(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/8
Оплата праці
Оплата праці
Листопад , 2017/№ 21

Нова посада в ОМС: нюанси індексації зарплати

У листопаді 2017 року в штатний розпис органу місцевого самоврядування була введена нова посада, на яку в цьому ж місяці прийняли працівника. Чи індексувати його зарплату в листопаді?

З 01.12.2015 р. істотно змінилися правила індексації заробітної плати, зокрема і для новоприйнятих працівників, що переведені на іншу роботу, вийшли з відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років. А саме, згідно з п. 102 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078), для таких категорій працівників передбачений механізм обчислення ІСЦ з місяця, що йде за місяцем підвищення посадового окладу (тарифної ставки) за посадою, яку займає працівник. Тобто для індексації зарплати таких працівників орієнтиром буде місяць останнього підвищення окладу за займаною посадою.

А як визначити «базовий» місяць, якщо посада в штатному розписі органу місцевого самоврядування (далі — ОМС) нова? Який орієнтир використати в цьому випадку?

Для госпрозрахункових підприємств при прийнятті працівника на новостворену посаду обчислення ІСЦ для проведення індексації повинне здійснюватися з наступного після створення посади місяця*. Тобто «базовим» для таких ситуацій буде місяць створення нової посади (її введення в штатний розпис). Адже саме цього місяця в штатному розписі затверджений (тобто став відомий) розмір окладу за конкретною посадою. У той же час конкретне рішення з цього питання приймається підприємством самостійно в колективному договорі.

* Аналогічні роз’яснення наведені і в листі Мінсоцполітики від 14.06.2016 р. № 263/10/136-16. — Прим. ред.

Проте до установ, організацій, закладів, що фінансуються з бюджету (бюджетних установ), такий підхід не застосовується. Річ у тому, що згідно зі ст. 8 і 13 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР умови розміру оплати праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів, на підставі його актів. Тобто бюджетні установи, у тому числі й ОМС, підвищують посадові оклади тільки згідно з актами Кабміну, на законодавчому рівні. Усе це означає, що в бюджетних установах у питаннях індексації зарплати треба орієнтуватися на останнє законодавче підвищення окладів для відповідної категорії працівників. Тому

для працівників, прийнятих на новостворені посади (незалежно від місяця введення посади в штатний розпис установи) при індексації зарплати «базовим» буде не місяць уведення посади в штатний розпис, а місяць останнього підвищення тарифних ставок (окладів) згідно з рішеннями Кабміну (законодавчого підвищення).

Таке підвищення посадових окладів в ОМС було з 26.05.2017 р. згідно з постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов» від 24.05.2017 р. № 353 (далі — постанова № 353). Тому для більшості посадових осіб і службовців ОМС «базовим» місяцем буде травень 2017 року. І якщо в штатний розпис ОМС в листопаді введена нова для цього органу посада, але ця посада була в постанові КМУ від 09.03.2006 р. № 268, то розмір посадового окладу за нею буде встановлений згідно з вимогами відповідної постанови КМУ. Тобто «базовим» місяцем для працівника, прийнятого на таку новостворену посаду, буде травень 2017 року.

Чому для більшості посадових осіб і службовців ОМС? Тому що з 05.10.2017 р. згідно з постановою КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 і від 18 січня 2017 р. № 15 та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 27 травня 2009 р. № 504» від 27.09.2017 р. № 730 (далі — постанова № 730) були підвищені оклади за окремими посадами в органах ОМС, крім того, у додатку 50 до постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268 з’явилася абсолютно нова посада — начальник управління в апараті міських (окрім міст Києва і Севастополя) рад і їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, який представляє інтереси об’єднаних територіальних громад, і їх виконавчих комітетів, якої раніше не було**.

** Детальніше про це – у газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 39, с. 3 і 26. — Прим. ред.

Таким чином, якщо в штатний розпис була введена посада, оклад за якою був підвищений/встановлений відповідно до постанови № 730, то «базовим» місяцем для працівників, прийнятих на такі посади, буде жовтень 2017 року.

Як бачимо, залежно від того, згідно з якою постановою КМУ були підвищені оклади посадовим особам і службовцям ОМС, і незалежно від місяця введення посади в штатний розпис ОМС, «базовим» місяцем буде:

травень 2017 року, якщо оклади за посадами були підвищені відповідно до постанови № 353;

жовтень 2017 року, якщо оклади за посадами були підвищені відповідно до постанови № 730.

Отже, якщо в листопаді 2017 року в штатний розпис ОМС була введена нова посада за категорією «посадова особа ОМС» або «службовець ОМС», при цьому останнє підвищення окладу за такими посадами було в травні 2017 року згідно з постановою № 353, то при індексації зарплати працівника, прийнятого на таку посаду, слід орієнтуватися на останнє законодавче підвищення окладів для цієї категорії працівників, тобто базовим місяцем буде травень 2017 року. Приріст ІСЦ розраховують з місяця, що йде за місяцем підвищення окладів (п. 5 Порядку № 1078). У листопаді 2017 року зарплату за такою посадою індексують на коефіцієнт індексації 3,7 % (1,016червень х 1,002липень х 0,999серпень х 1,020вересень х 100 - 100), а сума поточної індексації за повністю відпрацьований місяць складає 62,31 грн. (1684 грн. х 3,7 %).

Якщо ж посада введена в листопаді 2017 року і оклад за нею підвищений/встановлений згідно з постановою № 730, то при індексації зарплати працівника, прийнятого на таку посаду, слід орієнтуватися на жовтень 2017 року. У листопаді 2017 року право на індексацію зарплати за такими посадами ще не настало, оскільки індекс інфляції за листопад-2017, з якого розпочинається розрахунок приросту ІСЦ наростаючим підсумком, буде опублікований тільки в грудні 2017 року, і він впливатиме на індексацію зарплати за січень 2018 року.

І наостанок нагадаємо, що суму індексації розраховують за повністю відпрацьований місяць на повну ставку, а виплачують пропорційно відпрацьованому часу/зайнятості (абз. 7 п. 4 Порядку № 1078, лист Мінсоцполітики від 25.02.2016 р. № 75/10/136-16).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
орган місцевого самоврядування, штатний розпис, нова посада, індексація зарплати додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті