Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Правила застосування ПСП для працівниці, яка має двох дітей до 18 років

Редакція ОП
Оплата праці Червень, 2013/№ 12
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Правила застосування ПСП для працівниці, яка має двох дітей до 18 років

 

Тетяна ГУЛЬ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» (e-mail: t.gul@id.factor.ua)

 

На підприємстві працює жінка, яка має двох дітей віком до 18 років та користується правом на податкову соціальну пільгу на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ. 10 травня 2013 року старшій дитині виповнилося 18 років. 17.06.2013 р. ця працівниця звільнилася і з 20.06.2013 р. працює на новому підприємстві.

Чи має право ця жінка на податкову соціальну пільгу як мати двох дітей на новому місці роботи?

(м. Харків)

 

Порядок надання податкової соціальної пільги (далі — ПСП) платникам податку на доходи фізичних осіб установлено ст. 169 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

Відповідно до п.п. 169.1.2 ПКУ платник податку, який утримує двох та більше дітей віком до 18 років, має право на застосування ПСП у розмірі, що дорівнює 100 % пільги, установленої п.п. 169.1.1 ПКУ з розрахунку на кожну дитину (у 2013 році — 573,50 грн. х кількість дітей віком до 18 років).

При цьому має виконуватися вимога про те, що нарахована заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди) фізичної особи, яка претендує на пільгу, не повинна перевищувати граничного розміру доходу, що дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (абзац перший п.п. 169.4.1 ПКУ). У 2013 році розмір граничної суми зарплати на місяць, до якої застосовується ПСП, становить 1610 грн.

При цьому для одного з батьків граничний розмір доходу, що дає право на застосування ПСП, визначається кратно кількості дітей (у 2013 році — 1610 грн. х кількість дітей віком до 18 років). Для другого з батьків граничний дохід визначається на загальних підставах (у 2013 році — 1610 грн.).

Щодо граничного віку дітей, який дає право на застосування ПСП, зауважимо таке. ПСП, передбачена, зокрема, п.п. 169.1.2, пп. «а» і «б» п.п. 169.1.3 ПКУ, надається до кінця року, в якому дитині виповнюється 18 років (п.п. 169.3.3 ПКУ).

Відповідно до п.п. 169.2.2 ПКУ ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати від дня отримання роботодавцем заяви від платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право.

А право на застосування ПСП на дітей категорії осіб, зазначені в п.п. 169.1.2 і пп. «а» і «б» п.п. 169.1.3 ПКУ, мають лише за наявності дітей до 18 років.

Ураховуючи викладене вище, платник податку, дитині якого на день подання заяви про застосування ПСП, передбаченої п.п. 169.1.2 і пп. «а» і «б» п.п. 169.1.3 ПКУ, уже виповнилося 18 років, не має права на ПСП. Такі роз’яснення надала ДПАУ в листі від 25.02.2011 р. № 3891/6/17-0715 (див. «ОП», 2011, № 10, с. 7).

У наведеному запитанні старшій дитині працівниці виповнилося 18 років 10.05.2013 р. Право на застосування ПСП на дітей на попередньому підприємстві вона мала б до кінця 2013 року за умови, що заробітна плата не перевищувала граничний розмір, який дає право на застосування ПСП.

Водночас така працівниця влаштувалася на нове місце роботи. На момент подання заяви про застосування ПСП на підставі «мати двох дітей віком до 18 років» старшій дитині виповнилося 18 років. Отже, підстав для застосування ПСП на дітей у нового роботодавця немає.

При цьому працівниця може користуватися звичайною ПСП (у 2013 році — 573,50 грн.) за умови, що розмір її доходів у вигляді заробітної плати не перевищить граничного розміру (у 2013 році — 1610 грн.).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно