Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

У розрахунковому періоді нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення: розраховуємо листок непрацездатності

Редакція ОП
Оплата праці Листопад, 2013/№ 21
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

У розрахунковому періоді нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення: розраховуємо листок непрацездатності

 

Світлана ДИМИТРЕНКО, начальник відділу вдосконалення законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування Міністерства соціальної політики України

 

Працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку по 16.08.2013 р. включно. 17 і 18 серпня 2013 року — вихідні дні. З 19.08.2013 р. по 04.09.2013 р. включно вона перебувала в щорічній відпустці. Сума відпускних, нарахованих в серпні 2013 року, становила 620,32 грн., матеріальна допомога на оздоровлення — 1147,00 грн. У вересні 2013 року цій працівниці було нараховано заробітну плату в сумі 1268,15 грн. за 18 відпрацьованих днів. Страховий стаж — понад 8 років.

Як оплатити такій працівниці листок непрацездатності за період тимчасової непрацездатності з 11.10.2013 р. по 18.10.2013 р. включно?

(м. Харків)

 

Розрахунок суми лікарняних здійснюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266).

Відповідно до п. 4 цього Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, коли настав страховий випадок, протягом яких застрахована особа працювала та сплачувала або за неї сплачувалися страхові внески.

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду. Порядком № 1266 передбачено такі поважні причини, перелік яких є вичерпним:

— тимчасова непрацездатність;

— відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;

— відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичними показаннями.

Виходячи з наведених у запитанні даних тимчасова непрацездатність настала 11.10.2013 р., отже, розрахунковим періодом у цьому випадку буде квітень — вересень 2013 року.

У зв’язку з тим, що працівниця в цьому періоді повністю не працювала протягом квітня — липня 2013 року, оскільки перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичними показаннями, ці місяці виключаються з розрахункового періоду. Отже, у розрахунковому періоді залишаються тільки два місяці — серпень та вересень 2013 року.

Згідно з п. 14 Порядку № 1266 середньоденна заробітна плата для оплати листка непрацездатності обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період зарплати на кількість відпрацьованих днів у такому періоді.

Виплати за час, протягом якого працівник не працював, але за ним зберігався середній заробіток, обчислений відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (відпускні, компенсація за невикористану відпустку, середня заробітна плата за період виконання громадських обов’язків у робочий час, збереження середньої заробітної плати за час навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації тощо), не беруть участі в розрахунку середньоденної (середньогодинної) заробітної плати, оскільки в зазначених випадках працівник фактично не працював. При розрахунку середньої заробітної плати для обчислення лікарняних не беруть участі ані сума, ані дні, протягом яких за працівником зберігалася середня заробітна плата (див. листи Мінпраці від 25.06.2004 р. № 20-338 і від 02.04.2007 р. № 211/020/153-07).

Також не слід забувати, що у випадках, коли застрахована особа частину місяця не відпрацювала з поважних причин, заохочувальні та компенсаційні виплати разового характеру включаються до розрахунку середньої зарплати пропорційно відпрацьованому працівником часу (абзац другий п. 9 Порядку № 1266).

Нараховану заробітну плату та кількість робочих днів, що беруть участь у розрахунку середньої заробітної плати для обчислення лікарняних, наведемо в таблиці на с. 14.

 

Місяці розрахункового періоду

Нараховані виплати, грн.

Сума виплат, що включається до розрахунку, грн.

Кількість робочих днів за графіком роботи підприємства

Відпрацьовано робочих днів

Квітень 2013 року

Місяці виключаються з розрахункового періоду

Травень 2013 року

Червень 2013 року

Липень 2013 року

Серпень 2013 року

Відпускні — 620,32 грн.

21

0

Матеріальна допомога — 1147,00 грн.

Вересень 2013 року

Зарплата — 1268,15 грн.

1268,15

21

18

Разом

3035,47

1268,15

42

18

 

Наведемо пояснення до таблиці.

У серпні 2013 року немає відпрацьованих днів, оскільки частину місяця працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а частину — у щорічній відпустці.

Матеріальна допомога на оздоровлення, виплачена до відпустки в серпні 2013 року, належить до заохочувальних та компенсаційних платежів разового характеру. У зв’язку з тим, що частину місяця працівниця не відпрацювала з поважної причини, матеріальну допомогу необхідно розподілити пропорційно відпрацьованому часу цього місяця. Оскільки в серпні працівниця не відпрацювала жодного дня, то сума матеріальної допомоги, що включається до розрахунку середньої зарплати, дорівнюватиме нулю (1147 : 21 х 0 = 0 грн.).

Сума відпускних за період з 19.08.2013 р. по 04.09.2013 р. у розрахунку середньої заробітної плати не бере участі.

Таким чином, середньоденна заробітна плата дорівнюватиме:

1268,15 : 18 = 70,45 (грн.).

У зв’язку з тим, що страховий стаж працівниці більше 8 років, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачуватиметься в розмірі 100 % від середньої зарплати.

Сума оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця становитиме:

70,45 х 3 = 211,35 (грн.).

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності дорівнює:

70,45 х 3 = 211,35 (грн.).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно