(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 12
  • № 11
  • № 10/1
  • № 10
  • № 9
  • № 8/1
  • № 8
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/11
Оплата праці
Оплата праці
Червень , 2017/№ 12/1

Щодо оформлення практикантів — учнів ПТНЗ за місцем проходження практики

Лист від 19.05.2017 р. № 5783/4.1/4.1-ДП-17

Департамент з питань праці Держпраці розглянув лист <…> і повідомляє.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи професійно-технічної освіти, створення умов для професійної самореалізації особистості та забезпечення потреб суспільства і держави у кваліфікованих робітниках визначені Законом України «Про професійно-технічну освіту» (далі — Закон № 103).

Статтею 25 Закону № 103 передбачено, що професійно-практична підготовка проводиться у навчальних майстернях, на полігонах, на тренажерах, автодромах, трактородромах, у навчально-виробничих підрозділах, навчальних господарствах, а також на робочих місцях на виробництві чи в сфері послуг у таких формах:

урок виробничого навчання в навчальному закладі;

урок виробничого навчання на виробництві чи в сфері послуг;

виробнича практика на робочих місцях на виробництві чи в сфері послуг;

переддипломна (передвипускна) практика на виробництві чи в сфері послуг;

інші форми професійної практичної підготовки.

Професійно-практична підготовка учнів, слухачів здійснюється у тісному поєднанні з виготовленням корисної продукції, наданням послуг, що оплачуються згідно з законодавством.

Відповідно до статті 29 Закону України № 103 підприємства, установи, організації незалежно від форм власності надають учням, слухачам професійно-технічних навчальних закладів робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із професійно-технічними навчальними закладами договорів про навчально-виробничу практику. Типовий договір про навчально-виробничу практику та порядок надання робочих місць визначаються Кабінетом Міністрів України. Керівники підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за забезпечення належних умов праці та оплату праці учнів, слухачів на виробництві, дотримання правил і норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії відповідно до укладених із професійно-технічними навчальними закладами договорів про навчально-виробничу практику.

Учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів під час виробничого навчання і виробничої практики на виробництві виконують роботи відповідно до навчальних планів і програм.

П’ятдесят відсотків заробітної плати за виробниче навчання і виробничу практику учнів, слухачів професійно-технічних навчальних закладів направляється на рахунок навчального закладу для здійснення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист учнів, слухачів, проведення культурно-масової і фізкультурно-спортивної роботи.

Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.1999 № 992 (далі — Порядок № 992).

Відповідно до Порядку № 992 підприємства, установи, організації незалежно від форми власності надають учням, слухачам професійно-технічних навчальних закладів робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики відповідно до укладених із професійно-технічними навчальними закладами договорів про навчально-виробничу практику. Учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства не включаються.

Положенням про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 30.05.2006 № 419, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.06.2006 за № 711/12585, за виконані роботи учнями під час виробничого навчання чи виробничої практики юридичні та фізичні особи незалежно від форм власності здійснюють оплату праці відповідно до укладених із професійно-технічними навчальними закладами (далі — ПТНЗ) договорів про навчально-виробничу практику за фактично виконаний обсяг робіт. Нараховані учням кошти перераховуються на розрахунковий рахунок ПТНЗ у встановленому порядку з метою виплати їм 50 % заробітної плати за проходження виробничого навчання та виробничої практики. Інші 50 % заробітної плати, нарахованої за час виробничого навчання і виробничої практики учням ПТНЗ, використовуються навчальним закладом для здійснення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист учнів, проведення культурно-масової і фізкультурно-спортивної роботи.

Таким чином, трудові відносини із учнями ПТНЗ під час виробничого навчання або виробничої практики не виникають, оформлення трудових договорів не здійснюється, повідомлення Державної фіскальної служби не вимагається.

Заступник директора О. Коновалова

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

Виробнича практика учнів ПНТЗ: трудові відносини не виникають, «трудове» повідомлення не подають

У листі, що коментується, Держпраці відповіла на наш запит. Питання полягає у наступному: «На базі установи проходять виробничу практику (виробниче навчання) учні (слухачі) професійно-технічних навчальних закладів. Чи необхідно при їх оформленні на таку практику установі подавати органам фіскальної служби Повідомлення про прийняття працівника на роботу?».

Для початку відзначимо, що Повідомлення про прийняття працівника на роботу (далі — Повідомлення) за формою, наведеною у додатку до постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 413, подається лише при виникненні трудових відносин, а саме при укладанні трудового договору (в усній або письмові формі) і виданні наказу (розпорядження) про прийняття на роботу ( ч. 3 ст. 24 КЗпП).

Тож перш за все необхідно з’ясувати: чи вважаються відносини, що виникають під час виробничої практики (виробничого навчання) між учнями (слухачами) професійно-технічних навчальних закладів (далі — ПТНЗ) і установою (організацією, закладом) — базою практики, трудовими?

Що ж, саме питання виникло не на пустому місці. Річ у тім, що у нормативній базі, якою урегульовано проходження виробничої практики (виробничого навчання) учнями (слухачами) ПТНЗ на базі установ, зустрічаються терміни, які вживаються виключно при виникненні трудових відносин. Так, у цій нормативці мова йде про виплату зарплати як винагороди за проходження практики учнями (слухачами) ПТНЗ ( ч. 9 ст. 50 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.98 р. № 103/98-ВР (далі — Закон № 103/98), п. 17 і 18 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого постановою КМУ від 07.06.99 р. № 992 (далі — Порядок № 992), п. 3.10 Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 30.05.2006 р. № 419).

Однак тут слід ураховувати й інші нюанси, які свідчать про те, що при проходженні виробничої практики (виробничого навчання) між учнем ПТНЗ і установою — базою практики не виникають трудові відносини:

— виробнича практика (виробниче навчання) учнів (слухачів) ПТНЗ є частиною навчально-виробничого процесу у ПТНЗ ( ч. 3 ст. 29 Закону № 103/98, п. 5 Порядку № 992);

— для проходження учнями (слухачами) ПТНЗ виробничої практики (виробничого навчання) між ПТНЗ і установою, де можливе проходження такої практики, укладається окремий договір про навчально-виробничу практику ( ст. 29 Закону № 103/98, п. 8 Порядку № 992). При цьому вказаною нормативною базою не регламентовано укладання окремого договору (у тому числі трудового) з учнем (слухачем) ПТНЗ при проходженні ним виробничої практики (виробничого навчання) в установі;

— учні (слухачі) ПТНЗ на час виробничої практики та виробничого навчання до складу (списку) і штатного розпису працівників установи не включаються ( п. 7 Порядку № 992);

— тривалість роботи учнів (слухачів) ПТНЗ повинна відповідати часу, визначеному робочими навчальними планами, програмами, і не перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників ( п. 7 Порядку № 992).

Враховуючи ці аргументи, констатуємо: під час проходження виробничої практики (виробничого навчання) між учнями (слухачами) ПТНЗ і установою (організацією) — базою практики не виникають трудові відносини (трудовий договір не укладається, наказ/розпорядження про прийняття на роботу не видається). Такої думки дотримується Мінсоцполітики у листі від 20.08.2012 р. № 107/021/150-12 (ср. 025069200). Аналогічну позицію виклала і Держпраці у листі, що коментується:

між установою — базою практики і учнем (слухачем) ПТНЗ при проходженні ними практики не виникають трудові відносини. Відповідно установа не повинна подавати Повідомлення при прийнятті на практику таких учнів (слухачів) ПТНЗ.

Нагадаємо, що раніше таке ж роз’яснення надавав фахівець Держпраці (див. «ОП», 2017, № 8, с. 24).

Людмила БЄЛЄВЦОВА, експерт з питань оплати праці (e-mail: ot@id.factor.ua)

професійно-практична підготовка, проходження практики, оформлення практикантів додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті