Оплата методистам педагогічної роботи в школі

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Березень, 2013/№ 5
Відповідь на запитання

Оплата методистам педагогічної роботи в школі

 

Антоніна КЛИМЕНКО, начальник Управління соціально­економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

 

Як оплачується педагогічна робота методиста районного методичного центру, виконувана в загальноосвітньому навчальному закладі на умовах сумісництва і в межах основного робочого часу?

(запитання з електронної пошти редакції газети)

 

Виконання педагогічної роботи методистом районного методичного центру в загальноосвітньому навчальному закладі можливе як за сумісництвом, так і в основний робочий час. Розглянемо ці дві ситуації.

 

Робота виконується за сумісництвом

Відповідно до Переліку посад педагогічних та науково­педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. № 963, посада методиста належить до педагогічних працівників.

Оплата праці працівників освіти, у тому числі педагогічних, провадиться відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102. Пунктом 68 цієї Інструкції встановлено, що місячна заробітна плата педагогічних працівників установ освіти, у тому числі пед­училищ (крім вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації та професійно­технічних навчальних закладів) визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Установлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Тому оплата праці методиста за виконання ним такого виду педагогічної роботи, як навчальне навантаження в загальноосвітньому навчальному закладі на умовах сумісництва, здійснюється в порядку, встановленому п. 68 Інструкції № 102, тобто за тарифікацією.

При цьому виконання навчального навантаження в загальноосвітньому навчальному закладі має здійснюватися поза межами основного робочого часу відповідно до графіка роботи за основним місцем роботи та розкладу уроків у школі.

Форма тарифікаційного списку затверджена у додатку 1 до Інструкції № 102. До цього списку можуть бути включені як педагогічні працівники загальноосвітнього навчального закладу, для яких цей заклад є основним місцем роботи, так і працівники­сумісники, у тому числі методисти методичних кабінетів (цент­рів), які виконують викладацьку роботу поза межами основного робочого часу.

Якщо педагогічна робота в школі виконується методистом поза основним робочим часом, її оплата провадиться за тарифікацією, у тому числі і впродовж канікул учнів. Але при цьому працівник має відпрацьовувати протягом канікулярного періоду ту норму годин, яка встановлена йому при тарифікації.

Розмір заробітної плати працівника, який посідає посаду методиста в методичному кабінеті, за виконання ним навчального навантаження за тарифікацією в загальноосвітньому навчальному закладі залежить від його тижневого обсягу, розміру ставки заробітної плати, встановленої за наслідками атестації за місцем роботи за сумісництвом, та виконання інших видів педагогічної роботи (перевірка письмових робіт, завідування кабінетами, виконання обов’язків класного керівника тощо), з урахуванням надбавки за вислугу років, визначеної залежно від стажу педагогічної роботи, надбавки за престижність педагогічної праці та інших виплат.

Методистам, які виконують педагогічну роботу в загальноосвітній школі в основний робочий час в обсязі до 240 годин на рік з погодинною оплатою, провадиться доплата за перевірку письмових робіт, виплата надбавки за вислугу років та за престижність педагогічної праці, виходячи з розміру годинної ставки та обсягу такої педагогічної роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно­технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» від 23.03.2011 р. № 373 (далі — постанова № 373) передбачено встановлення 1 вересня 2011 року надбавки в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно­технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування. Тобто у цій постанові йдеться про виплату надбавки усім педагогічним працівникам як зазначених у п. 1 цієї постанови навчальних закладів, так і інших установ та закладів, що свідчить про невичерпний перелік навчальних закладів та установ освіти. Постановою № 373 також передбачено, що надбавка встановлюється на весь обсяг навчального навантаження, яке виконується працівником.

До стажу педагогічної роботи зараховується як робота на посаді методиста, так і робота на посаді вчителя. Але при одночасному виконанні педагогічної роботи за цими двома посадами до педагогічного стажу зараховуються періоди роботи за однією з посад .

 

Робота виконується в основний робочий час

Щодо методистів, які не мають можливості виконувати педагогічну роботу в загальноосвітній школі поза основним робочим часом, то їм може бути доручено її виконання в обсязі до 240 годин на рік з погодинною оплатою праці в основний робочий час за умови наявності нерозподілених годин навчального навантаження при тарифікації педагогічних працівників школи.

Норма щодо погодинної оплати педагогічної роботи передбачена п. 3 Переліку робіт, які не є сумісництвом, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 28.06.93 р. № 43. Цим пунктом установлено, що не вважається сумісництвом педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік.

Тобто одним із критеріїв визначення роботи, яка не вважається сумісництвом, є те, що педагогічна робота має бути з погодинною оплатою.

При цьому керівник повинен надати дозвіл на виконання методистом педагогічної роботи в основний робочий час поза місцем основної роботи, оскільки згідно з останнім абзацом п. 12 Переліку робіт, які не є сумісництвом, виконання робіт, зазначених у пунктах 2 — 7, допускається в робочий час із дозволу керівника державного підприємства, установи, організації без утримання заробітної плати.

Крім того, погодинна оплата праці педагогічних працівників допускається також у випадках, передбачених п. 73 Інструкції № 102. Цим пунктом, зокрема, встановлено, що погодинна оплата педагогічних працівників в установах, зазначених у цьому розділі (установи освіти, у тому числі педучилища (крім вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації та професійно­технічних навчальних закладів)), допускається лише при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх через хворобу або з інших причин учителів, вихователів, викладачів тощо, яке тривало не більше двох місяців. Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому п. 68 цієї Інструкції, тобто за тарифікацією.

Розмір годинної ставки як у першому, так і в другому випадках визначається шляхом ділення ставки заробітної плати, встановленої за наслідками атестації за посадою вчителя, на середньомісячну норму годин, визначену за цією посадою на відповідний рік.

За ставками погодинної оплати праці, затвердженими у додатку 16 до наказу Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі — наказ № 557), провадиться оплата викладацької роботи висококваліфікованих спеціалістів, зокрема методистів, які запрошуються у загальноосвітні навчальні заклади для читання окремих лекцій, уроків. Розміри цих ставок погодинної оплати праці визначаються залежно від затверджених коефіцієнтів до розміру посадового окладу працівника 1­го тарифного розряду Єдиної тарифної сітки і включають оплату днів відпустки.

Тому заробітна плата за час щорічної відпустки за педагогічну роботу, виконану методистом методичного кабінету у загальноосвітньому навчальному закладі, провадиться тільки у тому випадку, коли оплата такої педагогічної роботи здійснювалась за ставками, передбаченими у додатку 16 до наказу № 557, в розмір яких уже включено оплату за відпустку як її компенсацію.

У разі виконання методистом педагогічної роботи в школі впродовж основного робочого часу, оплата праці в канікулярний період учнів не провадиться, оскільки останнім абзацом п. 73 Інструкції № 102 установлено, що особи, які працюють на умовах погодинної оплати і не ведуть занять під час канікул, оплату за цей час не отримують.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд