Загальноосвітній навчальний заклад перейменовано на ліцей: чи буде підвищена оплата праці у педагогічних працівників

В обраному У обране
Друк
Клименко Антоніна, начальник Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Оплата праці Жовтень, 2018/№ 20
Чи підвищується оплата праці педагогічних працівників ліцеїв, перейменованих за рішенням місцевих рад із загальноосвітніх навчальних закладів?

Статтею 9 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.99 р. № 651-XIV (далі — Закон № 651) встановлено, що здобуття загальної середньої освіти забезпечують:

• початкова школа — заклад освіти I ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує початкову освіту;

• гімназія — заклад середньої освіти II ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує базову середню освіту;

ліцей — заклад середньої освіти III ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує профільну середню освіту.

Однак п.п. 3 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VIII (далі — Закон № 2145) передбачено, що навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається:

• для початкової освіти — з 1 вересня 2018 року;

• для базової середньої освіти — з 1 вересня 2022 року;

• для профільної середньої освіти — з 1 вересня 2027 року.

У свою чергу, п.п. 4 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2145 встановлено, що з 1 вересня 2027 року строк здобуття профільної середньої освіти усіма здобувачами освіти становить три роки. З цього терміну ліцеї функціонують як самостійні юридичні особи, крім закладів спеціалізованої освіти. До 2027 року запровадження освітніх програм трирічної профільної школи можливе за рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, за умови наявності відповідного стандарту профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми.

Відповідно до п.п. 5 п. 3 Закону № 2145 до 2027 року положення цього Закону, що стосуються профільної середньої освіти, діють щодо закладів освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти в межах дворічної старшої школи відповідно до законодавства.

На підставі п.п. 2 п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2145 статтю 48 Закону № 651 доповнено пунктом 31, згідно з яким до 1 вересня 2018 року обласні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування зобов’язано забезпечити зміну типу підпорядкованих шкіл-інтернатів (крім закладів середньої освіти для дітей з порушенням інтелектуального розвитку) на гімназію, ліцей відповідно до вимог цього Закону зі збереженням у складі цих закладів освіти інтернатів з частковим або повним утриманням учнів (вихованців) за рахунок засновника (засновників).

Відповідно до ст. 9 Закону № 651 у редакції, що діяла до внесення змін Законом № 2145, ліцей — це навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням та допрофесійною підготовкою.

Відповідно до Інструкції про організацію та діяльність ліцею, затвердженої наказом Міносвіти від 20.07.95 р. № 217, ліцей — середній загальноосвітній навчально-виховний заклад освіти, що забезпечує здобуття освіти понад державний освітній мінімум, здійснює науково-практичну підготовку талановитої учнівської молоді.

Інструкцією передбачено, що педагогічні працівники ліцею можуть поєднувати навчально-виховну роботу з науково-методичною та експериментальною, використовуючи поряд із традиційними методами і формами організації навчальних занять інноваційні технології навчання. Поглиблена підготовка учнів досягається в результаті вивчення спеціальних курсів, факультативів, курсів за вибором, відвідування занять у гуртках, клубах, студіях, а також стажування, практики в навчальних і наукових лабораторіях, на виробництві. У ліцеї може проводитись підготовка учнів за індивідуальними навчальними планами, пошукова та навчально-дослідна робота. Поряд із традиційними методами і формами організації навчальних занять у ліцеї можуть застосовуватись інноваційні технології та проектування, конструювання, моделювання (теоретичне і технічне), пошуково-дослідницька робота, у тому числі літня навчально-дослідницька практика та інші види навчальної діяльності.

Тож зважаючи на такі особливості роботи педагогічних працівників ліцеїв, а також гімназій, які вважалися на ті часи закладами освіти нового типу, передбачалася й підвищена оплата їхньої праці.

Відповідно до п.п. «б» п. 28 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102, посадові оклади (ставки заробітної плати) керівним та педагогічним працівникам ліцеїв та гімназій підвищуються на 10 %.

Тому перейменування загальноосвітніх шкіл та шкіл-інтернатів на гімназію чи ліцей без зміни змісту освітнього процесу та обсягу і видів роботи педагогічних працівників не може бути підставою для встановлення підвищених ставок заробітної плати як працівникам закладів нового типу відповідно до п. 28 цієї Інструкції.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити