Постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 (зі змінами) в період з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року на усій території України установлено карантин. Пунктом 10 зазначеної постанови рекомендовано центральним і місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям забезпечити організацію позмінної роботи працівників та/або за можливості віддаленої роботи через Інтернет. У листі МОН № 1/9-162 та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України № 02-5/202 від 17.03.2020 р. міністерство та ЦК Профспілки привертають увагу керівників закладів освіти на необхідність дотримання вимог Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», зокрема в частині адміністративних, профілактичних, протиепідемічних та інших заходів з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб в умовах карантину.
Рекомендовано забезпечити часткове переведення працівників закладів освіти на роботу в гнучкому та/або дистанційному режимі.
Не допускати примусового відправлення працівників у відпустки, зокрема й без збереження заробітної плати, на період призупинення навчання.
Зберігати за працівниками на період карантину середню заробітну плату, розмір якої визначається згідно з постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.
Забезпечити застосування положень Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 — 2020 роки щодо виконання організаційної, методичної, наукової робіт за межами закладу.
Вважати працівників, які фактично не виходять на роботу під час карантину, такими, що не виходять на роботу у зв’язку з простоєм. Зберігати за працівниками середній заробіток за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, відповідно до ст. 113 КЗпП*.
* Див. примітку у «Зарплата працівників університету при дистанційній формі роботи». — Прим. ред.
Крім того, п.п. 8.3.3 Галузевої угоди сторони угоди рекомендують керівникам закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини в розмірі середньої зарплати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу). Про необхідність застосування положень п.п. 8.3.3 Галузевої угоди наголошується також у листі МОН від 13.03.2020 р. № 1/9-161.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» та п. 1.4 Галузевої угоди положення угоди діють безпосередньо та є обов’язковими для включення до колективних договорів.