Розраховуємо відпускні після оновлення свят

В обраному У обране
Друк
Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Січень, 2018/№ 1
Працівник установи йде в щорічну відпустку з 15.01.2018 р. тривалістю 14 календарних днів. Як правильно оплатити період відпустки, якщо згідно зі змінами, внесеними в ст. 73 КЗпП, додався святковий день 25 грудня, а 2 травня — звичайний (не святковий) день? Чи треба виключати 2 травня 2017 року як святковий день з числа календарних днів для розрахунку середнього заробітку при обчисленні відпускних?

При розрахунку суми відпускних треба керуватися Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100). Згідно з п. 7 цього Порядку нарахування виплат за час щорічної відпустки, додаткових навчальних відпусток, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, що мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, тривалість яких розраховується в календарних днях, здійснюється шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед початком відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року або меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів). Отриманий результат множиться на кількість календарних днів відпустки.

Тобто розрахунок суми відпускних можна представити у вигляді такої формули:

В = Д x ЗП : (К - С),

де В — сума відпускних;

Д — кількість календарних днів відпустки;

ЗП — сума заробітної плати, нарахованої в розрахунковому періоді;

К — загальна кількість календарних днів у розрахунковому періоді;

С — кількість святкових і неробочих днів, передбачених ст. 73 КЗпП, що припадають на розрахунковий період.

Крім того, не забувайте, що з розрахункового періоду виключається час, протягом якого працівник відповідно до чинного законодавства або з інших поважних причин не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково (абз. 6 п. 2 Порядку № 100).

Нагадаємо, що в загальному випадку розрахунковим періодом при визначенні суми відпускних є 12 календарних місяців, що передують місяцю надання відпустки (п. 2 Порядку № 100). У випадку якщо працівник, якому надається відпустка, пропрацював в установі, організації, на підприємстві менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи (з 1-го числа місяця після оформлення на роботу до 1-го числа місяця, в якому надається відпустка). Тобто при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час відпустки враховуються тільки повністю відпрацьовані місяці.

На жаль, у наведеному в листі запитанні не вказано, скільки пропрацював працівник у цього роботодавця. Тому приймемо, що стаж його роботи в цій установі складає більше року, а значить, розрахунковий період складає 12 місяців, що передують місяцю виходу у відпустку. Оскільки відпустку надають у січні 2018 року, розрахунковим періодом буде січень — грудень 2017 року. А значить, загальна кількість календарних днів за розрахунковий період (К) складає 365.

Далі визначимо, яку кількість святкових і неробочих днів (С) слід виключити з розрахункового періоду. Тут слід звернути увагу на те, що з 02.12.2017 р. відбулися суттєві зміни у святкових датах. А саме згідно із Законом України від 16.11.2017 р. № 2211-VIII внесли зміни в ст. 73 КЗпП (ср. 025069200).

По-перше, 25 грудня — день святкування Різдва Христова католиками і протестантами став неробочим днем.

По-друге, святковий день 2 травня скасований.

По-третє, День солідарності трудящих — 1 травня перейменували в День праці.

Усе це вплине і на підрахунок кількості календарних днів у розрахунковому періоді, що беруть участь у розрахунку середньоденної «відпускної» зарплати. При цьому майте на увазі, що згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що 2 травня 2017 року (а також у більш ранніх роках) залишився святковим днем. Святковим він не є тільки після змін, внесених у ст. 73 КЗпП, тобто з 2 грудня 2017 року. А 25 грудня ми вже встигли відсвяткувати наприкінці 2017 року.

Таким чином, на розрахунковий період січень — грудень 2017 року припадають 12 святкових і неробочих днів (11 святкових і неробочих днів, які встигли відгуляти до внесення змін до ст. 73 КЗпП + вже цього року 25 грудня — Різдво Христове — неробочий день):

— 1 січня — Новий рік;

— 7 січня — Різдво Христове;

— 8 березня — Міжнародний жіночий день;

— 16 квітня — Пасха;

— 1 і 2 травня — День міжнародної солідарності трудящих;

— 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);

— 4 червня — Трійця;

— 28 червня — День Конституції України;

— 24 серпня — День незалежності України;

— 14 жовтня — День захисника України;

— 25 грудня — Різдво Христове.

У результаті кількість календарних днів, що беруть участь у розрахунку середньоденної зарплати, складає:

365 - 12 = 353 к. дн.

Визначимо середньоденну зарплату. Припустимо, що заробіток, який бере участь у розрахунку з урахуванням коригування на коефіцієнт підвищення окладу, складає 45599,40 грн. Тоді середньоденна зарплата дорівнює:

45599,40 грн. : 353 к. дн. = 129,18 грн.

Сума відпускних складає:

129,18 грн. х 14 к. дн. = 1808,52 грн.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити