Теми статей
Обрати теми

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років: розраховуємо допомогу по вагітності та пологах

Редакція ОП
Відповідь на запитання

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років: розраховуємо допомогу по вагітності та пологах

 

Світлана ДИМИТРЕНКО, начальник відділу вдосконалення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування Міністерства соціальної політики України

 

Працівниця підприємства перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. До бухгалтерії підприємства вона надала лікарняний листок у зв'язку з вагітністю та пологами. Період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами триватиме з 19.03.2012 р. по 22.07.2012 р. включно.

Як розрахувати допомогу по вагітності та пологах такій працівниці?

(м. Харків)

 

Згідно з абзацом третім п. 3 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Крім того, як зазначено в п. 6.12 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 р. № 455, під час перебування жінки у відпустці для догляду за дитиною листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами видається на загальних підставах.

Таким чином, жінці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підприємство зобов'язане нарахувати та виплатити за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності допомогу по вагітності та пологах на підставі наданого нею листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами.

Що стосується розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах, то для його здійснення необхідно дотримуватись положень п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266).

Так, згідно з п. 10 зазначеного Порядку у разі, якщо в розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин, наведених у п. 4 Порядку № 1266, середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат і оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), установленої працівнику на момент настання страхового випадку.

У разі коли на підприємстві, в установі та організації встановлено неповний робочий день (робочий тиждень), середня зарплата обчислюється виходячи з частини місячної тарифної ставки (посадового окладу), установленої працівнику на момент настання страхового випадку, що відповідає його графіку роботи.

Поважними причинами (п. 4 Порядку № 1266) є:

— тимчасова непрацездатність;

— відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;

— відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком.

У зв'язку з тим, що в описаному в запитанні випадку в розрахунковому періоді (вересень 2011 року — лютий 2012 року) працівниця підприємства не працювала у зв'язку з поважною причиною, зазначеною в п. 4 Порядку № 1266, а саме у зв'язку з перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу по вагітності та пологах необхідно їй обчислити виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) або її частини (у разі встановлення неповного робочого дня або неповного робочого тижня), установленої на момент настання страхового випадку, тобто на березень 2012 року.

Згідно з абзацом восьмим п. 14 Порядку № 1266 у разі, коли середня зарплата обчислюється відповідно до п. 10 цього Порядку, середньоденна зарплата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу) або її частини на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Припустимо, що посадовий оклад працівниці за березень 2012 року становить 1500 грн. Середньоденна зарплата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах дорівнюватиме:

1500 : 30,44 = 49,28 (грн.).

Сума допомоги по вагітності та пологах складе:

49,28 x 126 = 6209,28 (грн.).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі