Теми статей
Обрати теми

Досвідчений декан зі стажем: чи укладати з ним контракт ще на один строк

Ольховська Олександра, експерт з питань оплати праці (e-mail: [email protected])
Декан очолює факультет національного університету вже 14 років. Строк дії останнього контракту, укладеного із таким працівником, закінчується у грудні 2014 року. Чи можна з ним укласти контракт про керівництво цим факультетом ще на один строк? Які вимоги висуває новий Закон про вищу освіту до деканів факультетів?

Прийняття нових законів не обходиться без запитань, пов’язаних із практичним втіленням їх норм. Як бачимо, сучасний Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII (далі — Закон № 1556) з числа таких*. Нагадаємо, що цей Закон застосовують з 06.09.2014 р. і прийшов він на заміну Закону України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 р. № 2984-III (далі — Закон № 2984).

* Огляд цього Закону див. у статті «Новий Закон про вищу освіту: вперед у майбутнє» // «ОП», 2014, № 15, с. 13

Одразу відзначимо, що Закон № 2984 не мав обмежень із кількості строків, упродовж яких особа могла обіймати посаду декана. У ст. 40 Закону № 2984 просто та лаконічно відзначалося: керівник вищого навчального закладу призначає керівника факультету строком на 5 років (для національного вищого навчального закладу — строком на 7 років). Про інші уточнення з приводу строків не йшлося. Це означає, що після закінчення 5-річного або 7-річного строку з керівником факультету могли переукладатися контракти декілька разів.

Але такі вимоги змінилися із набранням чинності Законом № 1556. У його ст. 35 та ч. 5 ст. 43 прописано, що одна і та ж особа не може перебувати на посаді декана більш як два строки. Тривалість самого строку — 5 років (ч. 1 ст. 43 Закону № 1556). Підраховуємо та отримуємо результат: особа може обіймати посаду декана не більше 10 років. Ось і обмеження з приводу кількості строків, протягом яких особа може очолювати факультет.

Та ставити крапку ще зарано. Справа у тому, що законодавці надали час для адаптування до окремих норм нового Закону № 1556. Так, у ньому є Прикінцеві та перехідні положення, у яких йдеться і про строки перебування на посаді керівника факультету.

Важливо! Вимога щодо перебування особи на посаді декана не більше двох строків поширюється на керівників, які обрані на цю посаду після набрання чинності Законом № 1556 (тобто після 06.09.2014 р.). Якщо особу обрали на посаду декана до 06.09.2014 р., то вона продовжує свої повноваження протягом дії раніше укладеного з ним контракту. Після закінчення дії цього контракту з особою можна укласти новий контракт ще на один строк.

Повертаємося до випадку, наведеного у запитанні. На момент набрання чинності Законом № 1556 особа вже обіймала посаду декана. Виходить, що у грудні 2014 року після закінчення дії попереднього контракту з таким працівником можна укласти новий контракт. Але строк дії такого договору становитиме 5 років. Підкреслимо, що для такої особи це буде останній раз, коли із ним можна укласти контракт на обіймання посади декана.

Не менш важливим є дотримання кваліфікаційних вимог до керівника факультету. За попередніми правилами — кандидат на посаду декана повинен був мати вчене звання доцента (професора) та науковий ступінь (ч. 1 ст. 40 Закону № 2984). Зауважимо, що ця норма не містить прив’язки до напрямку факультету.

Як зараз? Керівник факультету повинен мати науковий ступінь та/або вчене (почесне) звання відповідно до профілю факультету (ч. 2 ст. 35 Закону № 1556). Проте не хвилюйтеся: такі кваліфікаційні вимоги запрацюють тільки через 5 років з дня запровадження Закону № 1556, тобто з 06.09.2019 р. (п.п. 16 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1556). Отже, фактично на цей час діють кваліфікаційні вимоги, установлені ч. 1 ст. 40 Закону № 2984.

[email protected]

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі