Як правильно звільнити працівника за згодою сторін

В обраному У обране
Друк
Редакція ОП
Оплата праці Вересень, 2013/№ 17
Відповідь на запитання

Як правильно звільнити працівника за згодою сторін

 

Тетяна БОЛОХОВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» (e-mail: ot@id.factor.ua)

 

Працівник оформив щорічну відпустку тривалістю 10 календарних днів з 12.08.2013 р. по 21.08.2013 р. включно та одночасно подав заяву на звільнення за згодою сторін. Останній день відпустки (21.08.2013 р.) мав бути днем звільнення. Під час відпустки працівник захворів і продовжував хворіти після дати, визначеної датою звільнення за згодою сторін (наказ на звільнення працівник не підписав і не ознайомився з ним). Листки непрацездатності було перервано (тобто перший лікарняний листок було закрито, а наступного дня відкрито новий): перший лікарняний листок видано з 15.08.2013 р. по 22.08.2013 р. (з позначкою «стати до роботи 23.08.2013 р.»), другий — з 23.08.2013 р. по 27.08.2013 р.

Чи повинна організація оплачувати йому лікарняні після звільнення за згодою сторін?

Яким числом звільняти працівника?

(м. Харків)

 

Однією з підстав припинення трудового договору є згода сторін. Звільнення за цією підставою передбачено п. 1 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП). При такому звільненні досягається обопільна згода про розірвання трудового договору між роботодавцем і працівником незалежно від того, хто був ініціатором звільнення.

Анулювати такий договір можна лише за згодою обох сторін (п. 8 постанови пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 р. № 9). Працівник не має права в односторонньому порядку анулювати цей договір або змінити дату звільнення. Так, Судова палата у цивільних справах ВСУ рішенням від 25.02.2004 р. скасувала рішення Апеляційного суду АР Крим від 15.10.2003 р. про відновлення на роботі працівника, який спочатку подав заяву про надання відпустки з подальшим звільненням з роботи за згодою сторін, а потім відкликав її. У разі припинення трудового договору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП можливості відкликання працівником своєї заяви не передбачено, на відміну від звільнення на підставі ст. 38 КЗпП. Датою звільнення буде та дата, про яку домовилися працівник та роботодавець і яку було зазначено в наказі про звільнення за згодою сторін.

Стаття 3 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР передбачає право працівника в разі його звільнення (крім звільнень за порушення трудової дисципліни) на надання невикористаної відпустки з подальшим звільненням. Датою звільнення в такому разі буде останній день відпустки.

Не дозволяє трудове законодавство розривати трудовий договір у період відпустки або непрацездатності лише за ініціативою власника. На це прямо вказує ст. 40 КЗпП. А звільнити працівника на підставі п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП у строк, про який було досягнуто згоди, роботодавець може навіть під час тимчасової непрацездатності.

Висновок: у такому разі роботодавець має право звільнити працівника за згодою сторін 21.08.2013 р.

Щодо оплати лікарняних листків, зазначимо таке.

Право на матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з моменту настання непрацездатності в період роботи, уключаючи також день прийняття на роботу та день звільнення (абзац другий ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 цього Закону допомога по тимчасовій непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, установлених законодавством.

Слід також мати на увазі, що якщо другий лікарняний листок є продовженням першого, то він підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду соціального страхування, навіть якщо припадає на період після дати звільнення працівника (див. лист Мінсоцполітики від 20.08.2008 р. № 548/020/153-08). Якщо ж другий лікарняний листок не є продовженням першого, то оскільки він припадає на період після звільнення працівника, такий лікарняний не оплачується взагалі.

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця відповідно до Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності в результаті захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001 р. № 439 (далі — Порядок № 439). При цьому оплата днів тимчасової непрацездатності застрахованій особі здійснюється за основним місцем роботи у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати за робочі дні (години) згідно з графіком роботи, які припадають на дні тимчасової непрацездатності (п. 2 Порядку № 439). Разом із тим дні, що припадають на перші п’ять днів тимчасової непрацездатності, але настають за днем звільнення, не оплачуються (див. лист Мінсоцполітики від 19.01.2012 р. № 26/18/99-12 // «ОП», 2012, № 5, с. 5).

За умовами, наведеними у запитанні, працівнику було видано 2 листки непрацездатності, другий з яких не є продовженням першого:

— перший з 15.08.2013 р. по 22.08.2013 р.;

— другий з 23.08.2013 р. по 27.08.2013 р.

Оскільки датою звільнення за згодою сторін є 21.08.2013 р., оплаті підлягатиме перший листок непрацездатності за період з 15.08.2013 р. по 22.08.2013 р. включно. При цьому оплаті за рахунок коштів роботодавця підлягатимуть дні з 15.08.2013 р. по 19.08.2013 р. включно. Дні тимчасової непраце-здатності з 20.08.2013 р. по 22.08.2013 р. включно оплачуватимуться за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Листок непрацездатності, виданий з 23.08.2013 р. по 27.08.2013 р., оплаті не підлягає, оскільки виданий він після дати звільнення — 21.08.2013 р.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд