Щодо розрахунку середньої зарплати, у випадку коли у розрахунковому періоді працівник не мав заробітку не зі своєї вини

Міністерство соціальної політики України
Оплата праці Травень, 2017/№ 10
В обраному У обране
Друк
Лист від 08.04.2016 р. № 383/13/84-16

Відповідно до статті 94 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Згідно із статтею 95 КЗпП мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).

Враховуючи зазначене, посадовий оклад працівника не може бути меншим за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати.

Що стосується нарахування компенсації за невикористану відпустку, то воно провадиться згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки.

Якщо протягом розрахункового періоду (12 календарних місяців) працівник не мав заробітку не зі своєї вини, зокрема знаходився у відпустці по догляду за дитиною, то відповідно до пункту 4 вищеназваного Порядку середня заробітна плата розраховується виходячи з установленої по його посаді у штатному розписі на момент проведення розрахунку тарифної ставки чи посадового (місячного) окладу (без урахування доплат, надбавок, премій тощо). Відповідно до пункту 7 Порядку середня заробітна плата для нарахування компенсації за невикористані дні відпустки обчислюється шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед місяцем нарахування компенсації (місяцем звільнення) 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

Директор Департаменту О. Товстенко

Коментар редакції

Немає заробітку в розрахунковому періоді: рахуємо відпускні виходячи з окладу (тарифної ставки)

Лист, що коментується, стосується розрахунку середньої зарплати для нарахування компенсації за невикористану відпустку в ситуації, коли в розрахунковому періоді відсутній заробіток.

Одразу уточнимо, що висновки цього листа можна застосовувати не тільки для розрахунку компенсації за невикористану відпустку, а й для розрахунку відпускних.

Головне, на що звертає нашу увагу Мінсоцполітики в листі, — за відсутності в розрахунковому періоді у працівника заробітку для визначення середньоденної зарплати потрібно застосувати положення п. 4 Порядку 100. А саме:

Якщо протягом розрахункового періоду працівник не мав заробітку не зі своєї вини, то середня заробітна плата розраховується виходячи зі встановленої йому на момент проведення розрахунку тарифної ставки або посадового (місячного) окладу.

Зазначимо, що найпоширенішою ситуацією, коли потрібно застосувати саме такий підхід до розрахунку «відпускної середньої», є вихід працівниці (працівника) з відпустки для догляду за дитиною до трьох (шести) років на роботу і моментальний вихід (або практично моментальний — у цьому ж місяці) у будь-яку з оплачуваних відпусток або звільнення. Саме в такій ситуації виходить так, що в розрахунковому періоді є 12 календарних місяців, але немає заробітку для визначення «середньої».

Приклад. Працівниця після виходу з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 10.05.2017 р. вже з 31.05.2017 р. йде у щорічну відпустку тривалістю 24 календарних дні. Її посадовий оклад (установлений на день виходу у відпустку) становить 1888 грн.

Для розрахунку відпускних у цьому випадку необхідно скористатися положеннями п. 4 Порядку № 100: здійснити розрахунок відпускних виходячи з установленого на момент виходу у відпустку посадового окладу.

Розрахунковим періодом у цьому прикладі буде: травень 2016 року — квітень 2017 року.

Кількість календарних днів, що беруть участь у розрахунку середньої зарплати:

365 - 11 = 354 к. дн.

Середньоденна заробітна плата становитиме:

(1888 грн. х 12 міс.) : 354 к. дн. = 64,00 грн.

Сума відпускних складе:

64,00 х 24 = 1536,00 грн.

Олена ОГАЙ, експерт з питань оплати праці

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд