Донарахування до МЗП, якщо працівника мобілізували

В обраному У обране
Друк
Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ДФСУ
Оплата праці Липень, 2015/№ 13
Працівника мобілізували в середині звітного місяця. Тому цього місяця йому буде нараховано заробітну плату за фактично відпрацьовані дні та середній заробіток у зв’язку з призовом під час мобілізації. Чи потрібно дотримуватися вимоги про ЄСВ з мінзарплати?

Якщо база нарахування ЄСВ (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінзарплати (далі — МЗП), установленої законом на місяць нарахування зарплати (доходу), суму ЄСВ розраховують як добуток розміру МЗП і відповідної ставки ЄСВ. Це прямо передбачено абз. 10 ч. 5 та абз. 3 ч. 6 ст. 8 Закону про ЄСВ*.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

До бази нарахування ЄСВ уключають заробітну плату, лікарняні, винагороди за цивільно-правовими договорами за виконані роботи / надані послуги ( п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). При визначенні виплат, які включаються до фонду оплати праці, слід керуватися Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, далі — Інструкція № 5 ( п.п. 5 п. 3 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449). У свою чергу, згідно з п.п. 2.2.12 Інструкції № 5 оплата працівникам, яких залучають до виконання державних обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час (зокрема, проходять військову службу за призовом під час мобілізації), уключається до фонду оплати праці.

Водночас згідно з ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ роботодавець має право не справляти ЄСВ з виплат, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Ураховуючи вищевикладене, для цілей виконання вимоги про ЄСВ з МЗП із розміром МЗП слід порівнювати загальну суму зарплати за фактично відпрацьований час і середнього заробітку (незалежно від того, отримує підприємство компенсацію з бюджету чи ні). Якщо зазначена сума менше МЗП, то ЄСВ слід донараховувати на різницю між МЗП і загальною сумою зарплати за фактично відпрацьований час з урахуванням середнього заробітку за період мобілізації.

Якщо мобілізованому працівнику за весь місяць нараховано середній заробіток, який компенсується з бюджету, то незалежно від його розміру дотримуватися вимоги про ЄСВ з МЗП не потрібно. Це випливає з положень ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ.

Якщо ж роботодавець прийняв рішення не отримувати компенсацію з бюджету, то суму середнього заробітку, нарахованого за період військової служби, що припадає на весь місяць, за призовом під час мобілізації, з метою нарахування ЄСВ необхідно порівнювати з МЗП. У ситуації, коли сума середнього заробітку менше МЗП, ЄСВ нараховують виходячи з розміру МЗП та відповідної ставки внеску.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити