Якщо навчальна відпустка надається вчителю під час перебування у щорічній
Антоніна КЛИМЕНКО, начальник Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
За графіком відпусток учителю української мови загальноосвітньої школи надано щорічну основ-ну відпустку тривалістю 56 календарних днів з 03.06.2013 р. Однак з 17.06.2013 р. у такого вчителя розпочинається сесія у вищому навчальному закладі IV рівня акредитації, де він навчається на третьому курсі заочного відділення.
Чи має право учитель скористатися відпусткою на навчання? Якщо так, то чи можна перервати щорічну основну відпустку для того, щоб скористатися правом на відпустку на навчання, а вже після реалізації такого права подовжити щорічну основну відпустку або перенести її на інший період?
(м. Харків)
Одразу відзначимо: щорічна основна відпустка надається згідно з Порядком надання щорічної основ-ної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р. № 346*. Так, у додатку до цього Порядку зазначено, що вчителі усіх спеціальностей загальноосвітніх шкіл мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 56 календарних днів.
Тепер щодо навчальної відпустки. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів.
Зокрема, для тих працівників, хто навчається на третьому і наступних курсах у вищих навчальних закладах із заочною формою навчання, надається відпустка у зв’язку з навчанням тривалістю 40 календарних днів.
Як зазначено у ст. 11 Закону № 504, щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі, зокрема, збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням.
У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Якщо причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період з додержанням вимог ст. 12 Закону № 504.
Статтею 12 Закону № 504 передбачено, що невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.
Таким чином, за обставин, наведених у запитанні, учитель має право на відпустку у зв’язку з навчанням. При цьому щорічна відпустка вчителя має бути перервана з 17 червня 2013 року у зв’язку з використанням права на додаткову оплачувану відпустку, пов’язану з навчанням, та продовжена на кількість днів навчальної відпустки після її закінчення або за згодою сторін перенесена на інший період.
Наостанок зауважимо, що відповідно до ст. 10 Закону № 504 керівним, педагогічним, науковим, науково-педагогічним працівникам, спеціалістам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступні робочі роки надаються у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.
* Див. с. 23 цього номера. — Прим. ред.