Аліменти з лікарняних: коли утримувати, а коли ні

В обраному У обране
Друк
Огай Олена, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Травень, 2018/№ 9
За рішенням суду із заробітної плати працівника щомісячно стягуються аліменти на утримання дитини. У квітні такий працівник тривалий час хворів. Лікарняні йому були нараховані в травні. Підкажіть, чи треба утримувати аліменти з лікарняних? Чи можна виплачувати аліменти із спецрахунку, на який нам надходять кошти від ФСС? Чи є якісь окремі строки для відрахування аліментів, що утримуються з сум лікарняних?

Лікарняний «на себе» Аліменти

Порядок стягнення аліментів визначений Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. № 1404-VIII (далі — Закон № 1404).

База для утримання аліментів визначена Переліком видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою КМУ від 26.02.93 р. № 146 (далі — Перелік № 146).

Подивимося, що говорять нам ці нормативні документи щодо утримання аліментів із сум лікарняних.

Відповідно до пп. 10 і 11 п. 1 Переліку № 146:

«Утримання аліментів з працівників провадиться з…:

10) допомоги по державному соціальному страхуванню…;

11) доплат до допомоги по державному соціальному страхуванню, виплачуваних за рахунок підприємств, установ, організацій…»

Це означає, що і допомога по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів ФСС, і оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності, яка виплачується за рахунок роботодавця, є базою для утримання аліментів.

Лікарняний «на дитину» Аліменти

А тепер увага:

Аліменти не утримуються з допомоги по тимчасовій непрацездатності, що виплачується за період, коли платник аліментів доглядав за хворою дитиною у віці до 14 років.

Така заборона міститься відразу в обох зазначених вище нормативних документах: п. 10 ч. 1 ст. 73 Закону № 1404 і п.п. 17 п. 12 Переліку № 146 (ср. 025069200).

Оскільки в нашому випадку питання стосується відрахувань із звичайних «дорослих» лікарняних працівника, то утримання аліментів має бути здійснено з усієї суми лікарняних: і за перші 5 днів хвороби, і за увесь період, оплачуваний за рахунок ФСС.

Лікарняні зі «спецрахунку» Аліменти

Чи можна здійснити утримання аліментів у такому разі із спецрахунку?

Відповідь на це запитання дає абзац 4 ч. 2 ст. 34 Закону № 1105:

«Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів <…>, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані <…> на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.»

Таким чином, страхові кошти зі спецрахунку можуть бути використані тільки на перерахування ПДФО, ВЗ і допомогу по тимчасовій непрацездатності. Інакше до роботодавця можуть бути застосовані фінансові санкції за нецільове використання.

Тоді виникає запитання: як утримувати аліменти з сум лікарняних, що виплачуються за рахунок коштів ФСС?

На практиці ця ситуація «вирішується» бухгалтером при «закритті» зарплати за місяць. Так, беручи до уваги наприкінці місяця усю суму нарахованої зарплати і лікарняних, утримавши (нарахувавши за проводками ПДФО і ВЗ), враховуючи виплачений аванс, бухгалтер визначає суми, які залишаються працівникові до видачі: зарплату в сумі з лікарняними (за «5 днів») та суму лікарняних, яку працівник отримає пізніше — при перерахуванні коштів від ФСС. Знаючи, що на підставі згаданого абзацу 4 ч. 2 ст. 34 Закону № 1105 страхові кошти, зараховані на спецрахунок, не можуть бути спрямовані на стягнення аліментів, він справляє усю суму аліментів при виплаті зарплати за відпрацьований час. Так роботодавець виконує свої зобов’язання зі стягнення аліментів — у повному розмірі і в строк, встановлений для їх виплати.

Що робити, якщо суми зарплати, яка виплачується за відпрацьований час, не вистачає для «погашення» аліментів за поточний місяць? Як вже було сказано — з лікарняних «на спецрахунку» таке стягнення робити не можна. Де тоді брати «кошти» для аліментів? Варіантів два:

1. Працівник, отримавши лікарняні із спецрахунку на свій картковий рахунок (на руки через касу), може внести в касу (добровільно) суму аліментів за поточний місяць, якої не вистачає. Бухгалтер виписує йому ордер про її отримання, вносить її у банк і далі перераховує стягувачу аліментів (чи видає з каси, якщо одержувач аліментів обрав такий спосіб отримання аліментів від початку).

2. Якщо працівник не виявив свідомість і відмовляється вносити суму аліментів у касу, то вам нічого не залишається, як записати її у борг працівника за аліментами (з відображенням у звіті з аліментів). Тобто в подальших місяцях, окрім щомісячного розміру поточних аліментів, з працівника треба буде утримувати ще і суму боргу, що утворився. Для такого випадку нагадаємо вам вимоги ст. 128 КЗпП: при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір таких утримань, як аліменти на неповнолітніх дітей, не може перевищувати 70 %.

Строки: дотримуємося чи виконуємо?

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону №1404 відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника перераховують стягувачу в строк, установлений для здійснення зазначених виплат боржникові.

Іншими словами, аліменти повинні відраховуватися із заробітної плати в строк, установлений для виплати заробітної плати. А з сум лікарняних — у строк, установлений для виплати лікарняних.

«За строками» для лікарняних звернемося до норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 32 цього Закону:

«Допомога по тимчасовій непрацездатності… виплачується:

1) застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору… — у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати».

Як бачите, усе «упирається» в зарплату. Тому аліменти, відповідно, мають бути відраховані в строки, встановлені для виплати зарплати.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити