Теми статей
Обрати теми

Коливання розміру посадового окладу: як обчислювати індексацію

Лаврентьєва Жанна, головний спеціаліст відділу рівня життя і моніторингу бідності Департаменту стратегічного планування та аналізу Міністерства соціальної політики України
Друк
Останнє підвищення зарплати працівника госпрозрахункового підприємства було в жовтні 2015 року — його оклад після підвищення склав 3000 грн. Базовий місяць для індексації зарплати працівника — жовтень 2015 року. У грудні 2015 року працівнику було знижено посадовий оклад до 2500 грн., про що він був попереджений за 2 місяці. З січня 2016 року у працівника настало право на індексацію. З березня 2016 року йому збільшили посадовий оклад на 30 грн. і він став дорівнювати 2530 грн. Як індексується зарплата за березень 2016 року?

В умовах нестабільної економічної ситуації зниження зарплати працівникам не є таким уже й поодиноким випадком. Дійсно, деякі роботодавці змушені знижувати рівень зарплати через важке фінансове становище. Звичайно, для цього потрібно виконати законодавчу вимогу — повідомити працівника під підпис про зниження зарплати не пізніше ніж за 2 місяці.

Що ж важливо знати при розрахунку суми індексації у випадку, коли посадовий оклад працівника зменшився? У цій ситуації потрібно знати: факт зниження посадового окладу ніяк не впливає на визначення базового місяця для індексації зарплати.

Стосовно поставленого запитання виходить, що, незважаючи на пониження зарплати працівника у грудні 2015 року з 3000 до 2500 грн., базовий місяць для проведення індексації залишився тим самим — жовтень 2015 року.

У січні 2016 року у працівника настало право на індексацію. Розрахована величина приросту індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) для проведення індексації в січні 2016 року становила 2 %.

Сума індексації за січень 2016 року склала 27,56 грн. (1378 грн. x 2 %).

Така сама сума індексації (27,56 грн.) мала бути нарахована й у лютому 2016 року.

З березня 2016 року працівнику підвищили посадовий оклад з 2500 до 2530 грн.

При підвищенні посадового окладу потрібно дотримуватися положень, визначених у п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Так, згідно з цим пунктом Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення ІСЦ у місяці, в якому сталося таке підвищення, приймається за 1 або 100 %.

Інакше кажучи, незалежно від величини підвищення окладу місяць, у якому відбулося таке підвищення, вважатиметься базовим. Причому порівняння у зміні посадового окладу має здійснюватися між посадовим окладом у місяці його підвищення (2530 грн.) і посадовим окладом у місяці, що передує місяцю підвищення окладу (2500 грн.). Сума заробітку до зниження окладу (3000 грн.) на розрахунок суми підвищення окладу ніяк не впливає.

У нашому випадку для працівника місяць, в якому його посадовий оклад підвищився з 2500 до 2530 грн. (березень 2016 року), вважатиметься базовим.

Сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується цього місяця, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася в місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася в місяці підвищення доходу, сума індексації цього місяця визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу.

У випадку, що розглядається нами, підвищення посадового окладу в березні 2016 року склало 30 грн., а сума можливої індексації цього місяця — 27,56 грн. (1378 грн. x 2 %).

Як бачимо, сума підвищення посадового окладу працівника в березні 2016 року перевищила суму можливої індексації. Це означає, що в березні 2016 року працівнику індексація не нараховується. При цьому березень 2016 року стає базовим місяцем. Обчислення ІСЦ для подальшої індексації почнеться з квітня 2016 року.

Висновки: Факт зниження посадового окладу працівника не впливає на визначення базового місяця для цілей індексації зарплати.

Місяць підвищення посадового окладу вважається базовим для проведення подальшої індексації зарплати.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі