Теми статей
Обрати теми

Нові ознаки доходів у формі № 1ДФ

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Оплата праці Квітень, 2019/№ 7
Друк
З 01.01.2019 р. до податково-розрахункового Порядку № 4* були внесені зміни (наказ Мінфіну від 31.10.2018 р. № 863). Але застосовувати їх уперше ми з вами будемо у формі № 1ДФ за 1 квартал 2019 року. Тож настав час розкласти все по полицях.

* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

Хто краще за бухгалтера знає, як швидко і часто змінюється наше податкове законодавство! ПКУ доповнюють новими нормами, вносять зміни до чинних, викладають такі норми в новій редакції, виключають норми…

І в цій круговерті змін та доповнень Порядок № 4 з 2015 року (!) залишався таким собі непохитним статичним документом. У результаті в Довіднику ознак доходів (додаток до Порядку № 4) було зазначено скасовані норми ПКУ або їх первісна редакція, без урахування змін. Та й відсилання до підпунктів ст. 164 і 165 ПКУ не завжди досягало своєї мети. Тож привести Довідник ознак доходів Порядку № 4 у відповідність із ПКУ було, так би мовити, справою честі для Мінфіну.

Що ж ми маємо в результаті?

По-перше, очікувано в Довіднику уточнено найменування (і, відповідно, умови для оподаткування/неоподаткування) окремих видів доходів. Наприклад, уточнено формулювання «навчальних» (п.п. 165.1.21 ПКУ), «путівкових» (п.п. 165.1.35 ПКУ), «подарункових» (п.п. 165.1.39 ПКУ) доходів тощо. Самі розумієте, що такі уточнення на податкових агентах жодним чином не позначаться. Тому йдемо далі.

По-друге, для окремих доходів присвоєно нові ознаки.

УВАГА!

Сама форма Податкового розрахунку за формою № 1ДФ не змінилася.

Але й через нові ознаки доходу, повірте, панікувати не варто! Якщо говорити про звичайних роботодавців, то тут нововведення такі.

Ознака доходу «187». З цією ознакою доходу відображаємо суми благодійної допомоги, наданої відповідно до п.п. 165.1.54 ПКУ учасникам бойових дій та іншим особам, зазначеним у цьому підпункті.

Ознака доходу «188». Її застосовуємо для відображення доходів, виплачених особам-волонтерам з дотриманням вимог п.п. 165.1.54 ПКУ.

Ознака доходу «189». Під цією ознакою у формі № 1ДФ відображаємо дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податків, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2019 році — 1043,25 грн.).

Зверніть увагу, раніше такий неоподатковуваний дохід ми з вами відображали з «іншою» ознакою доходу «127». Тепер використовуємо ознаку «189».

Важливо! Якщо сума боргу, прощеного до закінчення строку позовної давності, перевищує озвучену вище неоподатковувану межу, то вона включається до оподатковуваного доходу фізичної особи на підставі п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ і відображається, як і раніше, з ознакою доходу «126».

Про анулювання (прощення) боргу податковий агент повинен поінформувати боржника. Зробити це можна одним з таких способів: надіслати рекомендований лист з повідомленням про вручення або укласти відповідний договір чи надати повідомлення боржнику особисто під підпис.

Своєю чергою, фізична особа, належним чином повідомлена податковим агентом про прощення боргу, зобов’язана за підсумками року подати податкову декларацію про майновий стан і доходи та самостійно сплатити з оподатковуваної суми ПДФО та ВЗ.

Ознака доходу «194». Під цією ознакою доходу тепер відображатимемо доходи, які прямо не зазначені серед неоподатковуваних у ст. 165 ПКУ, але які, проте, згідно з ПКУ не включаються до складу загального оподатковуваного доходу фізичної особи (див. п.п. 165.1.49 ПКУ).

Цікаво, що раніше такі інші неоподатковувані доходи (п.п. 165.1.49 ПКУ) відображали у формі № 1ДФ вкупі з іншими оподатковуваними доходами (п.п. 164.2.20 ПКУ) під ознакою доходу «127».

Тепер же Мінфін вирішив узяти все і розділити. У результаті доходи, які потрапили до складу:

• інших оподатковуваних на підставі п.п. 164.2.20 ПКУ, як і раніше, відображаємо з ознакою «127»;

• інших неоподатковуваних згідно з п.п. 165.1.49 ПКУ — під новою ознакою доходу «194».

Отже, будьте уважні. А ми ще раз нагадаємо про те, що

ВАЖЛИВО!

нові ознаки доходу слід застосовувати починаючи зі звіту за формою № 1ДФ за 1 квартал 2019 року.

А якщо роботодавець забув і відобразив дохід під старою ознакою? Невже штраф?!

Якщо не та ознака у формі № 1ДФ. Пунктом 119.2 ПКУ передбачено штраф у розмірі 510 грн. (а за повторне порушення протягом року — 1020 грн.) за цілу низку порушень, пов’язаних з Податковим розрахунком за формою № 1ДФ. Нагадаємо їх:

• неподання форми № 1ДФ;

• подання форми № 1ДФ з порушенням встановлених строків;

• подання форми не в повному обсязі;

• подання форми № 1ДФ з недостовірними відомостями або з помилками за умови, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або зміни платника податку.

Крім того, штрафи за п. 119.2 ПКУ не повинні застосовуватися податківцями у випадках, коли недостовірні відомості або помилки в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ були виявлені податковим агентом під час проведення перерахунку за п. 169.4 ПКУ та виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПКУ (ср. ). З наведеного робимо такий висновок: якщо податковий агент здійснив оподаткування доходу згідно з ПКУ (ПДФО утримано у правильній сумі (у разі потреби), і графи 4 та 4а розд. I форми № 1ДФ заповнено правильно), за помилку в ознаці доходу штрафу бути не повинно навіть у разі, якщо її не виправляти!

Адже така помилка не спричинила:

• зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань особи — платника податку;

• зміну платника податку.

Але якщо ви відобразили дохід не під тією ознакою у формі № 1ДФ за 1 квартал 2019 року і бажаєте виправити неточність, зробити це дуже легко. Просто подайте форму № 1ДФ з типом «Звітний новий» не пізніше 10 травня 2019 року. У ній продублюйте з раніше поданої форми рядки з помилками/неточностями, проставивши в графі 9 розд. I Податкового розрахунку значення «1». Потім введіть рядки з правильною інформацією, зазначивши в графі 9 — «0».

Рядки з правильною інформацією з раніше поданої форми № 1ДФ дублювати в новому звітному Податковому розрахунку не треба! Інакше зобов’язання за ними можуть задвоїтися.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі