З 1 травня 2016 року вступив у дію новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон № 889). Згідно з цим Законом вступ на державну службу шляхом призначення громадянина України на посаду держслужбовця, так само як і просування по службі, здійснюється за результатами конкурсу (ч. 1 ст. 21, ч. 1 ст. 31, ч. 1 ст. 40 Закону № 889).
У деяких випадках переведення держслужбовця може бути і без проходження конкурсу. Так, згідно зі ст. 41 Закону № 889 держслужбовець з урахуванням його професійної підготовки і професійної компетентності може бути переведений без обов’язкового проведення конкурсу:
1) на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому ж самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), — за рішенням керівника державної служби;
2) на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), — за рішенням керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, і керівника державної служби в державному органі, в який переводиться держслужбовець.
Важливо! Переведення здійснюється за згодою держслужбовця.
Як зрозуміти, що працівник переведений на рівнозначну або нижчу посаду?
Визначення рівнозначної посади наведене в ст. 2 Закону № 889. Це посада державної служби, яка належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.
Водночас цим Законом не визначено поняття «нижча посада». Розшифрування цього поняття наведене в листі Національного агентства України з питань державної служби від 01.03.2018 р. № 1653/13-18*. Так, нижчою посадою є посада державної служби, яка належить до нижчої групи оплати праці без урахування юрисдикції державного органу, а також посада державної служби в державному органі з нижчим рівнем юрисдикції в межах однієї групи оплати праці.
* Див. статтю «Щодо переводу державного службовця на рівнозначну або нижчу посаду без конкурсу» цього номера. — Прим. ред.
Групи оплати праці наведені в ст. 51 Закону № 889, і таких груп 9.
У ситуації, що розглядається, працівник був переведений з посади головного спеціаліста на посаду провідного спеціаліста держоргану. Посада головного спеціаліста належить до 7-ї групи оплати праці, посада провідного спеціаліста — до 8-ї групи. Тобто відбулося переведення на нижчу посаду. Залишилося розібратися з оплатою праці держслужбовця після такого переведення.
У ч. 4 ст. 41 Закону № 889 зазначено, що у разі переведення держслужбовця на іншу посаду йому виплачується заробітна плата, що відповідає посаді, на яку він переведений. Водночас у ч. 1 ст. 114 КЗпП передбачено, що при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за ним зберігається його попередній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення. Звісно, виникає запитання: яку норму законодавчого акта використати, чи зберігати за держслужбовцем середню зарплату або виплачувати зарплату за новою посадою?
Згідно зі ст. 5 Закону № 889 дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом. Іншими словами, з 1 травня 2016 року норми цього Закону є спеціальними для держслужбовців.
Таким чином, питання нарахування/збереження заробітної плати після переведення держслужбовця на іншу посаду, у тому числі і нижчу, врегульовані саме Законом № 889. Тому
з дня переведення держслужбовця на нижчу посаду йому виплачується заробітна плата, що відповідає новій посаді.
Щодо поставленого запитання: держслужбовцю, якого з 2 квітня 2018 року перевели з посади головного спеціаліста на посаду провідного спеціаліста, з цієї дати виплачують зарплату, що відповідає посаді провідного спеціаліста. Доплату до середнього заробітку** за посадою головного спеціаліста не провадять.
** Про те, як виконати трудову гарантію про збереження середнього заробітку в перші два тижні після переведення на постійну нижчеоплачувану роботу згідно зі ст. 114 КЗпП, див. статтю «Оплата праці при переведенні на постійну нижчеоплачувану посаду: що врахувати, як розрахувати» цього номера. — Прим. ред.