Тимчасове замісництво керівного складу Центрів первинної медико-санітарної допомоги
Лідія ГАВРИЛЕНКО, головний спеціаліст з питань соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників охорони здоров’я України
На час тимчасової відсутності (період відпустки, тимчасової непрацездатності) головного бухгалтера, завідувача господарства, завідувачів амбулаторій Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) обов’язки із заміщення цих посад покладаються наказом по закладу на інших працівників. Штатним розписом не передбачені штатні заступники вищевказаних посад керівного персоналу.
Як правильно таким працівникам оплатити тимчасове замісництво?
Чи можна виплатити різницю в посадових окладах працівнику, який заміщує, якщо він уже отримує надбавку в розмірі 50 % свого основного посадового окладу?
(м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.)
Чинним законодавством встановлено такі способи виконання додаткових обов’язків наявними штатними працівниками:
— виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника;
— тимчасове замісництво.
Через відсутність нормативних актів України з цих питань на території України застосовуються законодавчі акти СРСР, якщо вони не суперечать Конституції України (постанова Верховної Ради України від 24.08.91 р. № 1545-ХІІ). Тому порядок оформлення зазначених вище способів виконання працівниками додаткових обов’язків, а також умови оплати їх праці, які затверджені Державним Комітетом СРСР з питань праці та заробітної плати (роз’яснення від 29.12.65 р. № 30/39 (далі — роз’яснення № 30/39) із урахуванням змін, внесених постановою Державного Комітету СРСР з питань праці та заробітної плати та Секретаріату ВЦРПС від 11.12.86 р. № 521/30-18), продовжують діяти і сьогодні.
Так, згідно з абзацом першим п. 1 роз’яснення № 30/39 тимчасовим замісництвом вважається виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це викликано виробничою необхідністю (відпустка, відрядження, хвороба, відпустка для догляду за дитиною до трьох років), яке застосовується, як правило, у разі потреби заміщення керівників усіх рівнів — закладу, його заступників та керівників структурних підрозділів, відділів. З визначення тимчасового замісництва, наведеного в роз’ясненні № 30/39, випливає, що тимчасовий замісник, на відміну від виконуючого обов’язки тимчасово відсутнього працівника, виконує виключно чужі обов’язки, тобто на період замісництва він звільняється від виконання своєї роботи, обумовленої трудовим договором.
Тимчасове замісництво за посадою відсутнього працівника покладається на іншого працівника наказом (розпорядженням) керівника підприємства. При цьому обов’язково слід пам’ятати обмеження, встановлене ст. 33 КЗпП, згідно з яким тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, допускається тільки за його згодою.
При тимчасовому замісництві працівнику-заміснику виплачується доплата у розмірі різниці між його фактичним окладом і посадовим окладом керівника, якого він заміняє (абзац другий п. 1 роз’яснення № 30/39).
Як випливає з наведеного, виплата надбавки, яку працівник отримував за своєю основною посадою, на час тимчасового замісництва припиняється.