Практичний психолог школи заміняє вчителя: як оплатити заміну
Оксана ТКАЧЕНКО, заступник начальника відділу праці і нормативно-інформаційного забезпечення Міністерства освіти і науки України
Чи може взагалі практичний психолог загальноосвітнього навчального закладу здійснювати заміну тимчасово відсутнього (який хворіє) вчителя трудового навчання цієї ж школи? Якщо така заміна все ж таки вже проведена, то чи має бути здійснена практичному психологу оплата такої праці, адже він здійснював заміну у свій робочий час?
(м. Київ)
Перш за все слід зазначити, що посада практичного психолога загальноосвітнього навчального закладу є педагогічною посадою і передбачає наявність у особи, яка її обіймає, освіти педагогічного напрямку.
Відповідно до п. 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102, працівники закладів освіти (у тому числі й практичні психологи) можуть вести викладацьку роботу або заняття із гуртківцями у цьому ж закладі, але в середньому не більше 2 годин на день (12 годин на тиждень), якщо вони на основній роботі отримують повний посадовий оклад (ставку). Крім того, як виняток, у зв’язку із виробничою необхідністю вони можуть здійснювати викладацьку роботу понад зазначену норму, але не більше 240 годин на рік з погодинною оплатою праці.
Водночас звертаємо увагу на те, що виконання цієї роботи дозволяється здійснювати у свій основний робочий час без утримання заробітної плати за основною посадою.
Вищевказаною Інструкцією також передбачено, що керівники навчальних закладів несуть відповідальність за своєчасне і повне виконання програми з усіх навчальних предметів у межах часу, передбаченого на кожний предмет відповідно до навчального плану, а також зобов’язані вжити заходів для заміни відсутнього працівника.
Як правило, заміна тимчасово відсутніх вчителів здійснюється вчителями тієї ж спеціальності. Проте в окремих випадках, коли таку заміну забезпечити неможливо, заміщення здійснюється іншими педагогами.
Також слід зауважити, що факт проведення заміни уроку замість відсутнього вчителя обов’язково має бути відображений у класному журналі та в журналі обліку пропущених і заміщених уроків. Ці документи є обов’язковою діловою документацією, що ведеться у загальноосвітньому навчальному закладі I — III ступенів згідно з наказом Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Типової інструкції з діловодства у загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності» від 28.08.2013 р. № 1239.
За цієї ситуації ми беремо до уваги такі факти:
— по-перше, те, що керівник навчального закладу прийняв рішення поставити на заміну відсутнього вчителя практичного психолога цього навчального закладу;
— по-друге, те, що заміна була проведена та зафіксована в документації навчального закладу.
Тоді, зважаючи, що практичний психолог, який проводить заміну, попередньо не атестувався як вчитель, відповідна оплата його праці має бути здійснена виходячи з посадового окладу вчителя без категорії.