Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Гнучкий режим: застосовуємо з користю

Ушакова Лілія, експертка з питань оплати праці
Оплата праці Грудень, 2021/№ 24/1
Друк
Чи може директор, якого прийнято на 0,25 штатної одиниці, підписувати документи протягом 8-годинного робочого дня 5 днів на тиждень? Чи може бухгалтер реєструвати податкові накладні з 6:00 до 22:00? Чи можна касиру встановити перерву більше двох годин, оскільки він потрібен до 10:00 і після 20:00? Чи можливо це без надурочних та проблем із Держпраці? Так, можливо. А допоможе у вирішенні цих питань гнучкий режим робочого часу. Тож запрошуємо вас до розмови про це диво.

Давайте знайомитися

Що таке гнучкий режим робочого часу? Це особлива форма організації праці. Використовуючи її, роботодавець має право встановити для працівника режим праці із саморегулюванням часу початку, закінчення та тривалості робочого часу протягом робочого дня за умови дотримання останнім норми тривалості робочого часу.

Гнучкий режим робочого часу може бути альтернативою встановленню працівникам ненормованого робочого дня або ж інструментом, який допоможе розділити робочий день на частини.

За гнучкого режиму робочий час працівника поділяється на (1) фіксований, (2) змінний і (3) час перерви для відпочинку й харчування.

Такий поділ дає працівнику можливість в межах, установлених роботодавцем, обирати щоденний час початку та закінчення робочого дня або щоденну тривалість робочого дня. Розбираємося зі складовими гнучкого режиму.

Час перерви. Тут усе стандартно. Час перерви для відпочинку та харчування — не більше двох годин. Конкретний час, наприклад, з 13:00 до 14:00, прописуємо в наказі про встановлення гнучкого режиму робочого часу (у письмовому трудовому договорі (за наявності)).

Разом з тим за гнучкого режиму допустимо розділити робочий день на частини, тобто встановити перерву більше двох годин (див. приклади 1 та 2 нижче). Проте загальна тривалість роботи не повинна перевищувати встановленої тривалості робочого дня.

Фіксований час. Це час, протягом якого працівник повинен бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов’язки.

Він необхідний для того, щоб «зістикувати» час роботи працівника, для якого встановлено такий режим, із режимом роботи інших працівників підприємства.

Якщо працівник відсутній на робочому місці у фіксований час без поважних причин, це вважається порушенням трудової дисципліни.

Увага!

Не обов’язково фіксований час повинен іти одним «шматком». А ще його можна передбачити лише в окремі дні робочого тижня.

На це звертає увагу Мінекономіки в листі від 28.04.2021 № 4706-06/25564-07* (далі — лист № 25564).

* Текст листа ви знайдете у статті «Щодо застосування гнучкого режиму роботи» цього номера.

Приклад 1. На підприємстві є потреба в обов’язковій присутності касира на робочому місці з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 10:00 та з 18:00 до 20:00.

У такому випадку касиру можна встановити гнучкий режим з поділом робочого дня на частини. Фіксованим буде час з 08:00 до 10:00 та з 18:00 до 20:00. Далі залежно від обсягу роботи та необхідної зайнятості працівника визначаємо змінний час та час перерви.

Змінний час — час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах установленої норми тривалості робочого часу.

Чи обов’язково встановлювати працівникові години змінного часу? Рекомендуємо це зробити. Інакше якщо повністю дати волю працівникові у визначенні часу роботи, то він, наприклад, зможе приходити на роботу вночі (звісно, якщо є доступ до робочого місяця) та вимагати доплату за роботу в нічний час.

Тим більше що з роботодавця ніхто не знімав обов’язку забезпечити облік відпрацьованого часу та контроль за використанням робочого часу працівником (див. ч. 9 ст. 60 КЗпП).

Звідси висновки: якщо трудовий розпорядок на підприємстві не передбачає роботу вночі та/або вам не потрібно, щоб працівник із гнучким режимом працював у нічний час, то період змінного часу доцільно визначати в межах денної тривалості робочого часу. На це звертає увагу Мінекономіки в листі № 25564. Також слід чітко визначити вихідні дні, звісно, якщо у працівника не підсумований облік робочого часу й вихідні дні визначаються графіком виходу на роботу. Як і фіксований, змінний час роботи може йти «нарізкою».

Приклад 2. Використовуючи умови прикладу 1, припустимо, що касир на підприємство потрібен на неповну зайнятість — 30 годин на тиждень.

Фіксований час у нього — 20 годин на тиждень (5 днів на тиждень по 4 години (з 08:00 до 10:00 та з 18:00 до 20:00)). Отже, 10 годин (30 годин загальна норма - 20 годин фіксованого часу) віддаємо на змінний час.

Змінний час, наприклад, можна встановити так: з 10:00 до 13:00 та з 20:00 до 22:00. З 13:00 до 18:00 — перерва в роботі між двома частинами робочого дня (I частина: фіксований час з 08:00 до 10:00 + змінний час з 10:00 до 13:00, II частина: фіксований час з 18:00 до 20:00 + змінний час з 20:00 до 22:00). Тобто маємо поділ робочого дня на частини.

Далі касир на власний розсуд буде визначати періоди роботи в межах змінного часу та додавати до фіксованого часу так, щоб відпрацювати встановлену норму тривалості робочого часу 30 годин на тиждень. Роботодавець, зі свого боку, все контролює та обліковує!

Припустимо, що виникла потреба направити працівника з гнучким режимом у відрядження. Він там також працюватиме у змінний час як заманеться? Ні.

УВАГА !

На направленого у відрядження працівника поширюватиметься режим роботи, установлений на підприємстві, до якого його відряджено.

Це прямо передбачено ст. 60 КЗпП. Проте радимо цей момент також зафіксувати в Положенні про відрядження, затвердженому на підприємстві.

Зауважимо: залежно від обліку робочого часу норма тривалості робочого часу може бути встановлена працівнику на день (за працівником ведеться поденний облік робочого часу), тиждень (потижневий облік робочого часу) чи обліковий період (підсумований облік робочого часу).

Щоб подивитися повну версію, передплатіть Pro доступ Вже передплатили? Увійти
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі