Теми статей
Обрати теми

Розраховуємо мінімальний розмір годинної тарифної ставки

Синько Неля, начальник відділу оплати праці в позабюджетній сфері Департаменту регулювання заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики
Чи зобов’язане підприємство переглядати оклади (місячні тарифні ставки) працівників у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб протягом 2018 року? Чому дорівнює мінімальний розмір годинної тарифної ставки у 2018 році?

Розпочнемо з першого запитання. Дійсно, Законом про Держбюджет-2018* заплановане зростання розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2018 році розмір прожитмінімуму для працездатних осіб дорівнює в січні — червні — 1762 грн., у липні — листопаді — 1841 грн., у грудні — 1921 грн.

* Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 р. № 2246-VІІІ.

При цьому трудовим законодавством (див. ст. 96 КЗпП** і ст. 6 Закону про оплату праці***) визначено: мінімальний посадовий оклад не може бути менше прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2018 році — 1762 грн.).

** Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

*** Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.

Таким чином, зростання прожиткового мінімуму протягом календарного року не впливає на розмір мінімального посадового окладу, встановленого законом.

Водночас роботодавцю-госпрозрахунківцю не слід «скидати з рахунків» положення діючого на підприємстві колективного договору (іншого внутрішнього нормативного акта роботодавця, що регулює питання оплати праці). Так, якщо положення такого документа щодо визначення розміру мінімального посадового окладу:

— повторюють формулювання із ст. 96 КЗпП і ст. 6 Закону про оплату праці, то роботодавець, який формує схему посадових окладів, відштовхуючись від прожитмінімуму, встановленого з 1 січня 2018 року, не зобов’язаний (але за бажанням може) переглядати оклади працівникам протягом календарного року у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму;

— відрізняються від положень ст. 96 КЗпП і ст. 6 Закону про оплату праці, то роботодавцеві слід встановлювати посадові оклади з урахуванням норм колдоговору.

Так, наприклад, якщо в колдоговорі прописано, що мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) не може бути нижче прожитмінімуму (тобто немає «прив’язки» до 1 січня календарного року) або що такий оклад (ставка) збільшується у зв’язку зі зростанням прожитмінімуму, то роботодавцеві слід переглядати оклади працівників у зв’язку зі зростанням прожитмінімуму.

Проте врахуйте, що положення колдоговору, які погіршують положення працівників порівняно з трудовим законодавством, вважаються недійсними.

Резюме. Законодавець не зобов’язує роботодавця збільшувати оклади (тарифні ставки) у зв’язку зі зростанням прожитмінімуму протягом календарного року. Водночас таке збільшення може бути передбачене колдоговором (іншим нормативним актом роботодавця, що регулює питання оплати праці працівників).

Переходимо до другого запитання. Мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. У 2018 році мінімальна зарплата дорівнює в місячному розмірі 3723,00 грн., а в погодинному — 22,41 грн.

Важливо! Якщо роботодавець застосовує погодинну оплату праці, мінімальну годинну тарифну ставку, нижче якої не можна оплачувати працю працівника, він обчислює самостійно.

Яким чином? Розділивши суму прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня звітного року, на середньомісячну норму тривалості робочого часу. У свою чергу, середньомісячну норму тривалості робочого часу знаходять шляхом ділення норми робочого часу за рік, встановлену для працівника (повна зайнятість), на 12.

Так, у 2018 році при річній нормі робочого часу 1993 год (40-годинний п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями в суботу та неділю при однаковій тривалості часу роботи за день протягом робочого тижня) мінімальний розмір годинної тарифної ставки буде дорівнювати:

1762,00 : (1993 : 12) = 10,61 (грн.).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі