(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 15
  • № 14/1
  • № 14
  • № 13
  • № 12/1
  • № 12
  • № 11
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/11
Оплата праці
Оплата праці
Серпень , 2017/№ 16

Щодо розгляду звернення

Лист від 04.05.2016 р. № 5.2-32-685

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності <…> повідомляє.

До запитання 1. Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105 (далі — Закон № 1105) допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.

Згідно з пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням <…> (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 р. № 439) (далі — Порядок № 1266) середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (період перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі — поважні причини).

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.

Пунктом 28 Порядку № 1266 визначено: якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.

У свою чергу, пунктом 5 Порядку № 1266 передбачено, що у разі коли середня заробітна плата обчислюється відповідно до пункту 28 цього Порядку, середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу) або її частини (у разі коли особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня) на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44).

Отже, у випадку коли застрахована особа протягом 12 місяців, які передували місяцю настання страхового випадку (видачі листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами), не мала заробітку з причини перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку, на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44).

До запитання 2. Враховуючи позицію, висловлену Міністерством соціальної політики України в листі від 16.09.2015 р. № 522/18/99-15 та виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 25.08.2015 р. № 5.2-32-1380, положення пункту 28 Порядку № 1266 необхідно застосовувати і у випадках обчислення середньої заробітної плати для розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах.

До запитання 3. Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 1105 страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Отже, період перебування застрахованої особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а тому у зазначеному вами випадку обмеження розміру допомоги по вагітності та пологах, визначені в абзаці другому частини четвертої статті 19 Закону № 1105, не застосовуються.

Голова комісії В. Сітайло

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

У розрахунковому періоді відпустка для догляду за дитиною до 3 років: що треба врахувати

У листі, що коментується, фахівці Фонду звернули увагу на ситуацію щодо розрахунку лікарняних і декретних, коли в розрахунковому періоді працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Пройдемося й ми тими важливими моментами, які характерні для такої ситуації.

Відпустка для догляду за дитиною до 3 років — поважна причина

Причина, за якою надається працівникам цей вид відпустки, належить до зазначених п. 3 Порядку № 1266 поважних причин. Тому період перебування працівника в такій відпустці має бути виключений з розрахункового періоду при визначенні середньої зарплати для розрахунку страхових виплат.

Увесь розрахунковий період = відпустка до 3 років → середню зарплату визначаємо виходячи з тарифної ставки (окладу)

Важливо пам'ятати: якщо протягом усього розрахункового періоду (12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку) працівниця (працівник) перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, то середньоденну зарплату треба розрахувати шляхом ділення тарифної ставки (окладу) або її частини на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Підставою такого розрахунку є положення пп. 5 і 28 Порядку № 1266.

Фонд звертає увагу на те, що такий принцип розрахунку, тобто положення п. 28 Порядку № 1266, необхідно застосовувати у випадках обчислення середньої зарплати не лише для визначення сум лікарняних, але й для розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах (хоча самим п. 28 Порядку № 1266 цього прямо не передбачено).

Звертаємо вашу увагу, що ця ситуація належить не лише до тих випадків, коли працівниця пішла на лікарняний одразу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років або коли вона пішла в декрет (відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами), не виходячи з відпустки для догляду за дитиною до 3 років. Виходячи з тарифної ставки (окладу) треба розрахувати лікарняні (чи декретні) і в тому випадку, коли працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною до 3 років, трохи попрацювала і в цьому ж місяці захворіла (чи пішла у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами). У такій ситуації, попри те, що працівниця деякий час пропрацювала, на весь її розрахунковий період (12 календарних місяців, що передують місяцю хвороби / виходу у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами) припадає відпустка для догляду за дитиною до 3 років. А це означає, що розрахунок середньої зарплати треба проводити виходячи з тарифної ставки (окладу) працівника або її частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до 3 років зараховується до страхового стажу: спецобмеженням — ні!

Якщо у 12-місячному розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку працівниця 6 та більше місяців (у тому числі усі 12 місяців) перебувала у відпустці для догляду до 3 років, не можна говорити про те, що її страховий стаж за останні 12 місяців склав менше 6 місяців. Адже відпустка до 3 років до страхового стажу зараховується. Таким чином, допомога по вагітності та пологах у цьому випадку має бути розрахована в загальному порядку без обмеження 2 МЗП з розрахунку на місяць, але не нижче 1 МЗП з розрахунку на місяць (для основної працівниці).

Леся МАКСИМЕНКО, експерт з питань оплати праці (e-mail: оt@id.factor.ua)

допомога по вагітності та пологах, відпустка для догляду за дитиною до 3 років, страхові виплати додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті