Страховий стаж: від загального до деталей

В обраному У обране
Друк
Огай Олена, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Жовтень, 2019/№ 20/1
Розмір лікарняних і декретних безпосередньо залежить від страхового стажу працівника. І головне в цій справі — не помилитися! Тому питання правильного визначення страхового стажу актуальне завжди. Ми пропонуємо розпочати його розгляд із загальних правил, а потім перейдемо до деталей.

Умовно страховий стаж можна розділити на загальний і спеціальний.

Загальний страховий стаж вкаже, який відсоток середньоденної зарплати (50, 60, 70, 80, 100 %) використовувати для визначення суми денної виплати, яка використовується при розрахунку лікарняних (див. ч. 1 ст. 24 Закону про соцстрахування). Його ми обчислюємо за весь період трудової діяльності (сплати страхових внесків) до моменту настання страхового випадку.

Спеціальний страховий стаж потрібен, щоб визначитися з необхідністю застосування спецобмежень за розміром лікарняних і декретних (див. п 1 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).

Його обчислюють за 12 місяців перед настанням страхового випадку.

Відразу зазначимо, що визначення поняття «страховий стаж» і принципи його обчислення змінювалися не раз. Причому скидати з рахунків попередні редакції страхового стажу не можна. На це звертає увагу ч. 2 ст. 21 Закону № 1105.

Вона зобов’язує нас уключати періоди набуття страхового стажу до загального страхового стажу, орієнтуючись на порядок та умови обчислення страхового стажу, які були передбачені законодавством у такі періоди.

Зараз, щоб порахувати страховий стаж працівника, орієнтуємося на три контрольні дати — 28.02.2001 р., 01.01.2011 р. і 01.01.2016 р.

Страховий стаж за період до 28.02.2001 р.

До цієї дати лікарняний страховий стаж = загальному трудовому стажу. Правильно його обчислити вам допоможе трудова книжка працівника і Правила № 1658. Так, наприклад, до страхового стажу, набутого за період до 28.02.2001 р., увійде період:

• роботи на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях;

• служби у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної обороти та інших військових формуваннях, утворених згідно із законами України, а також в органах внутрішніх справ;

• перепідготовки та навчання нових професій, участі в оплачуваних громадських роботах і період отримання допомоги (у тому числі матеріальної) по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.91 р. № 803-XII;

• інші періоди, зазначені в п. 4 Правил № 1658.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити