам, зарахованим за державним замовленням до аспірантури з відривом від виробництва, стипендія призначається з дня їх зарахування (п. 13 Положення про підготовку науково-педагогічних та наукових кадрів, затвердженого постановою КМУ від 01.03.99 р. № 309).

Згідно з п. 19 Порядку призначення та виплати стипендій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2004 р. № 882 (далі — Порядок № 882), академічна стипендія аспірантам, клінічним ординаторам і докторантам установлюється в розмірі середньої місячної заробітної плати за останнім основним місцем роботи (з урахуванням подальших змін в оплаті праці на відповідних посадах), але не нижче 60 % і не вище посадового окладу, визначеного за схемою посадових окладів, відповідно: викладача-стажиста — для клінічних ординаторів та аспірантів; доцента — для докторантів.

Ураховуючи викладене вище, під час проведення індексації академічної стипендії аспірантам (докторантам) базовим місяцем при визначенні індексу споживчих цін потрібно вважати місяць призначення цієї стипендії.

Таким чином, при зарахуванні до аспірантури в листопаді 2009 року базовим місяцем для аспіранта з метою індексації його академічної стипендії став листопад 2009 року.

У вересні 2010 року відбулося підвищення доходу аспіранта внаслідок призначення йому на 2010/2011 навчальний рік академічної стипендії імені М. С. Грушевського.

Відповідно до п. 3 постанови КМУ «Про впорядкування виплати стипендій аспірантам, а також академічних стипендій Президента України, іменних стипендій студентам, учням навчальних закладів та аспірантам» від 23.12.96 р. № 1542 виплата аспірантам академічної стипендії імені М. С. Грушевського здійснюється з дня її призначення, у розмірі посадового окладу викладача-стажиста, визначеного за схемою посадових окладів та збільшеного на 15 %.

Призначення такої стипендії на навчальний рік є підставою для перегляду базового місяця для аспіранта. Для цього в місяці призначення такої стипендії (у вересні 2010 року) необхідно провести порівняльні розрахунки з попереднім місяцем (серпнем 2010 року). Тобто різницю між розмірами академічної стипендії імені М. С. Грушевського, призначеної у вересні 2010 року, та стипендії аспіранта за серпень 2010 року порівнюють із сумою індексації, яку було б виплачено аспіранту, якби розмір стипендії не збільшився (базовий місяць — листопад 2009 року).

Отже, сума підвищення стипендії у вересні 2010 року склала 809,05 грн. (1691,65 - 882,60).

Можлива сума індексації склала б 41,48 грн. (882,60 грн. х 4,7 %),

де 4,7 % — величина приросту індексу споживчих цін у вересні 2010 року для аспіранта, для якого базовим місяцем є листопад 2009 року;

882,60 грн. — розмір стипендії за серпень 2010 року.

Таким чином, оскільки сума збільшення стипендії (809,05 грн.) перевищила можливу суму індексації (41,48 грн.), місяць призначення академічної стипендії імені М. С. Грушевського (вересень 2010 року) буде базовим місяцем для аспіранта.

У вересні 2011 року зменшення розміру стипендії аспіранта внаслідок переходу на отримання академічної стипендії в розмірі, установленому нормами п. 19 Порядку № 882, не вплине на зміну базового місяця.

Отже, у 2011/2012 навчальному році для такого аспіранта базовим залишиться вересень 2010 року. У вересні — грудні 2011 року його стипендія індексується на величину приросту індексу споживчих цін — 7,6 %* у межах діючого розміру прожиткового мінімуму, установленого для працездатної особи.

* Див. «ОП», 2011, № 17, с. 10; № 19, с. 9; № 21, с. 15; № 23, с. 20. Прим. ред.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити