Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо перерахунку податку на доходи фізичних осіб

Редакція ОП
Оплата праці Квітень, 2013/№ 8
Друк
Лист від 19.02.2013 р. № 2972/0/51-12/17-1115

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

Щодо перерахунку податку на доходи фізичних осіб

Лист від 19.02.2013 р. № 2972/0/51-12/17-1115

 

Державна податкова служба України згідно зі ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ (далі — Кодекс) розглянула <…> лист від 27.12.2012 р. № 68-01-2545 щодо проведення річних перерахунків з податку на доходи фізичних осіб і повідомляє.

Порядок перерахунку податку на доходи фізичних осіб визначений ст. 169 Кодексу.

Так, підпунктом 169.4.2 пункту 169.4 статті 169 Кодексу встановлено, що роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги:

1) за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;

2) під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, коли така соціальна пільга не повинна була застосовуватися;

3) під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.

Якщо платник податку звільняється з місця роботи, то податкова соціальна пільга надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому він був звільнений (п.п. 169.3.4 п. 169.3 ст. 169 Кодексу).

Водночас слід зазначити, що згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування платника податку (як резидента, так і нерезидента) є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу).

При цьому Кодекс передбачає, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу). Тобто цей пункт Кодексу дає право роботодавцю (податковому агенту) на виправлення будь-яких помилок у разі їх допущення при утриманні податку на доходи фізичних осіб.

Отже, враховуючи наведене, податковий агент у разі донарахувань будь-яких доходів, у тому числі сум індексації за минулі періоди, з метою правильності застосування ставки податку (15; 17 відсотків) при визначенні сум податку на доходи фізичних осіб має відносити такі донарахування до відповідного періоду (місяця), за який вони донараховуються.

 

Заступник Голови А. Ігнатов

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Поточний перерахунок ПДФО

 

Питання, розглянуте фахівцями ДПСУ в листі, що коментується, як ніколи актуальне саме сьогодні.

Річ у тім, що наприкінці березня 2013 року було прийнято постанову КМУ «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 27.03.2013 р. № 197 (див. «ОП», 2013, № 7, с. 3).

Так, з 1 січня 2013 року для працівників, посадові оклади яких визначаються на основі ЄТС:

— з 1-го по 5-й тарифні розряди установлено фіксовані посадові оклади, а саме: для працівників 1-го тарифного розряду — 1147 грн., 2-го — 1152 грн., 3-го — 1162 грн., 4-го — 1172 грн. і 5-го — 1182 грн.;

— з 6-го по 25-й тарифні розряди оклади розраховуються виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду за ЄТС, розмір якого дорівнює 852 грн.

У зв’язку з цим у квітні 2013 року бухгалтери бюджетних установ та організацій зобов’язані:

— установити у штатному розписі нові посадові оклади;

— перерахувати заробітну плату (у тому числі надбавки й доплати) працівників за січень — березень 2013 року;

— здійснити перерахунок виплат за січень — березень 2013 року, що здійснюються відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

У зв’язку з цим виникає запитання: чи провадити перерахунок заробітної плати за січень — березень 2013 року з метою порівняння її з максимальною величиною заробітної плати, до якої застосовується податкова соціальна пільга (далі — ПСП)? Нагадаємо, що в загальному випадку сума максимальної заробітної плати, до якої застосовується ПСП, у 2013 році становить 1610 грн. на місяць.

У листі, що коментується, фахівці ДПСУ справедливо відзначають, що згідно з п.п. 169.4.3 Податкового кодексу України (далі — ПК) роботодавець має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування.

Правильність оподаткування полягає:

— у правильності визначення права працівника на податкову соціальну пільгу. Для цього необхідно правильно визначити загальну суму зарплати, до якої застосовується ПСП;

— у правильності застосування до суми зарплати ставки податку на доходи фізичних осіб 15 (17) %.

Пункт 169.4 ПК дає роботодавцю право на виправлення будь-яких помилок (у разі їх допущення) при утриманні податку на доходи фізичних осіб.

Таким чином, податковий агент у разі донарахування будь-яких доходів з метою визначення правильності застосування права на ПСП та правильності застосування відповідних ставок ПДФО має відносити такі донарахування до відповідного періоду (місяця), за який вони донараховуються.

Отже, роботодавець має право провести перерахунок ПДФО у квітні 2013 року внаслідок донарахування посадових окладів, надбавок, доплат та інших виплат. Результати такого перерахунку буде відображено у квітні 2013 року і відповідно в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за 2 квартал 2013 року. Такий перерахунок роботодавець має право провести і в будь-який інший (наступний) місяць.

Слід зауважити: якщо роботодавець найближчими місяцями такий перерахунок не здійснить, то він зобов’язаний буде зробити це обов’язково при проведенні річного перерахунку за результатами 2013 року або при звільненні працівника, якщо він звільниться до нового року (п.п. 169.4.2 ПК).

 

Тетяна РУДА, головний редактор
(e-mail: t.rudaya@id.factor.ua)

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі