Визначаємо граничний вік дітей для отримання соцвідпустки на дітей

В обраному У обране
Друк
Олександра ОЛЬХОВСЬКА, експерт з питань оплати праці (e-mail: ot@id.factor.ua)
Оплата праці Серпень, 2016/№ 16
В установі працює жінка — мати двох дітей, одна дитина з яких є інвалідом. У 2016 році дитині-інваліду виповнилось 18 років, а іншій дитині — 14 років. Чи може ця працівниця скористатися соцвідпусткою на дітей за двома підставами у 2016 році? Якої тривалості їй може бути надана така соцвідпустка у 2017 році? (запитання з електронної пошти редакції: ot@id.factor.ua)

Для початку нагадаємо про тривалість соцвідпустки на дітей, визначеної ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504). Якщо працююча жінка має право на соцвідпустку на дітей за однією підставою — тривалість цієї соцвідпустки становить 10 календарних днів, а якщо за двома підставами — тривалість складає 17 календарних днів.

У викладеній ситуацій теоретично можна розглядати дві підстави для надання соцвідпустки працівниці: як «жінці, яка працює і має двох дітей віком до 15 років» і як «жінці, яка працює і має дитину-інваліда». Але насправді у 2016 році вже не йде мова про використання соцвідпустки на дітей за двома підставами. Справа у тому, що право на цю відпустку мають працюючі жінки до досягнення їхніми дітьми певного віку. Так ось, за підставою «жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років» чітко оговорений граничний вік дітей для надання соцвідпустки на дітей — до 15 років.

У наведеному випадку одному з двох дітей, а саме дитині-інваліду, уже виповнилося 18 років. А це означає, що працівниця не може претендувати на соцвідпустку на дітей за підставою «жінка, яка працює і має двох дітей віком до 15 років». Останній раз право на соцвідпустку за цією підставою вона набула у 2013 році — році виповнення дитині-інваліду 15 років. Отже, за 2016 рік працівниця не має права на соцвідпустку на дітей за двома підставами тривалістю 17 календарних днів.

Натомість у 2016 році, тобто році досягнення дитиною-інвалідом 18-річчя, у неї востаннє виникає право на соцвідпустку на дітей за підставою «жінка, яка працює і має дитину-інваліда». Річ у тім, що жінка, яка працює і має дитину-інваліда, користується правом на соцвідпустку за цією підставою до досягнення її дитиною-інвалідом 18 років або повноліття (детальніше у консультації на с. 23 цього номера). При цьому таке право вона має також у році досягнення дитиною граничного віку для надання соцвідпустки (лист Мінсоцполітики від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15).

Висновок: У ситуації, наведеній у запитанні, за 2014, 2015 та 2016 роки працююча жінка має право на соцвідпустку на дітей за однією підставою («жінка, яка працює і має дитину-інваліда») тривалістю 10 календарних днів. Починаючи з 2017 року ця працівниця втрачає право на совідпустку на дітей, вказану у ст. 19 Закону № 504.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити