Теми статей
Обрати теми

Путівки для себе і чоловіка: відображаємо у формі № 1ДФ

Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці (e-mail: [email protected])

В організації працівниці та її чоловіку виділили путівки для санаторно-курортного лікування від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Чоловік працівниці працює в іншій організації, є застрахованою особою і такою соціальною послугою не користувався протягом календарного року. Вартість однієї путівки 5600,00 грн., при цьому працівниця та її чоловік внесли до каси організації по 20 % вартості путівок.

Як відображати в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ вартість отриманих від Фонду путівок, виділених працівниці та її чоловіку?

Умови отримання санаторно-курортного лікування, оплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС ТВП), визначено Порядком № 12*.

* Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, оплачуваного за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою ФСС ТВП від 25.02.2009 р. № 12.

Претендувати на отримання путівки, фінансованої ФСС ТВП, за основним місцем роботи може будь-який працівник — застрахована особа, яка потребує санаторно-курортного лікування, а також члени її сім’ї:

чоловік (дружина), якщо він (вона) також є застрахованою особою і перебуває з цим працівником в офіційно зареєстрованому шлюбі, у тому числі який працює на іншому підприємстві (в  організації, установі);

— діти віком від 4 до 18 років, а також діти — студенти вищих навчальних закладів з денною формою навчання.

Тобто Порядком № 12 дозволено виділення путівок за основним місцем роботи як для працівника, так і для члена його сім’ї (жінки/чоловіка, дитини). Важлива умова для дорослих осіб — такий член сім’ї обов’язково має бути застрахованою особою. Непрацюючій особі (дитині старше 18 років або дитині — студенту-заочнику) відмовлять у такій соціальній послузі.

Які документи підтверджують право працівника на отримання путівки? Перш за все, особа, яка потребує санаторно-курортного лікування, має взяти в лікувальному закладі довідку за формою № 070/о (форму довідки затверджено наказом МОЗ від 14.02.2012 р. № 110).

Для члена сім’ї, який працює на іншому підприємстві (навчається у виші), знадобиться також довідка з основного місця роботи (місця навчання) про те, що він не користувався цією соціальною послугою протягом календарного року. Не зайвим буде для нього надати документ, що підтверджує статус члена сім’ї (наприклад, копію свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження дитини тощо).

Рішення про виділення путівки працівнику та розмір її часткової оплати приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування. Підставою для цього є заява працівника і підтверджуючі документи (п. 4.1 Порядку № 12).

Порядком № 12 передбачено таку оплату частини вартості путівки (крім путівок, виданих для санаторно-курортного лікування дитини або дорослого з дитиною (дітьми)):

— 20 % — якщо путівка надається у двомісний номер;

— 50 % — якщо путівка надається в одномісний номер;

— 10 % — для осіб, які навчаються у виші з денною формою навчання.

Таким чином, якщо вартість путівки у двомісний номер санаторію для застрахованої особи становить 5600,00 грн., то вона має заплатити 1120,00 грн. (5600,00 грн. х 20 %).

Часткову оплату вартості путівки до санаторію застрахована особа повинна внести грошовими коштами до каси організації або на банківський рахунок (організації або ФСС ТВП). При цьому гроші, унесені до каси або на поточний рахунок організації, мають бути перераховані ФСС ТВП протягом 3 банківських днів (п. 4.13 Порядку № 12).

Зверніть увагу! Оплата путівки шляхом утримання із зарплати або в рахунок заборгованості із зарплати не передбачена. А видача путівки без попередньої оплати вважається порушенням порядку використання соцстрахівських путівок.

Перш ніж працівнику видати путівку, її заповнюють. При цьому в ній зазначають (п. 4.16 Порядку № 12):

— прізвище, ім’я та по батькові застрахованої особи або члена її сім’ї;

— місце роботи;

— підприємство, організацію, установу, яка видала путівку.

Важливий «податковий» момент! Путівки видають окремо на кожну дорослу особу!

Нагадаємо, що вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування за рахунок коштів ФСС ТВП, не обкладають ПДФО (п.п. 165.1.35 ПКУ*). Роботодавець, який видав путівку, в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ частину вартості путівки, оплаченої за рахунок коштів ФСС ТВП, відображає з ознакою доходу «156». Частину вартості путівки, оплачену працівником, у податковому звіті не зазначають.

*Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Якщо виділили путівку для свого працівника, то проблем при заповненні Податкового розрахунку за формою № 1ДФ не виникає. Чого не скажеш про виділення путівки для спільного санаторно-курортного лікування застрахованої особи і члена її сім’ї. Як зазначати вартість путівки від ФСС ТВП для чоловіка працівниці — співробітника іншої організації: загальною вартістю у складі доходу робітниці чи окремо?

Частину вартості путівки чоловіку, оплачену за рахунок коштів ФСС ТВП, у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ зазначайте з його податковим номером і також ознакою доходу «156». Чому? Перш за все, чоловік працівниці є членом її сім’ї та застрахованою особою. Він має право на таку соціальну послугу від ФСС ТВП, причому як на своєму, так і на іншому підприємстві (в установі, організації) за умови надання відповідних документів.

Крім цього, путівку виписують на кожну застраховану особу (вище ми згадували про цей момент), тобто така послуга персоніфікована. Це означає, що дохід у вигляді путівки отримав також і чоловік працівниці. При цьому норми ПКУ звільняють від оподаткування вартість путівки від ФСС ТВП, не конкретизуючи місце її отримання. Тому вартість путівки, оплачену за рахунок ФСС ТВП, до оподатковуваного доходу чоловіка не включаємо, навіть якщо вона отримана в організації дружини.

Висновок: Чоловік працівниці має право на отримання путівки від ФСС ТВП за місцем її роботи при виконанні певних умов. Частину вартості путівки, видану чоловіку працівниці та оплачену ФСС ТВП, відображають у ф. № 1ДФ з його податковим номером і ознакою доходу «156».

Як саме виглядатиме Податковий розрахунок за формою № 1ДФ для таких осіб, покажемо нижче. Приймемо, що податковий номер працівниці — 2888888888, чоловіка працівниці — 3199999999. Оскільки по 20 % вартості путівки оплатили застраховані особи (5600,00 грн. х 20 % = 1120,00 грн.), у Податковому розрахунку відображаємо тільки частину вартості путівки, оплачену за рахунок ФСС ТВП (5600,00 грн. - 1120,00 грн. = 4480,00 грн.).

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

<…>

8

2888888888

4480

00

4480

00

0

00

0

00

156

9

3199999999

4480

00

4480

00

0

00

0

00

156

<…>

 Фрагмент Податкового розрахунку за ф. № 1ДФ за 4 квартал 2014 року

[email protected]

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі