Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Медпрацівника направлено на курси: як розрахувати середню зарплату

ГУЛЬ ТЕТЯНА
Оплата праці Липень, 2014/№ 13
Друк
Жінка — статистик медичний вийшла на роботу 10.06.2014 р. після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона має посадовий оклад 1397 грн. та працює на 1,5 ставки. Із 10.06.2014 р. працівниці також установлено надбавку за вислугу років у розмірі 20 %. Із 16.06.2014 р. цю працівницю направлено на курси підвищення кваліфікації з відривом від виробництва. Як розрахувати середню зарплату для оплати періоду перебування на курсах, якщо в розрахунковому періоді немає жодного відпрацьованого дня? (запитання з форуму для працівників бюджетної сфери: http://budget.factor.ua)

Перш ніж відповісти на запитання, з’ясуємо, що означає «працювати на 1,5 ставки». У кадровій практиці такого поняття немає. Виконувати додаткову роботу (0,5 ставки), окрім основної роботи (1 ставка), можна шляхом суміщення або сумісниц­тва. Слід розрізняти умови роботи за сумісниц­твом та в порядку суміщення професій (посад). До речі, і перший, і другий вид роботи можливий за наявності вакансії у штатному розписі закладу, установи, організації. Суміщення професій (посад) — це виконання працівником, окрім своєї основної роботи, обумовленої трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) у межах робочого часу за основною роботою на тому самому підприємстві, в організації, установі. За таку роботу здійснюється доплата за суміщення професій (посад) (лист Мінпраці від 21.06.2010 р. № 514/13/155-10, далі — лист № 514). Для медичних працівників розмір такої доплати не може перевищувати 50 % посадового окладу за основною посадою (п.п. 3.1.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом МОЗ і Мінпраці від 05.10.2005 р. № 308/519).

Сумісництво — це виконання працівником, окрім своєї основної роботи, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або на іншому підприємстві, в організації, установі. Отже, при такому виді роботи з працівником укладається ще один трудовий договір. Оплата праці за сумісництвом здійснюється за фактично виконану роботу (лист № 514, роз’яснення Мін’юсту від 20.12.2011 р.).

Таким чином, за наявності вакансії працівник може працювати «як бджола» і, окрім своєї роботи, виконувати іншу. Залежно від того, буде це суміщення чи сумісництво, оплата за таку роботу здійснюється по-різному. У першому випадку це буде доплата за суміщення, у другому — оплата за іншим трудовим договором. Для медичних працівників, які направляються на курси підвищення кваліфікації, таке розмежування важливе. Як це впливає? Дізнаєтеся далі.

 

Якщо додаткова робота є сумісництвом

На сьогодні для медичних та фармацевтичних працівників діє спеціальна норма (п. 2 постанови КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 р. № 524 // «ОП», 2011, № 11, с. 4).

Зверніть увагу! При направленні на курси підвищення кваліфікації до закладів післядипломної освіти середня зарплата зберігається на всіх місцях роботи — і за основним місцем роботи, і за сумісництвом.

Розрахунок середньої заробітної плати здійснюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).

Згідно з п.п. «ї» п. 4 цього Порядку при обчисленні середньої зарплати в усіх випадках її збереження не враховується зарплата на роботі за сумісництвом (за винятком працівників, для яких її включення до середнього заробітку передбачено чинним законодавством).

Як зазначалося вище, питання збереження зарплати за основним місцем роботи і за сумісництвом для медичних та фармацевтичних працівників законодавчо врегульовано. Тому в цій ситуації за статистиком медичним, направленим на курси підвищення кваліфікації, середня зар­плата зберігається і за основним місцем роботи, і за сумісництвом.

Щоб розрахувати середню зарплату, необхідно визначити розрахунковий період. У загальному випадку середньомісячна зарплата для оплати періоду перебування на курсах підвищення кваліфікації обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю направлення на такі курси (п. 2 Порядку № 100).

Важливо! Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, то середня заробітна плата розраховується виходячи з установленої йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

До речі, якщо працівник має право на підвищення посадового окладу, то розрахунок здійснюють з урахуванням такого підвищення.

Слід пам’ятати, що кількість робочих днів (годин), за які зберігається середня зарплата, визначають на підставі табеля обліку використання робочого часу (графіка роботи працівника). Середній заробіток виплачують за ті дні (години), що є робочими за графіком роботи працівника. Графік проведення занять на курсах підвищення кваліфікації при цьому значення не має (див. лист Мінпраці від 30.12.2009 р. № 11-03-03/1010).

У випадку, що розглядається, розрахунковим періодом для розрахунку середньоденної (середньогодинної) зарплати при обчисленні оплати за час проходження курсів підвищення кваліфікації є квітень — травень 2014 року. У розрахунковому періоді працівниця не мала заробітку з не залежних від неї причин. Не було заробітку і в попередніх двох місяцях (лютий — березень 2014 року). Тоді середній заробіток обчислюють виходячи з посадового окладу працівниці в місяці направлення на курси підвищення кваліфікації, тобто у червні 2014 року.

Працівниця працює на двох посадах статистика медичного (1,0 і 0,5 ставки). Розмір окладу за основним місцем роботи становить 1397 грн. На роботі за сумісництвом — 698,50 грн. (1397 грн. х 0,5 ставки).

Визначаємо розмір заробітної плати за два місяці:

— за основним місцем роботи: 1397 х 2 = 2794 (грн.);

— за сумісництвом: 698,50 х 2 = 1397 (грн.).

Оскільки працівниці встановлено підсумований облік робочого часу, для розрахунку використовуємо середньогодинну заробітну плату.

Розрахуємо розмір середньогодинної зарплати:

— за основним місцем роботи: 2794 : (161,7 + 146,3) = 9,07 (грн.), де 161,7 та 146,3 — кількість робочих годин за графіком роботи працівниці у квітні та травні 2014 року при встановленому 38,5-годинному робочому тижні;

— за сумісництвом: 1397 : (80,85 + 73,15) = 9,07 (грн.), де 80,85 та 73,15 — кількість робочих годин за графіком роботи працівниці у квітні та травні 2014 року при роботі на 0,5 ставки.

 

Якщо додаткова робота є суміщенням

Як зазначалося раніше, у цьому випадку оплата додаткової роботи здійснюється у вигляді доплати за суміщення посад. Розмір її не може перевищувати 50 % від посадового окладу за основною роботою. Таким чином, працівниці встановлені такі види виплат:

— посадовий оклад — 1397 грн.;

— доплата за суміщення — 698,50 грн. (1397 х 50 %);

— надбавка за вислугу років — 279,40 грн. (1397 х 20 %).

Розрахунок середньої зарплати для оплати періоду курсів підвищення кваліфікації в цьому випадку такий самий, як і при сумісництві, тобто середню зарплату розраховують виходячи з посадового окладу. При цьому доплати й надбавки, установлені працівнику, зокрема доплата за суміщення та надбавка за вислугу років, не враховуються.

Визначаємо розмір заробітної плати за два місяці:

1397 грн. х 2 міс. = 2794 грн.

Розрахуємо розмір середньогодинної зарплати:

2794 : (161,7 + 146,3) = 9,07 (грн.), де 161,7 та 146,3 — кількість робочих годин за графіком роботи працівниці у квітні та травні 2014 року при встановленому 38,5-годинному робочому тижні.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць