Розмір матеріальної допомоги на оздоровлення в разі переведення на нижчеоплачувану посаду

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Серпень, 2013/№ 15
Відповідь на запитання

Розмір матеріальної допомоги на оздоровлення в разі переведення на нижчеоплачувану посаду

 

Тетяна ГУЛЬ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» (e-mail:t.gul@id.factor.ua)

 

1. Працівника районного управління водних ресурсів у зв’язку зі скороченням штатів з 13.05.2013 р. перевели з його згоди на нижчеоплачувану посаду. З 12.08.2013 р. він іде в основну щорічну відпустку. У колективному договорі установи передбачено виплату матеріальної допомоги на оздоровлення в разі надання щорічної відпустки.

В якому розмірі йому виплачується матеріальна допомога на оздоровлення: за останнім окладом або за середнім заробітком?

2. Працівник цієї ж організації в лютому 2013 року був у черговій щорічній відпустці з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення. У квітні 2013 року було перераховано заробітну плату за І квартал цього року у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників з 1 січня 2013 року згідно з постановою КМУ «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 27.03.2013 р. № 197. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення не перераховувалася.

Підлягає перерахунку сума матеріальної допомоги на оздоровлення такого працівника чи ні?

(запитання з електронної пошти редакції)

 

1. Питання оплати праці посадових осіб і працівників організацій меліорації і водного господарства врегульовано наказом Міністерства екології і природних ресурсів України «Про умови оплати праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників організацій меліорації і водного господарства Державного агентства водних ресурсів України» від 02.06.2011 р. № 185.

Відповідно до п. 2.2 цього наказу керівники організацій меліорації і водного господарства мають право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і витрат, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі, не більшій за один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання.

Порядок надання матеріальної допомоги до відпустки має бути встановлено в Положенні про оплату праці, що є додатком до колективного договору.

Для отримання матеріальної допомоги до відпустки працівникові необхідно написати заяву про надання такої допомоги. Рішення про надання матеріальної допомоги до відпустки приймається керівником організації на підставі заяви працівника, а також за наявності достатніх коштів для такої виплати, і оформляється відповідним наказом.

Щодо розміру матеріальної допомоги на оздоровлення відзначимо таке. У випадку, наведеному в першому запитанні, матеріальна допомога до відпустки виплачується в разі надання основної щорічної відпустки, що відображено в колективному договорі установи. Тобто подією, у зв’язку з якою призначається матеріальна допомога до відпустки, є щорічна основна відпустка. У такому разі граничний розмір матеріальної допомоги до відпустки відповідатиме розміру посадового окладу, встановленого в місяці, у якому працівник іде у відпустку.

Отже, граничний розмір матеріальної допомоги до відпустки, яка може бути надана працівникові в цьому випадку, визначатиметься за посадовим окладом працівника, встановленим йому після переведення на нижчеоплачувану посаду.

2. Щодо перерахування суми наданої матеріальної допомоги до відпустки у зв’язку з набуттям чинності постановою КМУ «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 27.03.2013 р. № 197 (див. «ОП», 2013, № 7, с. 3) відзначимо таке.

Виплата матеріальної допомоги до відпустки не належить до обов’язкової, і рішення про її надання та розмір приймається керівником установи в межах установленого фонду оплати праці. Тому її перерахунок у зв’язку з підвищенням посадових окладів працівників з 1 січня 2013 року згідно з постановою КМУ «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 27.03.2013 р. № 197 може здійснюватися за наявності економії фонду оплати праці або не здійснюватися взагалі. До речі, таку ж позицію висловили і фахівці Мінсоцполітики (див. «ОП», 2013, № 11, с. 16).

Отже, якщо керівник установи прийме рішення про те, щоб матеріальну допомогу до відпустки не перераховувати, його дії будуть цілком правомірними.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити