(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 18/1
  • № 18
  • № 17
  • № 16/1
  • № 16
  • № 15
  • № 14/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/16
Оплата праці
Оплата праці
Жовтень , 2015/№ 19

Як уключати до страхового стажу неповний місяць роботи

Працівник прийнятий на роботу 10 березня 2015 року з окладом 3000 грн. Це його перше місце роботи. Раніше він ніде не працював. З 21 по 23 вересня 2015 року він не виходив на роботу через хворобу, а 24 вересня 2015 року надав листок непрацездатності. Як правильно в цьому випадку визначити страховий стаж працівника для оплати періоду тимчасової непрацездатності?

При нарахуванні оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності та допомоги за рахунок Фонду соціального страхування дійсно дуже важливо правильно визначити страховий стаж. Від цього залежить відсоток середньої зарплати, виходячи з якої розраховують суму лікарняних.

У цьому випадку працівник почав «заробляти» свій страховий стаж з 10 березня 2015 року. А отже, його визначають згідно з положеннями ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Так, до страхового стажу потрапить період (строк), протягом якого особа підлягала соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, тобто за працівника і ним самим сплачувався ЄСВ. Повний місяць зараховується до стажу, якщо ЄСВ сплачений у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Нагадаємо: йдеться про суму коштів, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати відповідного місяця і ставки ЄСВ (у частині нарахувань і в частині утримань).

Якщо сума сплаченого за відповідний місяць ЄСВ менше, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховуєте до страхового стажу за формулою:

ТП = Св : В,

де ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св — сума ЄСВ, сплаченого за відповідний місяць;

В — мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

Так, місяці роботи, в яких сума сплаченого ЄСВ склала менше мінімального страхового внеску, будуть зараховані до страхового стажу для оплати лікарняного пропорційно сумі сплаченого ЄСВ*.

* Зверніть увагу: періоди отримання лікарняних, декретних, пенсії за інвалідністю, а також відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку уключаються до страхового стажу як періоди, за які сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску ( ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).

Але це ще не всі особливості, на які потрібно звернути увагу у вашому випадку. Якщо працівник тільки розпочав свій трудовий шлях, то на суму оплати періоду непрацездатності може вплинути не тільки загальний страховий стаж, а й зароблений за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку. Якщо він менше 6 місяців, суму лікарняних визначають виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачувався ЄСВ, але з розрахунку на місяць не вище розміру мінзарплати ( ч. 4 ст. 19 Закону № 1105). Чи застосовувати в цьому випадку таке обмеження?

Підрахунок страхового стажу здійснюється на дату настання страхового випадку, у нашому випадку — на 21 вересня 2015 року. Оскільки це перше місце роботи і відпрацьовано менше 12 календарних місяців перед страховим випадком, то величина страхового стажу нам не тільки покаже відсоток оплати лікарняного, а й дасть відповідь на запитання про обмеження.

Отже, місяць роботи зараховується до страхового стажу повністю за умови, що за нього ЄСВ сплачено в розмірі не нижче мінімального. При цьому ст. 21 Закону № 1105 не вимагає, щоб він був повністю відпрацьований.

Квітень — серпень 2015 року відпрацьовані працівником повністю, і за ці місяці сплачено ЄСВ в розмірі більше мінімального страхового внеску (справлявся із зарплати в розмірі 3000 грн.). Отже, вони зараховуються до страхового стажу як повні.

Тепер розберемося, чи включати березень і вересень. Нарахована зарплата за березень становить 2285,71 грн. (3000 грн. : 21 роб. дн. х х 16 роб. дн.), що перевищує 1218 грн. Відповідно за березень 2015 року було сплачено суму, що перевищує мінімальний страховий внесок, і цей місяць увійде до страхового стажу повністю.

Що стосується включення до страхового стажу вересня 2015 року, то тут усе залежить від суми й дати виплати зарплати за першу половину місяця. Як зазначено вище, страховий стаж потрібно визначати на момент настання страхового випадку. Тому важливо, чи виплатили до початку хвороби працівника аванс. Якщо так, то в якій сумі.

Розрахуємо заробітну плату, нараховану за період з 1 по 20 вересня 2015 року включно:

3000 грн. : 22 роб. дн. х 14 роб. дн. = 1909,09 грн. Якщо до моменту настання страхового випадку при виплаті авансу ви сплатили ЄСВ з цієї суми (або з іншої суми авансу, що перевищує 1218 грн.), то вересень можна зарахувати до страхового стажу повністю.

Водночас на дату страхового випадку ЄСВ з цієї суми може бути не сплачено. Наприклад, аванс сплачують після 21 числа. У такому разі вересень не можна зараховувати до страхового стажу, оскільки згідно з ч. 1 ст. 21 Закону № 1105 до страхового стажу можна віднести той місяць, за який сплачено суму ЄСВ.

У вашій ситуації незалежно від того, потрапить чи ні вересень до страхового стажу, він становитиме не менше 6 місяців за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку. Тому обмеження, установлене ч. 4 ст. 19 Закону № 1105, застосовувати не потрібно.

Відсоток оплати лікарняного дорівнює 50, оскільки страховий стаж працівника становитиме менше трьох років (незалежно від того, потрапить до нього вересень чи ні).

страховий стаж, неповний місяць роботи додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті