Лікарняний під час «чорнобильської» відпустки: нюанси оплати

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Березень, 2013/№ 6
Відповідь на запитання

Лікарняний під час «чорнобильської» відпустки: нюанси оплати

 

Тетяна ГУЛЬ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» (e-mail: t.gul@id.factor.ua)

 

Працівник підприємства, віднесений до 2-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іде в додаткову «чорнобильську» відпустку з 1 березня 2013 року на 16 календарних днів. З 7 по 20 березня 2013 року включно цей працівник хворів, про що свідчить наданий ним листок непрацездатності.

Чи переноситься в такому разі додаткова відпустка і як слід оплачувати лікарняний?

(м. Харків)

 

Відповідно до п. 22 ст. 20 і п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХІІ (далі — Закон № 796) особи, віднесені до 1-ї та 2-ї категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на використання щорічної відпустки в будь-який зручний для них час, а також на отримання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком на
14 робочих (16 календарних) днів на рік
.

Як зазначають фахівці Мінсоцполітики у своєму листі від 18.05.2011 р. № 164/13/116-11, така відпустка визначена Законом № 796 як пільга і компенсація та не належить до щорічних відпусток. Таким чином, на додаткову відпустку чорнобильцям не поширюються положення Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР у частині норм, передбачених для щорічних відпусток. Отже, ця відпустка не підлягає перенесенню на інший період або продовженню в разі тимчасової непрацездатності працівника.

До речі, тривалість додаткової відпустки, установлена п. 22 ст. 20 і п. 1 ст. 21 Закону № 796, не збільшується на кількість святкових та неробочих днів, що припадають на час такої відпустки.

У нашому прикладі працівник іде в додаткову «чорнобильську» відпустку на 16 календарних днів з 1 по 16 березня 2013 року включно. При цьому така відпустка не продовжується на святковий день (8 Березня).

Визначимо тепер, як оплачувати листок непрацездатності.

Згідно зі ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ (далі — Закон № 2240) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати в разі настання тимчасової непрацездатності. У випадку настання тимчасової непрацездатності під час перебування застрахованої особи у щорічній (основній або додатковій) відпустці допомога надається в порядку та розмірах, установлених Законом № 2240.

Як зазначалося вище, додаткова відпустка, передбачена ст. 20 і 21 Закону № 796, не підлягає перенесенню на інший період або продовженню в разі тимчасової непрацездатності.

Із цього випливає, що період тимчасової непрацездатності, який припадає на період «чорнобильської» відпустки, не оплачується, оскільки за цей період уже виплачено відпускні.

Проте в разі продовження тимчасової непрацездатності після закінчення такої відпустки оплаті підлягають дні, пропущені у зв’язку з хворобою відповідно до графіка роботи підприємства.

У нашому випадку тимчасова непрацездатність настала 7 березня 2013 року і тривала по 20 березня 2013 року включно. У зв’язку з тим, що працівник перебував у «чорнобильській» відпустці з 01.03.2013 р. по 16.03.2013 р., лікарняний листок з 07.03.2013 р. по 16.03.2013 р. оплаті не підлягає.

З 17.03.2013 р. по 20.03.2013 р. листок непрацездатності буде оплачено за рахунок коштів Фонду соціального страхування. Оплаті підлягатимуть дні тимчасової непрацездатності, що припадають на робочі дні відповідно до графіка роботи підприємства — 18, 19 і 20 березня 2013 року.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити