Теми статей
Обрати теми

Скорочення штату під час карантину: чи можливе?

Носіков Олександр, завідувач відділу моніторингу соціальних процесів НДІ праці і зайнятості населення Мінсоцполітики і НАН України, канд. соц. наук
Чи можна завершувати процедуру звільнення працівника, якщо її розпочато у лютому 2020 року?

Слід зазначити, що працівник не може бути звільнений інакше як з підстав, прямо визначених законом. Порядок звільнення працівника — певна, визначена законодавством, процедура, яка передбачає послідовність дій двох сторін: роботодавця і працівника. Таким чином, якщо роботодавець і працівник згодні, то трудовий договір будь-коли може бути припинений за угодою сторін (ст. 36 КЗпП) або розірваний за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП).

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 530-IX не містить будь-яких додаткових підстав для звільнення працівника у період карантину або інших прямих обмежувальних заходів з цього питання.

Незалежно від уведення карантину або обмежувальних заходів трудовий договір може бути розірваний з ініціативи роботодавця у випадку, наприклад, ліквідації підприємства, скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України), невідповідності працівника займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я (п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП), прогулу (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП) та інших подібних випадках*.

* У постанові КМУ «Деякі питання забезпечення трудових прав державних службовців, працівників державних органів, підприємств, установ та організацій на час встановлення карантину у звʼязку із загостренням ситуації, повʼязаної з поширенням випадків гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 25.03.2020 р. № 256 уряд рекомендував роботодавцям утриматись від звільнень працівників з підстав, установлених пп. 3 — 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Проте, це не заборона, а рекомендація. — Прим. ред.

Отже, якщо процедура звільнення не пов’язана із введенням карантину, відбувається з дотриманням усіх норм чинного законодавства (передусім — КЗпП), то немає підстав для припинення цієї процедури.

Хто має погоджувати офіційне скорочення штату, якщо на підприємстві немає профкому?

Відповідно до ч. 1 ст. 43 КЗпП розірвання трудового договору з підстав, передбачених пп.1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2 — 5, 7 ст. 40 і пп. 2 і 3 ст. 41 КЗпП, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Якщо на підприємстві відсутня профспілка, то скорочення штату немає з ким погоджувати. Тож таке скорочення можливе без погодження.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі