Оновлена Інструкція з ЄСВ (із сюрпризами для ФОП)

В обраному У обране
Друк
Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці (e-mail: ot@id.factor.ua)
Оплата праці Травень, 2016/№ 10
Дочекалися! «Перша ластівка» з давно виставлених на громадське обговорення ЄСВшних документів пройшла реєстрацію в Мін’юсті. Зустрічаємо нову редакцію Інструкції про порядок справляння ЄСВ.

Трохи історії. З 1 січня 2016 року ЄСВ з доходів застрахованих осіб справляють за новими правилами. А все завдяки нашим законодавцям, які за усталеною традицією напередодні Нового року встигли «протягнути» зміни до Закону № 2464.

Звичайно, зміни, які вносяться до закону, зумовлюють необхідність змінювати норми підзаконних актів, що були видані відповідно до цього закону. Але чиновники квапитися не стали, а підійшли до справи відповідально та сумлінно. У результаті наказ Мінфіну від 28.03.2016 р. № 393 зі змінами до Інструкції № 449 ми з вами отримали тільки зараз, після чотирьох з половиною місяців відтоді, як змінилися правила «ЄСВ-гри».

Новорічні норми — нарешті в Інструкції

У загальній своїй масі норми Інструкції № 449 тепер приведено у відповідність до Закону № 2464. Так, з документа зникли норми про встановлення розміру ЄСВ залежно від класу професійного ризику виробництва. Установлено єдину ставку ЄСВ у розмірі 22 % для звичайних підприємств та підприємців. Збережено пільгові ставки для звичайних юросіб і підприємств (організацій) громадських організацій інвалідів на зарплату працівників-інвалідів, а також для організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів.

Канула в небуття (зникла з Інструкції) черговість уключення виплат до бази нарахування ЄСВ. Раніше до бази нарахування перш за все потрапляла заробітна плата, далі винагорода за ЦПД, а потім лікарняні та декретні (тобто від виплат, до яких застосовувались вищі ставки ЄСВ, що діяли до 2016 року, до виплат, на які нараховується ЄСВ за меншими ставками). Тепер із запровадженням єдиної ставки ЄСВ така черговість стала для фіскалів нецікавою.

ЄСВ з МЗП: чітко, як ніколи

Роз’яснено вимоги про сплату ЄСВ з МЗП. Так, у п. 8 розд. III Інструкції № 449 чітко прописано, що ця вимога

застосовується до бази нарахування ЄСВ основних працівників за умови перебування у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця.

Також перелічено ситуації, коли вимога про сплату ЄСВ з МЗП не застосовується. Ось вони:

— ЄСВ нараховують на доходи, отримані не за основним місцем роботи;

— до бази нарахування ЄСВ працівника застосовують пільгові ставки (8,41 %; 5,3 %; 5,5 %);

— база нарахування ЄСВ визначена за працівником, якому надано «АТО-відпустку» без збереження заробітної плати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Приведено у відповідність до норм чинного законодавства положення Інструкції № 449 про добровільну сплату ЄСВ та порядок укладення договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування.

Усе очікувано — скажете ви. І ми би з вами погодилися, коли б не сюрпризи стосовно підприємців. Їх два.

ФОП-пенсіонери! Остерігайтеся «добровільного» ЄСВ

Перший сюрприз приготовано для підприємців на єдиному податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу. Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 такі особи можуть бути платниками ЄСВ тільки за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування.

На нашу думку, добровільна участь — це участь на підставі договору про добровільну участь. Але фіскали вважають інакше. Як саме? На їх думку, добровільна участь — це самостійне визначення для себе бази нарахування ЄСВ (див. абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449 в оновленій редакції).

Чим це погано? Пояснимо на прикладі. Припустимо, є єдиноподатник-пенсіонер, який не знав, що він звільнений від сплати ЄСВ, або знав це, але забув (запрацювався/помилився) і подав за себе річний звіт за формою № Д5. У цьому звіті він помилково визначив для себе базу нарахування ЄСВ за період, у якому був звільнений від сплати внеску.

Якщо дотримуватися букви закону, а саме ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, то цей пенсіонер може все «відмотати назад»: ініціювати перевірку і на тій підставі, що з ним не було укладено договір добровільної участі, вимагати зняття надміру нарахованих сум ЄСВ «за себе».

Але якщо керуватися абз. 2 п. 4 розд. III Інструкції № 449, то ЄСВ-справи пенсіонера зовсім не радісні. Адже він у звіті самостійно визначив для себе базу нарахування ЄСВ. А отже, вуаля — плати з неї ЄСВ.

Зі свого боку вважаємо таку самодіяльність фіскалів такою, що суперечить Закону № 2464. Але розуміємо, що на практиці вони дотримуватимуться норм Інструкції № 449. Тому будьте уважні. Особливо це стосується бухгалтерів, які «ведуть» декілька підприємців.

А тепер давайте поговоримо про другий сюрприз.

Чим ФОП підтвердити види діяльності

Якщо ви працювали з підприємцями, то знаєте:

не нараховувати ЄСВ на винагороду, виплачену ФОП за ЦПД, можна тільки в тому випадку, якщо виконані ним роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним при держреєстрації.

Це прямо прописано в п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.

Тобто вам потрібно знати, які види діяльності підприємець, що виконував роботи / надавав послуги, зазначив (у ЄДР). При цьому в Законі № 2464 не уточнено, у який спосіб необхідно отримати інформацію про види діяльності ФОП. А це означає, що є два рівноцінні способи:

1) попросити у ФОП копію витягу з ЄДР із зазначенням видів діяльності;

2) отримати відомості з ЄДР за допомогою мережі Інтернет. Для цього можна зайти на сайт Мін’юсту (https://usr.minjust.gov.ua), ввести дані про партнера та отримати інформацію про його види діяльності. Цю інформацію можна запросто роздрукувати. Просто і зручно… було.

В оновленій Інструкції № 449 фіскали нас знову повертають до витягів. Так, з її п.п. 1 п. 1 розд. II випливає, що страхувальники мають право не нараховувати ЄСВ на виплати ФОП за ЦПД, якщо виконувані ними роботи (послуги, що надаються) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з ЄДР.

Тобто, щоб уникнути непорозумінь з податківцями, нам потрібно просити у ФОП-контрагента копію витягу з ЄДР із зазначенням видів діяльності підприємця. Це може бути і друкована копія паперового витягу або роздруківка електронного витягу чи електронна копія електронного витягу.

Звертаємо увагу: Інструкція № 449 у новій редакції запрацювала з 17.05.2016 р.

Використані документи та скорочення

Закон № 2464 — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Інструкція № 449 — Інструкція про порядок нарахування та сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

ЄСВ — єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

МЗП — мінімальна заробітна плата.

ЄДР — Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

ЦПД — цивільно-правовий договір.

Теги ЄСВ ФОП
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд