Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Коригування заробітної плати для розрахунку відпускних, якщо в розрахунковому періоді працівника було переведено на іншу посаду

Редакція ОП
Оплата праці Червень, 2013/№ 11
Друк
Відповідь на запитання

Коригування заробітної плати для розрахунку відпускних, якщо в розрахунковому періоді працівника було переведено на іншу посаду

 

Неля СИНЬКО, начальник відділу з питань оплати праці Міністерства соціальної політики України

 

Працівник 30.07.2012 р. іде у щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарні дні. У серпні 2011 року він перебував у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю 3 календарні дні. Із липня по листопад 2011 року цей працівник працював на посаді завідувача сектора з окладом 1149 грн., а з 1 грудня 2011 року його перевели на посаду начальника відділу з окладом 1540 грн. З 1 січня 2012 року збільшилися оклади працівників, при цьому оклад начальника відділу склав 1593 грн., а оклад завідувача сектора за штатним розписом (вакансія) — 1251 грн.

Як у цьому випадку здійснити коригування заробітної плати для розрахунку відпускних?

(Донецька обл.)

 

Розрахунок суми відпускних визначено Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані дні відпустки здійснюється виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані дні відпустки (п. 2 Порядку № 100).

У наведеному запитанні працівник іде у щорічну основну відпустку 30.07.2012 р. Розрахунковим періодом у цьому випадку буде липень 2011 року — червень 2012 року.

Пунктом 10 цього Порядку передбачено коригування сум виплат, що обчислюються виходячи із середньої заробітної плати, у тому числі й сум відпускних.

Згідно з абзацом першим п. 10 Порядку № 100 у разі підвищення тарифних ставок та посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, уключаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

Якщо ж підвищення відбулося в періоді, коли за працівником зберігався середній заробіток, цей середній заробіток коригується на коефіцієнт підвищення в частині, що стосується днів збереження заробітної плати від дня підвищення тарифних ставок (окладів), згідно з абзацом другим п. 10 Порядку № 100.

Коефіцієнт, на який необхідно коригувати виплати, що включаються до середнього заробітку, розраховується шляхом ділення окладу (тарифної ставки), установленого після підвищення, на оклад (тарифну ставку) до підвищення. Для кожного працівника необхідно розраховувати свої коефіцієнти коригування.

При цьому необхідно пам’ятати, що в разі підвищення (зниження) окладу працівника у зв’язку з переведенням його на іншу вищеоплачувану (нижчеоплачувану) роботу (посаду) коригування середньої заробітної плати не здійснюється (абзац третій п. 10 Порядку № 100).

Разом з тим у випадках, коли в розрахунковому періоді працівника було переведено на іншу посаду і водночас у такому розрахунковому періоді відбулося підвищення окладів, коригування провадиться за коефіцієнтами відповідного місяця розрахункового періоду з урахуванням конкретних посадових окладів у таких місяцях.

У наведеному запитанні працівника в розрахунковому періоді (липень 2011 — червень 2012 року) було переведено на вищу посаду, відповідно в нього підвищився посадовий оклад. Якби в розрахунковому періоді не було підвищення окладів за відповідними посадами, коригування не здійснювалося б. Але в нашому прикладі з 1 січня 2012 року було підвищено оклади за відповідними посадами.

Таким чином, необхідно здійснити коригування середньої заробітної плати на коефіцієнт її підвищення. Наведемо в таблиці коефіцієнти підвищення середньої заробітної плати.


Посада

Розмір окладу
до 01.01.2012 р.

Розмір окладу
з 01.01.2012 р.

Коефіцієнт підвищення

1

2

3

4 = 3 : 2

Завідувач сектора

1149

1251

1,0888

Начальник відділу

1540

1593

1,0344

 

Отже, заробітна плата, що бере участь у розрахунку середньої заробітної плати для нарахування відпускних, коригується так:

— з липня по листопад 2011 року на посаді завідувача сектора — на коефіцієнт 1,0888;

— за грудень 2011 року на посаді начальника відділу — на коефіцієнт 1,0344;

— із січня по червень 2012 року — не коригується.

У багатьох бухгалтерів при розрахунку заробітної плати виникає запитання: скільки знаків після коми необхідно залишати при визначенні коефіцієнта підвищення середньої заробітної плати? На жаль, у нормативних документах ця проблема залишилася без належної уваги. Рекомендуємо залишати 4 знаки після коми.

Слід зауважити, що коригуванню підлягають усі виплати, які беруть участь у розрахунку середньої заробітної плати згідно з Порядком № 100.

Виплати, що враховуються при обчисленні середнього заробітку, наведено в п. 3 Порядку № 100. Перелік виплат, які не беруть участі в розрахунку середньої заробітної плати, зазначено в п. 4 цього Порядку.

Так, суми індексації, надбавок, доплат, премії, збереження середнього заробітку (відпускні, лікарняні, допомога по вагітності та пологах, за відрядження тощо) включаються до розрахунку середньої заробітної плати, що розраховується відповідно до Порядку № 100, зокрема для визначення суми відпускних. Отже, такі виплати підлягають коригуванню шляхом множення на відповідні коефіцієнти.

У свою чергу, матеріальна допомога, разові премії та інші виплати, перелічені в п. 4 Порядку № 100, не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, і суми таких виплат при проведенні коригування заробітної плати для розрахунку суми відпускних не враховуються.

Наведемо приклад розрахунку відпускних, для наочності зазначивши в таблиці вихідні дані.

 

Місяці розрахункового періоду

Заробітна плата, що бере участь у розрахунку відпускних

Коефіцієнт підвищення

Відкоригована заробітна плата

Кількість календарних днів, що беруть участь у розрахунку *

Липень 2011 року

3465,52

1,0888

3773,26

31

Серпень 2011 року

2877,70

1,0888

3133,24

27

Вересень 2011 року

4581,41

1,0888

4988,24

30

Жовтень 2011 року

2555,08

1,0888

2781,97

31

Листопад 2011 року

3321,30

1,0888

3616,23

30

Грудень 2011 року

4684,58

1,0344

4845,73

31

Січень 2012 року

2733,39

1,0

2733,39

29

Лютий 2012 року

3566,09

1,0

3566,09

29

Березень 2012 року

4044,20

1,0

4044,20

30

Квітень 2012 року

3612,92

1,0

3612,92

29

Травень 2012 року

3345,30

1,0

3345,30

28

Червень 2012 року

3612,92

1,0

3612,92

28

Разом

42400,41

х

44053,49

353

* Без урахування святкових та неробочих днів згідно зі ст. 73 КЗпП, а також днів відпустки без збереження заробітної плати (ст. 25 і 26 Закону про відпустки).

 

Розрахуємо середньоденну заробітну плату:

44053,49 грн. : 353 к. дн. = 124,80 грн.

Сума відпускних становитиме:

124,80 грн. х 24 к. дн. = 2995,20 грн.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі