Теми статей
Обрати теми

Працівник іде до ТЦК: як оформити відсутність?

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Працівникові необхідно відвідати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) для уточнення військово-облікових даних. Як оформити його відсутність на роботі?

Гарантії від роботодавця

У певних випадках законодавство прямо передбачає, що працівники звільняються від роботи із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати. Так от, нормами ч. 2 ст. 119 КЗпП та ч. 2 ст. 21 Закону № 2232* врегульовано, що це стосується:

— громадян України, які виконують обов’язки, пов’язані із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу;

— осіб, які направляються на медогляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування.

* Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII.

Отже, роботодавець, працівник якого відсутній на роботі у зв’язку з відвідуванням ТЦК, зобов’язаний:

— звільнити працівника від виконання обов’язків (мається на увазі не розірвати трудові відносини, а увільнення від роботи) на час, необхідний для цього;

— зберігати за працівником місце роботи, посаду, а також виплачувати середній заробіток з урахуванням положень Порядку № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Документальне оформлення

Для оформлення відсутності працівника слід видати наказ або розпорядження керівника. Підставою може бути, наприклад, повістка, надана особисто працівникові, яку у свою чергу він пред’явить роботодавцю.

Можливий й інший варіант — працівників викликають за розпорядженням районного або міського ТЦК щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик. У такому разі п. 74 Порядку № 1487* передбачено алгоритм дій для керівників (голів) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

* Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

По-перше, слід видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) ТЦК у визначені ним строки. Копію наказу (розпорядження) потрібно у триденний строк надіслати до відповідного ТЦК.

По-друге, якщо роботодавець має повістки про явку за викликом до районного (міського) ТЦК для своїх працівників, то їх слід вручити призовникам, військовозобов’язаним та резервістам.

По-третє, якщо серед працівників-призовників, військовозобов’язаних та резервістів є ті, що тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні, то про них потрібно письмово повідомити відповідним районним (міським) ТЦК і надати витяги з наказів (розпоряджень).

По-четверте, необхідно проконтролювати результати оповіщення та прибуття призовників, військовозобов’язаних та резервістів до відповідного ТЦК.

Тож усі ці моменти слід ураховувати при підготовці наказу про відсутність працівника на роботі.

Наказ складається у довільній формі. Можливий варіант наводимо нижче. Серед іншого, в ньому має бути зазначено про те, що слід увільнити працівника від роботи та зберегти за ним місце роботи, посаду і середній заробіток. Або можна сформулювати так, як і в ч. 2 ст. 21 Закону № 2232: «звільнити від роботи» (замість «увільнити від роботи»), щоб не мати суперечності в частині виконання законодавства. При цьому окремо може бути зазначено, що бухгалтерії наказано розрахувати і виплатити середній заробіток працівнику за час, необхідний для відвідування ТЦК, у тому числі (але не обов’язково) з урахуванням часу проїзду.

img 1

Табель

У табелі обліку робочого часу необхідно проставити відмітку, яка використовується для позначення відсутності працівника в разі виконання ним державних і громадських обов’язків. А це буквена позначка ІН або цифрова — 22. Також можна застосувати іншу, яка передбачена на вашому підприємстві в таких випадках.

Висновки

  • Роботодавець, працівник якого відсутній на роботі у зв’язку з відвідуванням ТЦК, зобов’язаний звільнити (увільнити) працівника від виконання обов’язків на час, необхідний для цього, а також зберігати за ним місце роботи, посаду і середній заробіток.
  • Відсутність працівника на роботі оформлюється наказом.
  • У табелі обліку робочого часу ставлять відмітку, яка використовується для позначення відсутності працівника в разі виконання ним державних і громадських обов’язків (ІН або 22).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі