Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Декретна посада: при скороченні не забудьте попередити працівницю

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Березень, 2020/№ 6/1
Друк
Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. У цей час її посада в штатному розписі була скорочена з 1-ї до 0,5 штатної одиниці. Через 3 місяці працівниця повинна вийти з відпустки для догляду за дитиною. Чи потрібно її якось попереджати? Які дії кадровика?

На період відпустки (у тому числі відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) за працівником зберігається місце роботи (посада) (ст. 2 Закону про відпустки).

Тобто після закінчення відпустки працівниця повинна вийти на роботу на ту ж саму посаду, яку вона обіймала до відпустки.

У цьому випадку посада працівниці збережена (її не скоротили повністю). Просто тепер у штатному розписі передбачене утримання неповної штатної одиниці (у нашій ситуації — 0,5 одиниці).

Тому формально зазначена вимога Закону про відпустки дотримана.

Але при цьому відбулася зміна істотних умов праці, а саме встановлений неповний робочий час з ініціативи роботодавця.

Згідно зі ст. 32 КЗпП у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією або посадою.

Про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших — працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці.

Зверніть увагу! На працівницю, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, повною мірою поширюється трудове законодавство. Тому її потрібно було попередити не пізніше ніж за 2 місяці до дати встановлення неповного робочого часу за посадою, яку вона обіймає.

Якщо колишні умови праці не можуть бути дотримані, а працівниця не згодна на продовження роботи в нових умовах, то після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років вона може бути звільнена на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП (звісно, якщо вона не належить до пільгової категорії працівників зі ст. 184, 1861 КЗпП).

Виходячи із запитання, за посадою, яку обіймає працівниця, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, уже встановлений неповний робочий час (0,5 штатної одиниці). Проте працівницю заздалегідь (за 2 місяці) про це не попередили, що є порушенням трудового законодавства. Тому працівниця має право оспорити таке рішення роботодавця в комісії з трудових спорів, а якщо вона не створювалася — у суді, протягом 3 місяців після того, як вона дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права (ст. 225, 232, 233 КЗпП). А суд, імовірніше, підтримає працівницю. Наприклад, Верховний Суд у постанові від 31.10.2019 р. у справі № 200/1562/18* визнав незаконним наказ про переведення на іншу посаду працівниці, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років (фактично відбулася зміна розміру заробітної плати і перейменування посади). Причина — неповідомлення працівниці про зміну істотних умов праці за 2 місяці, як того вимагає ст. 32 КЗпП.

* reyestr.court.gov.ua/Review/85390554

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі