Про перенесення робочих днів у 2017 році

В обраному У обране
Друк
Кабінет Міністрів України
Оплата праці Грудень, 2016/№ 23
Розпорядження від 16.11.2016 р. № 850-р

З метою створення сприятливих умов для святкування 9 травня — Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (Дня перемоги) та 24 серпня — Дня незалежності України, а також забезпечення раціонального використання робочого часу рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій (за винятком органів Пенсійного фонду України, Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Державної казначейської служби та банківських установ) перенести у порядку і на умовах, визначених законодавством, у 2017 році для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, робочі дні з:

понеділка 8 травня — на суботу 13 травня;

п’ятниці 25 серпня — на суботу 19 серпня.

Спеціальний режим роботи банків та їх установ у зазначені дні визначає Національний банк.

Прем’єр-міністр України В. Гройсман

Коментар редакції

Продовжені вікенди у травні та серпні 2017 року: як Уряд рекомендує відзначати свята

Яскраві новорічні вітрини магазинів та зимові реклами явно натякають: до закінчення 2016 року залишилося зовсім небагато. Час готуватися до зустрічі Нового року! Це стосується і складання графіка роботи на 2017 рік. Кадровикам у такій справі допоможуть, зокрема, норми тривалості робочого часу за календарем п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу та неділю (при однаковій тривалості часу роботи за день протягом робочого тижня) для 2017 року, наведені в листі Мінсоцполітики від 05.08.2016 р. № 11535/0/14-16/13 (далі — лист № 11535). Ознайомтеся з листом і коментарем редакції до нього у спецвипуску «ОП», 2016, № 18/1, с. 11.

Проте в такому питанні Уряд не залишається осторонь. Нагадаємо про норму ч. 4 ст. 67 КЗпП: з метою створення сприятливих умов для використання святкових і неробочих днів ( ст. 73 КЗпП), а також раціонального використання робочого часу КМУ не пізніше ніж за 3 місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні і робочі дні в порядку та на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.

Керуючись цим приписом, КМУ в розпорядженні, що коментується, пропонує роботодавцям оптимізувати робочий час у травні та серпні 2017 року (шляхом перенесення окремих робочих днів) при святкуванні у травні Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (Дня перемоги) та в серпні Дня незалежності України. Зауважимо, що в цьому випадку (на відміну від минулих років) урядове розпорядження з’явилося своєчасно — задовго до граничного строку, установленого ч. 4 ст. 67 КЗпП (не пізніше ніж за 3 місяці до святкових і неробочих днів, для сприятливого святкування яких переносять робочі та вихідні дні).

Що ж конкретно пропонує Уряд у розпорядженні, яке коментується? КМУ рекомендує перенести робочі дні з:

понеділка 8 травня 2017 року на суботу 13 травня 2017 року (при святкуванні Дня перемоги, відзначення якого відбудеться 9 травня 2017 року, вівторок);

п’ятниці 25 серпня 2017 року на суботу 19 серпня 2017 року (при святкуванні Дня незалежності України, відзначення якого відбудеться 24 серпня 2017 року, четвер).

Підкреслимо: зазначені перенесення можливо застосувати виключно щодо працівників, які працюють за п’ятиденним робочим тижнем з двома вихідними днями. Це прямий припис ч. 4 ст. 67 КЗпП, який застережений і в розпорядженні, що коментується. Крім того, вказане розпорядження не поширюється на органи Пенсійного фонду України, Укрпошту, Держказначейство та банки.

Увага! Розпорядження, що коментується, має рекомендаційний характер.

У зв’язку з цим у роботодавця є три варіанти:

перенести робочі дні згідно з розпорядженням КМУ;

розробити свій варіант подібних перенесень;

— працювати без жодних перенесень, тобто «за календарем».

Якщо роботодавець погоджується з першим варіантом (перенести робочі дні згідно з розпорядженням, що коментується), йому необхідно ( ч. 5 ст. 67 КЗпП): не пізніше ніж за два місяці видати наказ (розпорядження) про перенесення робочих і вихідних днів в установі, що має бути погоджений із профспілкою.

Звертаємо увагу: у такому разі перенесення робочих днів у травні та серпні 2017 року не вплинуть на тривалість робочого часу в цих місяцях, первісно наведену в листі № 11535. Річ у тім, що перенесення, запропоновані в розпорядженні, яке коментується, здійснюються в межах одного місяця (окремо у травні 2017 року та окремо в серпні 2017 року).

Пам’ятайте: тривалість перенесеного робочого дня повинна повністю зберегтися.

Так, перенесений робочий день 08.05.2017 р. (понеділок) при 40-годинному робочому тижні скорочується на 1 годину (оскільки цей день є передсвятковим). Тому при перенесенні цього дня на 13.05.2017 р. (субота) має бути збережено таку саму тривалість робочого дня — 7 годин.

Тоді як тривалість робочого дня 25.08.2017 р. (п’ятниця) — 8 годин при 40-годинному робочому тижні. Тому при перенесенні цього дня на 19.08.2017 р. (субота) потрібно зберегти таку саму тривалість робочого дня (8 годин).

Наостанок зауважимо, що всі дії з виходу на роботу ваших співробітників повинні здійснюватися за зміненим у зв’язку з перенесеннями робочих і вихідних днів графіком роботи. Наприклад, згідно з наказом про надання щорічної відпустки останній день такої відпустки (з урахуванням продовження на святкові дні, що припали на період щорічної відпустки) припадає на 12.05.2017 р. У такій ситуації при п’ятиденному робочому тижні з вихідними днями в суботу та неділю працівник зобов’язаний стати до роботи 13.05.2017 р. (у суботу), як у день, що є для нього робочим.

Людмила БЄЛЄВЦОВА, експерт з питань оплати праці (e-mail: l.belevtsova@id.factor.ua)

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити