27.08.2015

Якщо затримали Звіт на мобкомпенсацію

Звіт на отримання компенсації середнього заробітку мобілізованих за червень 2015 року подано після 15 липня. Чи є штрафи за несвоєчасне подання Звіту? Що з оподаткуванням?

Подання Звіту про фактичні витрати на виплату середнього заробітку мобілізованим працівникам (далі — Звіт) — це право, а не обов’язок роботодавця. Тому за пропуск граничного строку подання такого Звіту жодних штрафів не передбачено.

Для цілей справляння ЄСВ і утримання ПДФО та ВЗ важливий факт подання установою Звіту. Тому, на наш погляд, навіть якщо цей Звіт за відповідний місяць 2015 року було подано після граничного строку, установа має право не оподатковувати суму середньої зарплати мобілізованого, що зазначена в такому Звіті.

Водночас зазначимо, що фахівці ДФСУ, які займаються питаннями обкладення доходів фізосіб ПДФО і ВЗ, «прив’язують» право на неоподаткування середнього заробітку мобілізованих до моменту його виплати. На їх думку, не обкладаються ПДФО і ВЗ саме суми компенсації середнього заробітку, заявлені у Звіті та отримані з бюджету установою. А якщо роботодавець нарахує та виплатить середній заробіток мобілізованому, як того вимагає п. 6 Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 105, то воно зобов’язане утримати з його суми ПДФО і ВЗ як із звичайної зарплати. Потім, коли компенсація «зайде» на рахунок установи, можна відсторнувати раніше утримані суми ПДФО і ВЗ*.

* Див. роз’яснення в категорії 103.02 та 132.04 «ЗІР», а також «ОП», 2015, № 11, с. 22, 23 і 26.

А ось фахівці ДФСУ, які адмініструють ЄСВ, погоджуються з тим, що роботодавці, які подали Звіт, мають право не справляти ЄСВ із суми середнього заробітку, зазначеного в ньому, навіть якщо вони здійснюють його виплату до отримання компенсації (див. «ОП», 2015, № 14, с. 21).