Теми статей
Обрати теми

Доплата за науковий ступінь кандидата педагогічних наук педпрацівникові

Клименко Антоніна, начальник Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Чи можна встановлювати доплату за науковий ступінь кандидата педагогічних наук заступнику директора з навчально-виховної роботи в закладі загальної середньої освіти, який має години навчального навантаження? Як установити відповідність наукового ступеня профілю діяльності?

Підпунктом «г» підпункту 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 р. № 1298 (далі — постанова № 1298) передбачено встановлення доплат працівникам за науковий ступінь кандидата наук у граничному розмірі 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати). Передбачено також, що зазначені доплати встановлюються працівникам, якщо їх діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем. Відповідність наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником закладу.

Аналогічна норма передбачена також підпунктом «г» підпункту 3 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі — наказ № 557).

Нормативно-правових актів щодо порядку визначення такої відповідності не існує. При цьому ні постановою № 1298, ні наказом № 557 не встановлено умови щодо відповідності спеціальності, з якої присуджено науковий ступінь, професійній діяльності.

Натомість існує низка трудових переваг для педагогічних працівників, які мають наукові ступені. Зокрема, визначення педагогічної діяльності передбачено пунктом 21 частини 1 статті 1 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VII, а саме: педагогічна діяльність — це інтелектуальна, творча діяльність педагогічного працівника, спрямована на навчання, виховання та розвиток особистості, її загальнокультурних, громадянських та професійних компетентностей.

У Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. № 963, посада заступника директора з навчально-виховної роботи віднесена до педагогічних працівників.

Пунктом 3.28 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 р. № 930 (далі — Типове положення), встановлено, що педагогічні працівники, яким у міжатестаційний період присуджено наукові ступені або присвоєно вчені звання, атестуються без попереднього проходження підвищення кваліфікації, якщо їх діяльність за профілем збігається з присудженим науковим ступенем або присвоєним вченим званням. Згідно з пунктом 4.7 Типового положення педагогічні працівники, які мають наукові ступені, якщо їх діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем, атестуються без додержання послідовності в присвоєнні кваліфікаційних категорій та строку проведення позачергової атестації. У Типовій формі атестаційного листа педагогічного працівника передбачається графа «Науковий ступінь, вчене звання».

Відповідно до пункту 5 Порядку присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння» від 23.12.2015 р. № 1109, особі, яка має науковий ступінь, присвоюється кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії». Попри те, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 р. № 476 змінено назву цієї постанови та скасовано порядок присвоєння, педагогічним працівникам, які з 2015 року потрапили під її дію, зазначена кваліфікаційна категорія зберігається до наступної атестації та в подальшому підтверджується чи ні, залежно від результатів їхньої діяльності.

ВИСНОВОК

Науковий ступінь кандидата педагогічних наук повністю збігається з педагогічною діяльністю на посаді заступника директора з навчально-виховної роботи, що передбачає встановлення доплати у граничному розмірі 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати).

Згідно з роз’ясненням Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, викладеним у листі від 14.02.2006 р. № 1/9-102 та № 02-5/68, надбавки і доплати педагогічним працівникам, передбачені підпунктом «г» підпункту 3 пункту 4 наказу № 557, установлюються залежно від тижневого навантаження чи обсягу виконуваної роботи.

Тобто доплата на науковий ступінь кандидата наук установлюється за посадою заступника директора та за навчальне навантаження за посадою вчителя пропорційно його обсягу.

Згідно з підпунктом 6.3.27 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 — 2020 роки Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів освіти забезпечити встановлення доплати працівникам, які мають наукові ступені та вчені звання, у максимальному розмірі. Відповідно до пункту 1.4 цієї Угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії Сторін Угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів.

Поставити будь-яким органом чи особою під сумнів правильність установлення керівником навчального закладу відповідності роботи педагогічного працівника науковому ступеню означає порушити його право на визначення такої відповідності та встановлення доплати, надане пунктом 3 постанови КМУ № 1298 та пунктом 4 наказу № 557.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі